Poprzednia zagadka (budynek z pięknym fryzem) dotyczyła kamienicy na skrzyżowaniu Placu Wolności i ulicy Staszica. Jej obecny adres to 17 Stycznia 31.
Budynek, o którym mowa w dzisiejszym artykule, cechuje charakterystyczny, ażurowy wenecki balkon. Być może jest to jedyny taki balkon w Polsce. Przed I wojną światową ulica, przy której stoi, nazywała się Wilhelm-Strasse, a kamienica miała numer 572.
Od 1906 r. do końca lat 20. XX wieku była to siedziba polskiego Banku Ludowego. Spółka finansowa została zarejestrowana w maju 1906 r. a jej pierwszym dyrektorem był ksiądz Jan Ludwiczak, wikariusz i administrator parafii w Zielonej Wsi (1905 - 1908). Bank pełnił rolę spółki oszczędniościowo-pożyczkowej z polskim kapitałem, wspomagał rozwój polskiej przedsiębiorczości, początkowo pod zaborem pruskim, a po odzyskaniu niepodległości włączył się w budowanie narodowej gospodarki. Początkowo liczył 43 członków - udziałowców, ale w latach 30. XX wieku liczba ta wzrosła do ponad tysiąca. Przez ponad dwadzieścia lat funkcję prezesa rady nadzorczej banku pełnił pułkownik Władysław Sczaniecki (1869 - 1942) z Łaszczyna.I tradycyjne pytanie - gdzie jest ten budynek?
Źródło: „Rawicz na starych pocztówkach i fotografiach. Rynek i śródmieście”. Opracowanie Maciej Formanowicz i Marta Hamielec
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.