W Wielkopolsce wykształciła się specyficzna gwara, obejmująca prawie cały jej obszar. Gwara, to termin określający odmiany języka odrębne od odmiany ogólnej. Określenie to jest przede wszystkim odnoszone do terytorialnych, lokalnych odmian języka, odróżniających się od mowy sąsiednich okolic i od języka ogólnego. Tak pojmowane odrębności gwarowe widoczne są zarówno w zakresie słownictwa, jak i szeroko pojmowanego systemu gramatyki.
Określenie „gwara” jest z reguły utożsamiane z terminem „dialekt”, ale w polskiej praktyce terminologicznej często rozróżnia się te dwa terminy. Mianem „gwary” określa się mowę ludności ze stosunkowo niewielkiego obszaru, termin „dialekt” rezerwuje się dla zespołów kilku lub kilkunastu gwar. W polskiej tradycji dialektologicznej jednostkę tę ujmuje się jako podrzędną w stosunku do dialektu.
Termin „gwara” bywa odbierany jako nacechowany pejoratywnie, choć na gruncie dialektologii ma charakter neutralny i nie zawiera znaczenia negatywnego.
Źródło: Wikipedia
Skoro Wielkopolska nieodłącznie łączy się z pyrami, TUTAJ można przeczytać wiele ciekawostek o ziemniakach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.