Reklama

Rozpłodowe koguty po cenie ulgowej dla małorolnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozpłodowe koguty po cenie ulgowej dla małorolnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Orędownik powiatu rawickiego” z 31sierpnia1934 r., zamieścił ogłoszenie „Przydział kogutów rasowych”. Ten „przydział” po cenach ulgowych dotyczył „zasadniczo wyłącznie małorolnych”.

„Wydawane będą wyłącznie koguty z rodowodami z hodowli uznanych o najwyższym poziomie hodowlanym” - czytamy. Ciekawa jest cena takiego koguta (karmazyn lub leghorn). „Cena Koguta o wiadomem pochodzeniu i wydajności conajmniej 3 pokoleń wstecz, wynosi 15 zł, z których Wydział Powiatowy ponosi 5 zł, Wielkopolska Izba Rolnicza 5 zł, a nabywca 5 zł plus kosztów przesyłki i opakowania”.

Przydział kogutów stanowił wówczas dużą pomoc. Według szacunków z połowy lat 30. XX w. przeciętna pensja robotnika zatrudnionego w dużym i średnim przemyśle wynosiła 143 zł. miesięcznie. Kwotę tę można w przybliżeniu przemnożyć przez 10, by uzyskać jej równowartość w dzisiejszych pieniądzach - było to więc 1430 zł. z 2020 r. Wynika z tego, że za takie wynagrodzenie można było kupić mniej więcej 10 kogutów.

Najgorzej wiodło się jednak robotnikom rolnym. Przeciętna stawka za dzień harówki w polu wynosiła marne 1,7 zł. Nawet przy pracy bez przerwy, sześć dni w tygodniu trudno było wyciągnąć miesięcznie 50 zł. Jest to odpowiednik dzisiejszych 500 zł. Za te pieniądze kupić można było najwyżej 4 koguty.

Obecnie średnie krajowe wynagrodzenie wynosi brutto 5929,05 zł, a netto - 4249 zł (dane za marzec 2021 r), kupić za nie można około 85 kogutów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy