Reklama

Ruszyła 21. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pierwszy dzień 21. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA, rozpoczął w parku przy domu kultury performance „Miłość”, w wykonaniu dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawiczu pod kierunkiem Wiesławy Pospiech.

 

Krótko potem, w galerii Sala Piecowa, obył się wernisaż wystawy interdyscyplinarnej od hasłem „Szumy, błyski i muł”. Swoje prace wystawili: Paulina Kowalczyk, Katarzyna Bogusz i Wojciech Tężycki. Jeszcze przez tydzień oglądać można ceramikę, malarstwo uzupełnione projekcją video i ciekawą instalację - perłę rozpuszczająca się w occie.

Równocześnie, w pracowni plastycznej im. Zbigniewa Łukowiaka nastąpiło otwarcie wystawy malarstwa Katarzyny Wołodkiewicz „Amulety”. Artystka zwykłym przedmiotom i rzeczom materialnym nadaję nowe, „magiczne” znaczenie.

Zwieńczeniem dnia był świetny koncert na scenie festiwalowej formacji Buba Trio. Jej liderem jest pochodzący z Gambii Buba Badjie Kuyateh, grający na tradycyjnym gambijskim instrumencie smyczkowym - kora. Towarzyszyli mu Marcin Pendowski vel Pendofsky, basista z Polski oraz argentyński perkusista Didi Lez. Wykonał własne, bardzo refleksyjne i rozbudowane brzmieniowo utwory. Koncert publiczność przyjęła owacyjnie, czego podkreśleniem były dwa bisy.

Przed wernisażami ogloszno konkurs na facebookową relecję z przebiegu każdego dnia FORMY.  Najciekawsze zotaną nagrodzone wejsciówkami do rawickiego kina "Pormień".

Paulina Kowalczyk urodziła się w Rawiczu, ale obecnie mieszka w Lesznie. W 2005 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. G. Nowickiego (grafika warsztatowa) oraz pracowni prof. B. Wegnera (rysunek i malarstwo). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i muzyką. To jej czwarta indywidualna wystawa w Rawiczu.

Katarzyna Bogusz studiowała teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w latach 2012 - 2017 studiowała fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom uzupełniła aneksem w Pracowni Rysunku. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Katarzyna Bogusz w swoich wypowiedziach artystycznych działa na pograniczu mediów. Zajmuje się relacjami formy z przestrzenią, stąd jej głównym zainteresowaniem jest instalacja w połączeniach z fotografią, rysunkiem, światłem i dźwiękiem. Szczególnie istotny jest dla niej aspekt performatywny, a większość z jej prac ma charakter medytacyjny i jest relacją zawieszoną w czasie. Tworzy także książki artystyczne, które traktuje jako prace przestrzenne. Chętnie eksperymentuje z materiałami transparentnymi i lustrzanymi. Od 2017 roku zajmuje się także muzyką.

Wojciech Tężycki urodził się w 1967 r. w Kołobrzegu. W 1988r . ukończył Uniwersytet Ludowy w Turnie (spec. ceramika, animator kultury). W latach 1995 -2001 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W 2001 r. obronił dyplom z rzeźby w pracowni prof. Wojciecha Kujawskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W 2014 r. obronił tytuł doktora sztuki, tytuł pracy doktorskiej - „Ile wszystkiego w kawałku gliny”. Zajmuje się ceramiką użytkową, rzeźbą, instalacją dźwiękową, działaniami w przestrzeni publicznej i społecznej oraz edukacją artystyczną. Obecnie opiekun Warsztatu Ceramicznego na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Katarzyna Wołodkiewicz - wrocławska artystka i edukatorka artystyczna. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (Grafika Warsztatowa, 2002 r.) oraz Kursu Pedagogicznego na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu. W swojej twórczości zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i grafiką. Oprócz realizowania indywidualnych zleceń na obrazy jej doświadczenie zawodowe obejmuje współpracę z architektami wnętrz, galeriami sztuki, wydawnictwami, agencjami kreatywnymi oraz nauczanie we wrocławskim Liceum Plastycznym. W 2006 r. założyła Pracownię Artystyczną Fenomenarium - jej autorskie warsztaty rysunku, malarstwa, rzeźby i projektowania.

Buba Badjie Kuyateh urodził się w 1982 r. w Gambii, w mieście Brikama, w rodzinie jednych z najbardziej prestiżowych graczy na korze, czyli griotów. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na balafonie, a następnie, jako siedmiolatek, gry na korze. Był tak utalentowany, że wybrano go na spadkobiercę bardzo prestiżowej tradycji gry na tym instrumencie. W 2012 roku wyruszył do Europy. Jego ważnym przystaniem okazała się Warszawa. Tutaj założył zespół Bantambo (fuzja kory, funku i jazzu), koncertował też z polskimi artystami, takimi jak: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, Włodzimierz Kiniorski, Michał Górczyński, Raphael Rogiński, Milo Kurtis i Stanisław Soyka. W swojej twórczości łączy brzmienie afrykańskie z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Program FORMY na dzisiaj:

5 sierpnia/piątek

godz. 11.00 - Warsztaty ceramiczno - rzeźbiarskie / Prowadzący: dr Wojciech Tężycki/ zapisy pod nr tel. 65 546 10 16 / ilość miejsc ograniczona / park domu Kultury w Rawiczu

godz. 11.00 - 13.00 - Warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych / prowadząca: RAMONA REY / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 15.00 - 17.00 - warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych / prowadząca: RAMONA REY / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 16.00 - Otwarte warsztaty „Spotkanie z makramą” dla młodzieży i dorosłych / prowadząca: JOANNA POLOWCZYK / zabytkowe wiaty / park Domu Kultury w Rawiczu

godz. 16.00 - Warsztaty gry na bębnach i djembe / prowadzący: ŁUKASZ DEMBIŃSKI z zespołu FOLIBA / zapisy pod nr tel. 65 546 54 56 (Rawicka Biblioteka Publiczna) / ilość miejsc ograniczona / park Domu Kultury w Rawiczu

godz. 17.30 - Performatywne reżyserowane czytanie sztuki / EDYTA TORHAN I DARIUSZ TARASZKIEWICZ / „Polarnicy” (z opowieści prawdziwych polarników) Marii Wakuły w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej - Bihun. Pod opieką Agencji Dramatu i Teatru / sala witrażowa / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 19.00 - Wernisaż wystawy / MACIEJ WALCZAK „Niekolor” / Muzeum Ziemi Rawickiej / Rynek 1

godz. 19.30 - Koncert / LASY / Rynek 1

godz. 20.30 - Koncert / DYNASONIC / Rynek 1

godz. 21.45 - Projekcja filmu / PRZEMYSŁAW WAWRZYNIAK „Family lines” / Rynek 1

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy