Już sam początek artykułu sugeruje, z czym Czytelnik będzie miał do czynienia: „Wskutek ciężkich czasów w rolnictwie, mniej rodziców posyła obecnie swych synów do szkoły rolniczej”. Dalej następuje pochwała „oświaty rolniczej” i przykłady z innych państw, jak np. Dania, Holandia, Czechosłowacja, czy Niemcy. Te kraje według autora notki, którym jest starosta Józef Ekkert, mają lepsze i lepiej wyceniane produkty rolne.
Wniosek jest wyraźnie podkreślony: „wykształcenie fachowe jest najważniejszym, najbardziej się opłacającym wkładem pieniężnym w gospodarstwo”. Zachęta do kształcenia rolniczego jest niecodzienna: „Lepiej pozostaw synowi 1 krowę mniej, a poślij go do dwuizbowej szkoły rolniczej, aby z niego był gospodarz przygotowany do coraz trudniejszych wymogów nowoczesnego rolnictwa”.
W artykule wymienione są szkoły mieszczące się w Bydgoszczy, Chodzieży, Inowrocławiu, Janowcu, Kępnie, Koźminie, Lesznie, Międzychodzie, Odolanowie, Szamotułach, Wolsztynie i Wrześni. O dziwo, na tej liście nie ma szkoły w Bojanowie, która jako Średnia Szkoła Rolnicza działała od przełomu lat 1922/1923.
O początkach tej szkoły pisze „Orędownik Rawicki” z 16 kwietnia 1938 r. Jej statut przewidywał „kształcenie samodzielnych, teoretyczne i praktycznie przygotowanych do zawodu techników rolnych”.
Pierwszą Średnią Szkołę Rolniczą (Krajowa Szkoła Rolnicza) w Bojanowie założyły władze miasta w porozumieniu z niemieckim towarzystwem rolniczym już w 1907 roku. Była osiemnastą i najmłodszą z tego rodzaju szkół rozwijających się, począwszy od 1858 roku na terenie Niemiec. Rok później rozpoczęto budowę jej głównego gmachu, którą ukończono w 1910 roku. Polacy również mogli się w tej szkole uczyć.
Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęły się pertraktacje władz miasta z Kuratorium Szkolnym w Poznaniu w sprawie ponownego uruchomienia szkoły. Prace wstępne nad zorganizowaniem placówki w Bojanowie prowadził Naczelnik Wydziału Szkół Zawodowych Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego - Sylwester Dybczyński, który przejął szkołę od władz miasta 23 czerwca 1922 roku.
Uruchomiono ją 9 września, a 11 października odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia szkoły przy współudziale licznie zgromadzonych przedstawicieli władz, społeczeństwa, organizacji rolniczych, grona nauczycielskiego oraz młodzieży szkolnej. 22 maja 1923 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zatwierdziło statut szkoły. Szkoła otrzymała nazwę Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza w Bojanowie.
Nazwa placówki uległa zmianie na mocy Uchwały nr XXVI/208/13 Rady Powiatu Rawickiego z 28 lutego 2013 r. Wcześniejszy Zespół Szkół Rolniczych im. Powstańców Wielkopolskich w Bojanowie od 1 września 2013 r. nosi nazwę: Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bojanowie. W skład kompleksu wchodzą:
Szkoły dla młodzieży: Technikum Rolnicze, Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Technikum Informatyczne,Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz wielozawodowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
Szkoły dla dorosłych: Policealna Szkoła w zawodzie Technik Rachunkowości, 3-letnie Liceum Ogólnokształcące i Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.
Bojanowski ZSPT CKU posiada bogatą bazę dydaktyczną, salę gimnastyczną, siłownię z sauną, plac manewrowy i warsztaty do zajęć praktycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.