reklama
reklama

Dwie rady, nie od parady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwie rady, nie od parady - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 22 marca 1854 roku, w dziale „Rozmaitości” zamieścił dwie bardzo ciekawe rady. Pierwsza odnosi się do karmienia pszczół, druga - do pielęgnacji róż cieplarnianych.
reklama

Pierwsza informacja nosi tytuł „Sok gruszczane jako pasza dla pszczół”. Już sam początek budzi zaciekawienie: „W latach gdy gruszki obficie rodzą, hodowaczom pszczół nic lepszego nie można poradzić, jak ugotować sok z gruszek słodkich, aby na lata, w których miod się nie uda, mieć dobrą, pszczołom ulubioną i służącą paszę”. Sok trzeba koniecznie gotować w „nowym glinianym naczyniu” i w nim przetrzymywać. Użycie jakiekolwiek garnka metalowego, może być dla pszczół trujące.

Drugą radą jest „Polewanie róż w cieplarniach wodą słodową”, co ma sprzyjać wzmocnieniu liści i uzyskaniu pięknych kwiatów. „Nie trzeba jednak używać stare, zleżałe słód, tylko wcale świeży, który się odgotuje i wodą rozcienczy. Polewanie nastąpi od czasu do czasu w równych ilościach”.

Tę radę chyba nie wszyscy mogą praktycznie zastosować. Z nabyciem wody słodowej może być problem, ale dla chcącego nic trudnego. Można ją „wyprodukować” samemu.

Słód jęczmienny to ziarna jęczmienia poddane kiełkowaniu (słodowaniu). Najczęściej można znaleźć słód jęczmienny w piwie, jednak występuje on w wielu produktach przetworzonych, gdzie jest używany jako substancja słodząca i barwnik. Ekstrakt słodowy lub mielony słód jęczmienny często poleca się kobietom karmiącym piersią w celu zwiększenia laktacji. Produkcja słodu jęczmiennego jest czteroetapowym procesem, który trwa 8 dni. Obejmuje moczenie ziaren, kiełkowanie (słodowanie) ziaren, suszenie mokrego słodu i odkiełkowanie (usunięcie korzonków). W trakcie tego procesu wytwarza się korzonek oraz zawiązuje kiełek liściowy, który nie może wyrosnąć poza łuskę ziarna. Słodowanie ziaren prowadzi się w celu aktywacji enzymów rozkładających zapasowe białka i cukry, niezbędnych do dalszego etapu produkcji piwa – zacierania.

Źródło: wylecz.to

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama