Reklama

Budynek z jedynym takim balkonem w Polsce

Opublikowano: 13 kwietnia 2021 05:57
Autor: Włodzimierz Jędrzejczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Przy jednej z rawickich ulic stoi budynek, którego balkon jest ewenementem na skalę kraju. Być może jest to jedyny taki balkon w Polsce.

Reklama

Poprzednia zagadka (budynek z pięknym fryzem) dotyczyła kamienicy na skrzyżowaniu Placu Wolności i ulicy Staszica. Jej obecny adres to 17 Stycznia 31.

 

Budynek, o którym mowa w dzisiejszym artykule, cechuje charakterystyczny, ażurowy wenecki balkon. Być może jest to jedyny taki balkon w Polsce. Przed I wojną światową ulica, przy której stoi, nazywała się Wilhelm-Strasse, a kamienica miała numer 572.

Od 1906 r. do końca lat 20. XX wieku była to siedziba polskiego Banku Ludowego. Spółka finansowa została zarejestrowana w maju 1906 r. a jej pierwszym dyrektorem był ksiądz Jan Ludwiczak, wikariusz i administrator parafii w Zielonej Wsi (1905 - 1908). Bank pełnił rolę spółki oszczędniościowo-pożyczkowej z polskim kapitałem, wspomagał rozwój polskiej przedsiębiorczości, początkowo pod zaborem pruskim, a po odzyskaniu niepodległości włączył się w budowanie narodowej gospodarki. Początkowo liczył 43 członków - udziałowców, ale w latach 30. XX wieku liczba ta wzrosła do ponad tysiąca. Przez ponad dwadzieścia lat funkcję prezesa rady nadzorczej banku pełnił pułkownik Władysław Sczaniecki (1869 - 1942) z Łaszczyna.I tradycyjne pytanie - gdzie jest ten budynek? 

Źródło: „Rawicz na starych pocztówkach i fotografiach. Rynek i śródmieście”. Opracowanie Maciej Formanowicz i Marta Hamielec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 22 dni temu | ocena +1 / -0

  Agnieszka

  Ja mieszkam w tym budynku,musimy zrobić zebranie i podać autora do sądu.Jakim prawem wypisuje takie bzdury.

 • 24 dni temu | ocena +4 / -2

  Wanda

  Jak się będą teraz czuć mieszkańcy którzy mieszkają w tym budynku.że kogoś tam zamordowano.bardzo przykre.

 • 24 dni temu | ocena +3 / -0

  Iza

  17 Stycznia- na przeciwko sklepu Maja.

 • 24 dni temu | ocena +2 / -0

  Dd

  Z tego wynika, że pod zabiorę mieliśmy więcej wolności niż teraz