Reklama

Pierwodruk legend ziemi rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MZR

Pierwodruk legend ziemi rawickiej - Zdjęcie główne

foto MZR

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W kalendarzu z 1932 roku, bezpłatnym dodatku do rawickiego „Orędownika Powiatowego”, zamieszczono opracowane przez Józefa Miedzińskiego „Podania ludowe z powiatu rawickiego”. Jest to jakby wstępna prezentacja legend, które znalazły się w jego książce „Ziemia rawicka w legendzie i baśni” wydanej w 1937 roku. W kalendarzu opublikowano 10 legend, natomiast w książce „Ziemia rawicka w legendzie i baśni” - 35.

Reklama

W kalendarzu opublikowano 10 legend, natomiast w książce „Ziemia rawicka w legendzie i baśni” - 35.

Wszystkie podania z kalendarza znalazły się w wydaniu książkowym, ale niektóre zostały przeredagowane, zmieniono także tytuły. „Przewinienie i kara” na „Strasznie ukarana swawola” , „Mortuos plango - poległych opłakuję” na „Spiżowy Jan” oraz „Skrucha zatwardziałego grzesznika” na „Trzy rybki”.

Warto przypomnieć postać Józefa Miedzińskiego, zasłużonego dla Rawicza i ziemi rawickiej.

Józef Miedziński - urodził się 2 lipca 1879 r. w Kobylinie. Uczył się w Królewskim Seminarium Nauczycielskim w Paradyżu koło Świebodzina i w Rawiczu. Tu zdał maturę w 1901 r. i rozpoczął pracę nauczyciela w Gogolewie koło Krobi.

W czasie I wojny światowej został wcielony do armii pruskiej i walczył na froncie zachodnim. Od 1920 r. był nauczycielem matematyki i przedmiotów przyrodniczych w Państwowym Gimnazjum Męskim w Rawiczu. Angażował się w prace społeczne Spółdzielni Mieszkaniowej Urzędników, Koła Przyjaciół Harcerstwa, Polskiego Związku Zachodniego, Towarzystwa Opieki nad Więźniami, Ligi Katolickiej, Związku Pracowników Państwowych. Był radnym Rady Miejskiej w Rawiczu z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Zainicjował budowę toru saneczkowego. Współorganizował obchody 300-lecia Rawicza. Wygłosił wtedy referat „300-lecie Rawicza Zachodniej strażnicy Państwa”, na jubileuszowym posiedzeniu Korporacyj Miejskich 24 marca 1938 r.

Pisał artykuły o tematyce regionalnej, zamieszczane w lokalnej prasie. Opracował zbiór podań i legend regionalnych „Ziemia rawicka w baśni i legendach”, wydany w 1937 r. Po wybuchu II wojny światowej Józef Miedziński z rodziną schronił się w Nieparcie, rodzinnej wiosce jego żony. Tam zmarł 4 maja 1940 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. 2 kwietnia 2019 r. sprowadzono jego szczątki do Rawicza i pochowano na cmentarzu parafialnym. Więcej można o tym przeczytać TUTAJ Jedna z ulic miasta nosi jego imię.

Źródła: TPR, MZR

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy