reklama

Dlaczego na rynek w Miejskiej Górce przynoszono ogarki świec?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego na rynek w Miejskiej Górce przynoszono ogarki świec?  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaMało kto wie, że kiedyś na środku miejskogóreckiego rynku znajdowała się figura św. Benona. Co symbolizowała i co się z nią stało?
reklama

Kolejny już  raz projekt „Wspólnie tworzymy archiwum” realizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce przywołuje bardzo ciekawą historię obiektów i miejsc na terenie gminy. Tym razem, placówka przybliża miejskogóreczanom dawny wygląd rynku w mieście. Okazuje się bowiem, że w samym centrum skweru - w miejscu, gdzie zimą stoi choinką, a wiosną i latem donica z kwiatami - zlokalizowana była figura świętego. Jaka jest jej historia?

Barokowy posąg na rynku w Miejskiej Górce 

Posąg usytuowany na postumencie w „sercu” miasta przedstawiał św. Benona z Miśni. Stanął tam w czasach, gdy właścicielem Miejskiej Górki (od 1620 roku) był Stanisław Przyjemski, który poślubił Annę z Bnina Opalińską, krewną tego właśnie biskupa. Dlatego właśnie na rynku postawiono piękną, barokową figurę. Stała ono około 30 m od pierzei południowej, w części południowo - zachodniej, w otoczeniu drzew. 

reklama

Kim był św. Benon?

- „Biskup Benon pochodził z arystokratycznej rodziny saskiej. Od 1066 r. był  biskupem miśnieńskim, kanonizowanym  przez papieża Hadriana VI w 1523 r. W 1624 r. relikwie św. Benona z Monachium przywiózł do Poznania biskup Jędrzej Opaliński i ofiarował katedrze” - czytamy w opisie przygotowanym przez OKSiAL. "Warto podkreślić, że św. Benon był niemieckim benedyktynem i opatem, patronem Miśni, Monachium i Bawarii, orędownikiem chorych, rybaków i zwierząt domowych. W Miejskiej Górce czczony był jako patron rolników, a przede wszystkim dziękowano mu za szczęśliwe wycielenia zwierząt, wstawiając ogarki świec w niszę pod pomnikiem". 

reklama

Nową figurę sprowadzono do Miejskiej Górki z Francji

W 1924 r. - po uchwale władz miasta - ekspert budowlany stwierdził dużo uszkodzeń pomnika, a prace renowacyjne cokołu i pomnika wyceniono na horrendalną jak na ówczesne czasy kwotę. Wobec tego, 29 grudnia 1925 r. - co potwierdzają źródła historyczne - magistrat zakupił nową figurę św. Benona za kwotę 750 zł. Została ona sprowadzona z Francji przez Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu. Figura miała wysokość 185 cm i była zbudowana z terakoty francuskiej.

Posąg św. Benona w Miejskiej Górce został zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej

W lipcu 1926 r. władze miasta, na czele z ówczesnym burmistrzem Erykiem Żyniewiczem, wystąpiły do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z prośbą o demontaż starej i postawienie nowej figury.  „Francuski” posąg św. Benona postawiono w centralnym miejscu rynku, a jego poświęcenia 4 października 1927 r. dokonał ks. Prymas Polski kardynał August Hlond.

reklama

Na początku II wojny światowej figura została zniszczona przez okupanta.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama