Reklama

Jak się nazywa najkrótsza ulica w Rawiczu?

Opublikowano: ndz, 20 lut 2022 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Od ul. 17 Stycznia do Podzamcze biegnie najkrótsza ulica w Rawiczu, licząca około 70 m. Problemem jest jej prawidłowa nazwa. Na różnych planach, mapach i dokumentach spotyka się różne oznaczenia.

Ostatni post dotyczył zmiany nazw ulic Rawicza w 1956 roku. Można go przeczytać Tutaj. Dzisiaj postaramy się rozwiać nieporumienienia wokół ulicy Głowackiego.

Pierwszy sprawą zainteresował się regionalista i były burmistrz Rawicza Tadeusz Pawłowski, publikując swoje dociekania na internetowym blogu.

Pocztowy zaułek w Rawiczu

Wskazuje, że na początku XIX w. - na planie z 1811 roku - prawdopodobnie pierwszym planie miasta ta uliczka nosiła nazwę „Postgassl”.

„Z niemieckiego Postgassl, to pierwotna nazwa zaułka (lub zakątka) pocztowego. Na kolejnych planach Rawicza, np. z 1866 r. jest już nowsze określenie zaułka pocztowego jako „Postgasse”, bo to wcześniejsze wyszło z użycia. Nazwa „Postgassl” zachowała się jeszcze w kilku miastach niemieckich. Powszechnie w niemieckojęzycznych krajach obecnie używa się nazwy „Post Strasse” - ulica pocztowa. I taką też nazwę nosiła ona w okresie okupacji niemieckiej w latach 1939 -1945” - opisał Tadeusz Pawłowski.

Przy dzisiejszej ulicy Głowackiego był posterunek poczty?

W swoich rozważaniach postawił pytanie - dlaczego ta ulica w Rawiczu nosiła nazwę związaną z usługami pocztowymi i to w takim miejscu.

„To są tylko moje domysły, ale wiele wskazuje na to, że od początku, gdy w Rawiczu zaczęła działać poczta, mógł w tym miejscu być posterunek poczty” - napisał Tadeusz Pawłowski. „Na początku pocztylioni dostarczając przesyłki, zmieniali tam konie, a później zapewne była to poczta dyliżansowa, przewożąca także ludzi. Posterunek pocztowy to także stacja przeprzęgowa koni, więc musiał znajdować się blisko centrum, a jednocześnie jakby za miastem”.

Podkreśla, że posterunek musiał mieć dobrą lokalizację, przy uczęszczanym szlaku komunikacyjnym do Wrocławia.

„Pamiętać należy, że na początku istnienia miasta, na trasie Rawicz - Wrocław nie było przeprawy mostowej zarówno na Orli, jak i na Baryczy. Ale posterunek pocztowy w Rawiczu, na granicy Polski ze Śląskiem należał do jednego z ważniejszych. Nie bez znaczenia była także bliskość dworu pańskiego, gdzie najczęściej trafiały przesyłki pocztowe. Wszystkie te parametry spełniała lokalizacja takiego posterunku w miejscu przy dzisiejszej ul. B. Głowackiego” - wskazuje Tadeusz Pawłowski.

Kiedy w latach 1853-1856 budowano linię kolejową Poznań - Wrocław, zdecydowano, że urząd pocztowy powstanie przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego, skąd było bliżej do dworca, na którym zatrzymywały się składy pociągów z wagonami pocztowymi.

Zamieszanie wokół nazwy ulicy Głowackiego

Ulica Głowackiego na oficjalnych planach miasta jest nazywana dwojako - imieniem Bartosza lub Aleksandra Głowackiego. Na mapach Google jest to ulica Aleksandra Głowackiego. Taka sama nazwa widnieje w Wykazie Ulic, Miejscowości, Gmin, Powiatów (Wykaz.rky.pl). Wykaz na tej stronie pochodzi z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Żeby było ciekawiej, załącznik do Uchwały Rady Miejskiej Gminy Rawicz, dotyczący sieci publicznych szkół podstawowych, wymienia ulicę Aleksandra Głowackiego.

Jak ustaliliśmy w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej rawickiego magistratu, w okresie międzywojennym była to ulica Bartosza Głowackiego. Tak się nazywała w okresie PRL-u i taka jest jej oficjalna nazwa obecnie. Informuje o tym tabliczka na skrzyżowaniu z ul. Podzamcze.

*Wojciech Bartos Głowacki (Bartosz, Kuman)

Urodził się ok. 1758 r. w województwie świętokrzyskim albo opolskim. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. W bitwie pod Racławicami 4 kwietnia 1794 r. odznaczył się wielkim męstwem (zdobył działo rosyjskie, gasząc lont czapką), za co został mianowany chorążym. Otrzymał także nazwisko Głowacki. Został śmiertelnie ranny podczas bitwy pod Szczekocinami 9 czerwca 1794 r., zmarł i został pochowany w Kielcach.

*Aleksander Głowacki herbu Prus, czyli Bolesław Prus

Urodził się 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zmarł 19 maja 1912 w Warszawie. Pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy