„Przez bielenie chronimy drzewka młode od złych wpływów słońca zimowego, czyli zgorzeliny” - czytamy. „U drzew starszych osiągamy przez bielenie późniejszy rozwój kwiatu, co przy wiosennych mrozach wielką przynosi czasami korzyść, bo niech tylko o jeden dzień później po mrozie drzewko zakwitnie, a uratował się cały urodzaj”.
Autor artykułu podkreśla, że przez bielenie „niszczymy pasorzyty zwierzęce i roślinne”, a także chronimy drzewa „od szkód, wyrządzanych przez gryzoniów i inne zwierzęta jak koty i owce”.
Ciekawy jest podany przepis na przyrządzenie środka bielącego. „Do bielenia drzew używany świeżo gaszonego wapna, do którego dodajemy równą ilość gliny i krowieńca dolewając do tego dostateczną ilość wody, mieszamy tak długo, dopóki nie powstanie rzadka papka...”
W artykule są też wskazówki jak prawidłowo bielenie przeprowadzić.
Podkreślono rozszerzonym drukiem: „Bielić najlepiej późną jesienią i w zimie podczas dni łagodniejszych”.
Co ciekawe, pod artykułem podpisanym (-) Ekkert Starosta Powiatowy, zamieszczono polecenie dla sołtysów, aby dopilnowali bielenia drzew w sadach, a o wykonaniu zadania meldowali wójtom.
Co to jest krowieniec i jak go przygotować?
Krowieniec to nawóz naturalny uzyskiwany przez fermentację kału bydlęcego wymieszanego z wodą. Krowieńcem określany bywa też obornik bydlęcy. Krowieniec, sam lub wymieszany z gliną, był również używany do ogacania (ocieplania i uszczelniania) kószek (ul ze słomy w kształcie stożka) oraz barci.
W składzie tego nawozu naturalnego znajdują się spore ilości wapnia, magnezu, potasu oraz fosforu. Im nawóz z krowich placków jest świeższy, tym więcej w nim jest tych składników. Warto wiedzieć, że świeżo zebrane placki mają o 0,45 - 0,7% azotu więcej niż już wyschnięte. Najlepiej zebrać je latem na pastwisku i użyć możliwie szybko.
Aby przygotować krowieniec, krowi obornik wkłada się do wiadra, do około jednej trzeciej pojemności, potem dopełnia się wodą. Całość należy zostawić w cieniu na około tydzień, do czasu aż na powierzchni wody pojawi się piana. Przy plackach świeżych będzie piany więcej, przy tych wysuszonych, mniej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.