Reklama

Kamienica z mistrzowsko rzeźbionym, drewnianym okapem

Opublikowano: 20 kwietnia 2021 06:04
Autor: Włodzimierz Jędrzejczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku budynek przy jednej z rawickich ulic, charakteryzuje się pięknym, drewnianym rzeźbionym okapem*. Jest prawdziwie mistrzowska snycerska robota.

Reklama

Kamienica jest piętrowa, częściowo wykorzystana jako mieszkalna, a w części jako placówka użyteczności publicznej. W latach międzywojennych ulica przy której stoi

budynek nazywała się Kowalska. Jak podaje Książka Adresowa z 1925 r.,mieściła się tam firma „Pollak” (handel win i fabryka wódek) , której właścicielem był Maks. Manske. Zarządzeniem ministra skarbu z 31 stycznia 1949 r. fabryka została przejęta przez państwo, a opublikowane dane mówią, że odnotowana była jako „D. Manske, Fabryka wódek gatunkowych”. Jako właściciel wymieniony jest L. Manske.

Wkrótce nazwę ulicy zmieniono na Marcelego Nowotki. W budynku była stołówka służb więziennych (dostępna jednak dla wszystkich), tzw. Konsumy, potem apteka, punkt naprawy telewizorów i siedziba „Solidarności”. Obecnie w pomieszczeniach na parterze znajduje się... Właśnie! Co się tam znajduje i gdzie jest ten budynek?

Teraz rozwiązanie poprzedniej zagadki. Budynek z tym niecodziennym, weneckim balkonem, zobaczyć można przy ulicy 17 Stycznia 45.

*Okap - dolna, pozioma krawędź dachu, zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Jego podstawową funkcją jest skierowanie wody deszczowej poza ściany budynku. Wzdłuż okapu zazwyczaj przebiega rynna.

Najbardziej ozdobne okapy występowały w budynkach inspirowanych XIX-wieczną architekturą ośrodków uzdrowiskowych, która przeniknęła do budownictwa wiejskiego i częściowo miejskiego. Charakterystycznymi cechami tej architektury były strome dachy z mocno wysuniętymi okapami (dolna część połaci dachowej), pod którymi widoczne były wyprowadzone na zewnątrz elementy konstrukcji dachu (więźby): końcówki krokwi, zasadniczego elementu konstrukcyjnego więźby, oraz płatwi – poziomej belki stanowiącej podporę krokwi. Końcówki te były opracowane dekoracyjnie i tworzyły same w sobie ciekawy detal architektoniczny w elewacjach. Pod okapem dachu przyczepiano poziomą drewnianą listwę, wyciętą w dekoracyjną koronkę – jest to tak zwana wróblownica lub wróblówka, zabezpieczająca przed dostępem ptaków pod połać dachu.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 17 dni temu | ocena +0 / -0

    emeryt z R.

    Obecny madres tego budynku to:Wyszyńskiego 2. Dodam że po 'Solidarności' w w wspomnianym lokalu mieściła się biblioteka - czy jest tam nadal nie wiem.