reklama
reklama

Dobra rada nie jest zła - jak usunąć tłuste plamy? Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie autorstwa Enochlau - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=703004

Dobra rada nie jest zła - jak usunąć tłuste plamy? Drugie życie rawickich gazet  - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie autorstwa Enochlau - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=703004

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 9 kwietnia 1862 roku zamieścił radę, jak poradzić sobie z usunięciem tłustych plam i czyścić „spotniałe”* kołnierze przy pomocy żółtka.
reklama

Jak czytamy, należy tłuste plamy „pomazać” żółtkiem, potem wysuszyć na powietrzu i wykruszyć. Następnie „miejsca, na których plamy były” trzeba wyprać letnią wodą. Wszystko „z należytą czynić roztropnością”. Jeszcze jedna, ważna rada. „W sukniu albo innych materyach włos mających miejsca te po wypraniu z włosem czesać”.

Jak podkreślił autor artykułu, w taki sam sposób można czyścić „splamione kołnierze surdutów”. Zaznaczył także, że dostępne są specjalne „środki rozczynajace”, jak: mydło do wywabiania plam, „duch salamoniakowy”, eter siarczany czy alkohol. Środki te jednak mogą nie być skuteczne, gdy plama jest stara. Proces czyszczenia żółtkiem „zwolna postępuje, ale skutki są pewne”.

Skorzystacie z tych rad?

Salamoniak (Salmiak) - związek chemiczny (chlorek amonu). Jest to bezbarwna, krystaliczna sól kwasu solnego i amoniaku. Występuje naturalnie jako rzadki minerał. Używany w medycynie, w przemyśle technicznym.

Chlorek amonu jest najstarszą znaną solą amonową. Po raz pierwszy został otrzymany już w czasach starożytnych. Zjawisko rozkładu termicznego chlorku amonu było wykorzystywane do oczyszczania grotów lutownic oraz do oczyszczania powierzchni metali. Stosowany jest również jako topnik przy lutowaniu, cynkowaniu i cynowaniu.

Stosuje się go również jako lek wykrztuśny (składnik kropli anyżowych), dodatek do paszy dla bydła, składnik szamponów, a w produktach spożywczych jest stosowany jako środek spulchniający i konserwujący.

*Spotniały - pokryty potem, zapocony, zgrzany, przepocony, mokry.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama