Podobną jak maszkarony funkcję pełniły rzygacze (gargulce), czyli dekoracyjne zakończenia rynny dachowej. W Rawiczu można je zobaczyć na głównej wieży kościoła pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. Są to kamienne rzeźby, głowy potworów przypominających chimery. Wywodzą się ze starożytności, miały odwracać nieszczęście i chronić przed złem.
Funkcję typowo ozdobną pełnią kobiece i męskie głowy, które można zobaczyć na kilku rawickich budynkach. Czasem pojawia się rzeźba Hermesa, greckiego boga handlu, co zapewne ma związek z byłą funkcją budynków lub jego właścicielami.
Pewną odmianą maszkaronów są ozdobne kołatki, umieszczane na drzwiach wejściowych do budynków. Najczęściej są to stylizowane lwie głowy. Niecodzienne jest ich umieszczenie na donicach, stojących na deptakach 17 Stycznia i Wojska Polskiego.
Maszkaron lub maskaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci, stosowany w rzeźbie architektonicznej i rzemiośle artystycznym. Stosowany był jako ozdoba np. kapitelu, wspornika, kolumny, zwornika, najczęściej w okresie gotyku, renesansu, manieryzmu oraz baroku. Najbardziej znane w Polsce są maszkarony na krakowskich Sukiennicach, a w Europie - na katedrze Notre-Dame w Paryżu.
Maszkarony, a także rzygacze, gargulce, umieszczano zwykle na zewnętrznych łukach i dachach świątyń: ostrzegały przed złem, ale jednocześnie chroniły przed nim, gdyż wierzono, że demony muszą uciec, gdy zobaczą własny obraz.
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.