reklama
reklama

Kamienica z mistrzowsko rzeźbionym, drewnianym okapem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica z mistrzowsko rzeźbionym, drewnianym okapem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku budynek przy jednej z rawickich ulic, charakteryzuje się pięknym, drewnianym rzeźbionym okapem*. Jest prawdziwie mistrzowska snycerska robota.
reklama

Kamienica jest piętrowa, częściowo wykorzystana jako mieszkalna, a w części jako placówka użyteczności publicznej. W latach międzywojennych ulica przy której stoi budynek nazywała się Kowalska. Jak podaje Książka Adresowa z 1925 r.,mieściła się tam firma „Pollack” (handel win i fabryka wódek) , której właścicielem był Maks. Manske. Zarządzeniem ministra skarbu z 31 stycznia 1949 r. fabryka została przejęta przez państwo, a opublikowane dane mówią, że odnotowana była jako „D. Manske, Fabryka wódek gatunkowych”. Jako właściciel wymieniony jest L. Manske.

Wkrótce nazwę ulicy zmieniono na Marcelego Nowotki. W budynku była stołówka służb więziennych (dostępna jednak dla wszystkich), tzw. Konsumy, potem apteka, punkt naprawy telewizorów i siedziba „Solidarności”. Obecnie w pomieszczeniach na parterze znajduje się... Właśnie! Co się tam znajduje i gdzie jest ten budynek?

Teraz rozwiązanie poprzedniej zagadki. Budynek z tym niecodziennym, weneckim balkonem, zobaczyć można przy ulicy 17 Stycznia 45.

*Okap - dolna, pozioma krawędź dachu, zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Jego podstawową funkcją jest skierowanie wody deszczowej poza ściany budynku. Wzdłuż okapu zazwyczaj przebiega rynna.

Najbardziej ozdobne okapy występowały w budynkach inspirowanych XIX-wieczną architekturą ośrodków uzdrowiskowych, która przeniknęła do budownictwa wiejskiego i częściowo miejskiego. Charakterystycznymi cechami tej architektury były strome dachy z mocno wysuniętymi okapami (dolna część połaci dachowej), pod którymi widoczne były wyprowadzone na zewnątrz elementy konstrukcji dachu (więźby): końcówki krokwi, zasadniczego elementu konstrukcyjnego więźby, oraz płatwi – poziomej belki stanowiącej podporę krokwi. Końcówki te były opracowane dekoracyjnie i tworzyły same w sobie ciekawy detal architektoniczny w elewacjach. Pod okapem dachu przyczepiano poziomą drewnianą listwę, wyciętą w dekoracyjną koronkę – jest to tak zwana wróblownica lub wróblówka, zabezpieczająca przed dostępem ptaków pod połać dachu.

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama