reklama

Drugie życie rawickich gazet - o leczeniu koni. Koń pokaże to drgnięciem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Drugie życie rawickich gazet - o leczeniu koni. Koń pokaże to drgnięciem - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy" z 13 kwietnia 1859 r., w dziale „Nieurzędowe interessa” zamieścił dwa ogłoszenia odnoszące się do koni. Pierwsze reklamuje „Maść na kulawienie i wywichnienie”, drugie daje rady „Na zagwoźdzenie”.
reklama

W pierwszym ogłoszeniu przytoczono dwie dokładne „recepty” na maść, w zasadzie olejek. Ciekawy jest opis stosowania tej mikstury. „Temi olejkami naciera się chorobą zajęte miejsce tak mocno jak tylko można. Potem rozgrzewa się jakie żelazo np. lemiesz od pługa i trzyma się rozpalone tak blisko przy namazaném miejscu, iż olejki się rozgrzeją i wsiękną”.

Drugie ogłoszenie, to rada „ „Na zagwoźdzenie”. „Doświadczyć trzeba młotkiem który gwóźdź za głęboko albo źle w bity. Koń pokaże to drgnięciem”. Co wtedy należy robić? Otóż trzeba taki gwoźdź wyjąć i „w ranę wpuścić kilak kropli wyciągu myrry i aloesu i otwór woskiem zalepić aby płyn niewyciekł gdy koń nogę spuści. Rana zagoi się bez jątrzenia w kilka godzin”.

reklama

O wyścigach konnych w Poznaniu i kradzieży konia księdzu Płachcińskiemu z Pakosławia, można przeczytać TUTAJ

Myrra, Mirt - rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Rośliny te rosną w naturze w suchych formacjach zaroślowych. W starożytności mirt był symbolem piękna i młodości, używany był w rytuałach świątecznych i ceremoniach, wieńce z jego gałązek zakładano na głowy zwycięzcom igrzysk olimpijskich, zdobiły głowy sędziów i składano je do rzymskich grobów. Gałązki mirtu tradycyjnie wykorzystywane są przy tworzeniu bukietów ślubnych. Wonne, bogate w olejki kwiaty i owoce służą do wyrobu perfum, wykorzystywane są także leczniczo. Drewno służy do wyrobu lasek i mebli, kora i korzenie są źródłem tanin używanych do garbowania skóry. Mirt zwyczajny uprawiany jest w kilku odmianach na działkach i w doniczkach, jako ozdobny.

reklama

Aloes - rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Liczy ok. 590 gatunków (różnice zależą od ujęcia systematycznego taksonów). Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany. Zasięg występowania roślin z tego rodzaju obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. W Polsce uprawia się go w doniczkach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama