reklama
reklama

Części składowe wywarzyny cebulowe są

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Części składowe wywarzyny cebulowe są - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 19 stycznia 1859 r. zamieścił reklamę „doświadczonego lekarstwa domowego”, którym miał być „biały syrop piersiowy”. Jego „części składowe wywarzyny cebulowe są”.
reklama

„Tylko prawdziwy” nabyć można było w fabryce Adolfa Pollacka, która mieściła się przy ul. Schmiedestrasse 2 (Kowalska). Obecnie w tym budynku działa Publiczna Biblioteka Pedagogiczna.

Więcej o tym ciekawym architektonicznie budynku można przeczytać TUTAJ

„Znamienity skutek tego lekarstwa” gwarantowany był przez firmę „G. A. W. Mayer w Wrocławiu”.

Cena syropu wynosiła „2 Tal. za cala butelkę, za 1 Tal. 1/2 butelki, za 15 śgr. 1/4 butelki”. Jak duża była ta butelka, nie podano.

Rodzi się pytanie - drogo to było czy stosunkowo tanio?

W latach 50. XIX wieku w region poznański i szczecińskim duży bochenek chleba kosztował 3 gr sr. (1 talar = 30 srebrnych groszy), piwa beczka (ok. 160 l) 3 talary, najemnik w okresie żniw z wyżywieniem całodziennym zarabiał 9 -15 gr sr., robotnik leśny zarabiał dziennie 5 gr sr.

Wynika z tego, że cena tego „doświadczonego lekarstwa domowego” była dość znaczna. Co ciekawe, nasze babcie stosowały własnoręcznie przyrządzony syrop z cebuli na pierwsze oznaki przeziębienia. Podstawowy przepis na taką miksturę zawiera tylko dwa składniki: cebulę i cukier. „2 cebule obierz i pokrój w plastry lub kostkę. Ułóż ją warstwami z 4 łyżkami cukru w słoiku lub innym naczyniu i przykryj. Pozostaw na 3-5 godzin w ciepłym miejscu, aż cebula puści sok. Po tym czasie syrop przelej do innego naczynia, zamknij i schowaj do lodówki. Zużyj w ciągu kilku dni. Cukier możesz również zamienić na miód w tej samej ilości. Pij 3 łyżki syropu z cebuli dziennie wraz z posiłkiem. W przypadku dzieci dawka dzienna to 2-3 łyżeczki”.

Źródło: gemini.pl/

Fabryki i posiadłość rodziny Pollacków

W Książce adresowej z 1939 r. zamieszczono formację, iż przy Kowalskiej 2 mieści się „Pollack Adolf, nast. P. Manske, hdl. win”. Wymieniona jest również inna firma tej rodziny: „Pollack Tomasz, hdl. tow. kolon., win i wódek, specj. skł. broni i amunicji, 17 Stycznia 19”. Znajduje się także informacja „Pollack Zygmunt, adw. 17 Stycznia 6”. Prawdopodobnie teraz w tym miejscu mieści się salon PLUS-a.

W 1947 r. fabryka Adolfa Pollacka i P. Manske przy ul. Kowalskiej 2, została upaństwowiona.

Do rodziny Pollack należała zabytkowa klasycystyczna willa przy Posener Stadtgraben (obecnie Wały J. Dąbrowskiego 31), sąsiadująca z obiektami szkolnymi. Uznawana jest za zespół pałacowy z końca XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Przylegał do niego park (kiedyś z fontanną, obecnie mocno zniszczony wichurami). Przez pewien czas w tym budynku (XIX wiek) mieścił się Instytut Przygotowawczy Seminarium Nauczycielskiego. Tuż po II wonie światowej była to willa Urzędu Bezpieczeństwa.

Prawdopodobnie w tym budynku nocował prezydent Ignacy Mościcki podczas wizyty w Rawiczu, 25 maja 1929 roku. Więcej o tej wizycie można przeczytać TUTAJ

 

 

 

 

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama