Reklama

Drugie życie rawickich gazet: "Ochędowstwo w Włoszech cnotą bardzo rzadką"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drugie życie rawickich gazet: "Ochędowstwo w Włoszech cnotą bardzo rzadką" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 22 listopada 1854 roku, przytacza wrażenia francuskiego podróżnika do Włoch. Relacja jest dość osobliwa, można powiedzieć - bardzo sceptyczna.

Reklama

Artykuł o wrażeniach francuskiego podróżnika został zamieszczony z dziale „Rozmaitości” Rawicko-Krobskiego Dziennika Powiatowego. Traktuje o ochędóstwie - a więc schludności i porządku - zarówno w przestrzeni publicznej, jak i ubiorze ludzi.

„Ochędowstwo w Włoszech cnotą bardzo rzadką… a w Neapolu potwierdzona zostaje ta reguła sposobem zasmucającym” - rozpoczyna opowieść francuski podróżnik. Zwrca uwagę, że mieszkańcy maista większą część dnia spędzają pod golym niebem, na brzegu rzeki lub po prostu, na ulicy. 

Policja - jak opisuje podróżnik - nie reaguje, gdyż na wszystko, co się nie wiąże z polityką, przymyka oko. Prowadzi to do degradacji miesjc publicznych i zagorszenia turystów. Co ciekawe, podróżnik zauważa urodę kobiet „niższych stanów”, ale jednocześnie pisze, że są „szpetne” rzez niestaranną wymowę. Najczęście siedzą przed domami i wzajemnie zaplatają sobie włosy. Wykazują w tym zręczność dorównujacą najlepszym fryzjerom w Neapolu. 

Zauważa jednak, że „Lazzaroni” (nazwa ubogiej grupy społecznej żyjącej w dawnym Neapolu, której przedstawiciele trudnili się żebractwem - przyp. red.), którzy dawniej „do połowy nadzy”, cały dzień tułali się po ulicach i żyjący z jalmużny, zniknęli z miasta. Nazwa jednak pozostała i odnosiła się do tragarzy, sprzedawców jarzyn oraz owoców i rybaków. Są bardzo pracowici - relacjonuje podróżnik - ale mimo pracowitości i zręcznosci, żyją w biedzie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy