Rady w zasadzie sprowadzają się do „zbierania” chrabąszczy, które potem „można zużytkować na nawóz przez odpowiednie kompostowanie, po uprzednim zabiciu, lub na karm dla świń”.
Obecnie plaga chrabąszczy raczej nie występuje. Jeszcze a latach 60. XX wieku chmary tych owadów można było spotkać choćby na rawickich plantach. Po nabożeństwie majowym w „czerwonym” kościele dzieci strącały latające chrabąszcze na ziemię, gdyż latały nieporadnie. Zbierały je do pudełek po zapałkach, kierując się wyglądem odwłoka nadawały im nawet nazwy, jak: młynarz, królowa czy kowal.
*Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) - gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Bardzo podobny do chrabąszcza kasztanowego. Chrabąszcz odbywa loty wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca, w dzień przebywa na drzewach liściastych. Żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne), a jego larwy są typowymi polifagami: żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin, w burakach i bulwach ziemniaka wygryzają dziury; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników.
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.