reklama

Maraton Wysokiej Kultury w kinie „Promień” w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW rawickim kinie „Promień” rozpoczął się trzydniowy Maraton Wysokiej Kultury. Pierwszą propozycją była emisja filmu pod hasłem Wystawa na ekranie. „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka”. Film wprowadził w świat malarstwa tej meksykańskiej artystki, której twórczość określana jest najczęściej jako „realizm magiczny”.
reklama

Frida Kahlo, właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón (ur. 6 lipca 1907 r., zm. 13 lipca 1954 r.) zasłynęła z autoportretów. Jej twórczość jest nawiązaniem do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Często bywa określana jako sztuka naiwna (prymitywizm) bądź folkowa, czasem również jako surrealistyczna, od czego artystka się odżegnywała.

Najczęściej poruszaną przez Kahlo tematyką w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. Wynikało to bezpośrednio z jej problemów zdrowotnych ciągnących się od wieku dziecięcego (polio w 6. roku życia), które pogłębiły konsekwencje wypadku komunikacyjnego, któremu uległa 17 września 1925 r. Zderzyły się wtedy ze sobą autobus i tramwaj. Frida Kahlo znalazła się w grupie najbardziej poszkodowanych pasażerów. Doszło do złamania kręgosłupa, obojczyka, połamania żeber, złamania miednicy, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy, zwichnięcia ramienia. Stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę, co przekreśliło szanse na macierzyństwo. Trzy miesiące spędziła w gipsie, praktycznie całkowicie unieruchomiona. Usilnie pracowała nad tym, aby powtórnie stanąć o własnych siłach i nauczyć się chodzić. Osiągnęła ten cel, ale przez resztę życia doświadczała nawrotów bólu i dolegliwości pourazowych, które zmuszały ją do pobytu w szpitalu. Przeszła 35 operacji, głównie nakierowanych na usprawnienie prawej nogi, prawej stopy oraz kręgosłupa. Trzykrotnie zachodziła w ciążę, ale powypadkowe obrażenia spowodowały, że nigdy nie doczekała się upragnionego dziecka. Przez większą część życia związana była burzliwym związkiem z meksykańskim artystą Diego Riverą (dwa razy wzięła z nim ślub).

reklama

Niejako uzupełnieniem tej projekcji będzie dzisiejsze (10.05.2023) spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu, gdzie o godz. 16.00 rawicka artystka Helena Szczypko w ramach cyklu „Historia sztuki - cena talentu” wygłosi ilustrowaną przezroczami prelekcję „Frida Kahlo i Diego Rivera”.

Program Maratonu Wysokiej Kultury na dwa następne dni przedstawia się następująco:

10 maja godz. 18.00 - Balet „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego w choreografii Angelina Preljocaja.

11 maja godz. 18.00 - Operowy thriller „Tosca” Giacoma Pucciniego. Reżyseria: Barrie Kosky. Przedstawienie przygotowane przez zespół De Nationale Opera w Amsterdamie.

reklama

Bilety na oba wydarzenia kosztują 25 zł, można je kupić w kinie „Promień” oraz na stronie bilety24.pl. Słowo wstępne przed projekcjami filmowymi wygłosi Andrzej Wątorski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama