reklama
reklama

Spotkanie z Gwidonem Hefidem w Domu Kultury w Rawiczu. Poezja, wegański sernik i szarlotka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W sali witrażowej rawickiego domu kultury odbyło się spotkanie z pisarzem Gwidonem Hefidem. Głównym punktem była promocja jego najnowszej książki „Poezja smaku”, połączenie wegańskich przepisów kulinarnych z białym wierszami.
reklama

Spotkanie prowadził Igor Hanusek, który również czytał poezję bohatera wieczoru. Kilka wierszy interpretował sam autor.

Gwidon Hefid* opowiedział o swojej drodze do wegańskiego jedzenia, podkreślając, że ma to związek zarówno ze zdrowiem, jak i szeroko pojętą ekologią.

- Przy tym tempie rozwoju hodowli zwierząt, które przeznaczone są na mięso, wkrótce może dojść do katastrofy ekologicznej - powiedział. - Łączy się to bezpośrednio z efektem cieplarnianym, gdyż zwiększa się w atmosferze ilość dwutlenku węgla.

Nawiązał do swojej motywacji przejścia na weganizm, wyjaśniając czym się różni od wegetarianizmu.

- Zarówno wegetarianie, jak i weganie opierają swoją dietę przede wszystkim na warzywach i owocach. Weganie idą jednak o krok dalej, nie spożywając także wszystkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mleka, nabiału, jajek czy miodu - mówił. - Moja droga do takiego sposobu odżywiania rozpoczęła się od fascynacji programem telewizyjnym, który obejrzałem mając 17 lat. Weganie opowiadali o swoim sposobie życia i wydawało mi się, że to jest nierealne. Postanowiłem jednak spróbować, najpierw wyeliminowałem mięso czerwone, potem białe i ryby, a na końcu nabiał. Pozytywne skutki takiej diety odczułem dopiero po pewnym czasie, ale były znaczące.

Zaczął sam gotować, opierając się na znalezionych przepisach, które modyfikował. W czasie swoich podróży (był na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy) podpatrywał miejscowe wegańskie potrawy i włączał do swojego jadłospisu. Praktykował także w restauracjach w Nowym Jorku i Bristolu. W wyborze sposobu odżywiania utwierdziła go przeczytana biografia Gandhiego, co łączyło się również z wyborem drogi życiowej.

Częścią spotkania była degustacja przygotowanych wegańskich dań. Można było spróbować szarlotkę, sernik czy kanapki z razowego chleba posmarowane różnymi rodzajami past.

Druga część spotkania poświęcona była głównie przepisom na dania wegańskie i odpowiedziom na pytania publiczności, między innymi, o gotowanie na parze, kwasy omega, kupowanie i przechowywanie produktów, stosowane zioła i przyprawy.

- Dietę wegańską stosuję już ponad 25 lat i znakomicie mi służy - podkreślił. - Dużo jeżdżę rowerem, biegam, chodzę po górach i kondycja mi dopisuje, zdrowie również. Celem książki „Poezja smaku” jest wprowadzenie do diety wegańskiej i ułatwienie przełamania tradycyjnych nawyków żywieniowych. Załączone przepisy są początkiem takiej drogi.

Spotkanie trwało prawie dwie godziny, co świadczy o dużym zainteresowaniu publiczności wegańską dietą. Po jego zakończeniu można było kupić książkę „Poezja smaku” z autografem autora.

*Gwidon Hefid to pisarz, socjolog, kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (obecnie doktorant). Jest członkiem Związku Literatów Polskich (najstarszej polskiej organizacji zrzeszającej literatów, założonej przez Stefana Żeromskiego), należy do Stowarzyszenia Środowisk Twórczych oraz Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu. Propaguje zdrowy styl życia, nakierowany na roślinne odżywianie, jego pasją są turystyka i historia. Spotkania miał w różnych państwach, w tym przed Polonią w Nowym Jorku. Jest autorem siedmiu książek, w tym trzech dwujęzycznych (polsko - czeskich).

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama