"Tęczowe Seniorki" - na czym polega ich działalność?
„Tęczowe Seniorki” to rezydentki Fundacji Barak Kultury. Wszystko zaczęło się z inicjatywy szefa fundacji, Przemysława Prasnowskiego. W październiku 2022 roku podczas pokazu mody, zorganizowanego w Galerii Posnania, zainicjował akcję „Nitką do tęczy”. Seniorki były głównymi bohaterkami wydarzenia.„Tęczowe Seniorki” przełamują stereotypy, walczą z dyskryminacją, promują równość i tolerancję (szczególnie dla ruchu LGBT). Żyją między pokoleniowo - czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach, ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami, biorą udział w marszach, są obecne podczas rożnych wydarzeń kulturalno - społecznych. Jest ich sześć, w wieku 60+, każda z nich ma przypisany strój w konkretnym kolorze tęczy - czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym. W tym gronie jest też rawiczanka, Hania Kunicka. Pomysł na stroje i turbany był dziełem Barbary Fialkowskiej, a uszyła je dokładając swoje propozycje, „fioletowa” Terenia.
„Tęczowe Seniorki” w Dzień Dobry TVN. Wśród nich Hania Kunicka z Rawicza
Panie wystąpiły niedawno w programie Dzień Doby TVN (nagranie można obejrzeć TUTAJ), gdzie mówiły o podejmowanych przez siebie inicjatywach. Pomysłodawcą nagrania do programu (odbyło się w Poznaniu) był Radosław Męczykalski, student dziennikarstwa na UAM, redaktor naczelny radia „Meteor”. „Dowodził” również całą ekipą biorącą udział w tym wydarzeniu.Rawiczanka Hania Kunicka, ubiegłoroczna Miss Wielkopolski Trzeciego Wieku i Wielu Wyzwań (więcej o tym wydarzeniu TUTAJ) ma przypisany kolor niebieski.
- Podczas nagrania panowała świetna atmosfera - podzieliła się wrażeniami Hania Kunicka. - Bardzo mi się podobało!
"Tęczowe Seniorki" łamią stereotypy
W Dzień Dobry TVN panie opowiadły o swej działaności i motywach działania.
- W Polsce, ale może nie tylko w Polsce, osoby w naszym wieku, takim dość zdecydowanym i doświadczonym, kojarzą się z brakiem tolerancji, taką trochę zaściankowością - mówiła „żółta” Barbara Fiałkowska, szefowa „Tęczowych Seniorek”. - Chciałyśmy pokazać, że wszystkie różnorodności, mają prawo do tego żeby żyć jak chcą.
- Trzeba było lat, żebyśmy dojrzeli do tego - powiedziała „pomarańczowa” Elżbieta odnosząc się do zmian w nastawieniu społecznym do LGBT.
- W miłości to jest tak, nie ma ona płci, trzeba kochać bliźniego, jak siebie samego - zauważyła Hania Kunicka.
Swoją historię przedstawiła również stażystka „Tęczowych Seniorek”, Kalina Hajduga.
- Pochodzę z mniejszej miejscowości, co miało nie tylko wpływ na to, jak musiałam funkcjonować w społeczeństwie, ale również wpływ na to, że mnie samej pojawiały się wątpliwości, czy ze mną jest wszystko w porządku. Bałam się głośno o tym mówić, nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim wsparciem od osób starszych, jak od „Tęczowych Seniorek”. Raczej było to stereotypowe szkalowanie.
- Niech żyje kolorowy świat! - rzuciła na koniec koniec „fioletowa” Terenia.
O samej Hani Kunickiej, projektantce mody, wolontariuszce, ciągle aktywnej emerytce i jej niecodziennych zainteresowaniach można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.