Reklama

„Tęczowe Seniorki” w programie Dzień Dobry TVN. Wśród nich rawiczanka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Tęczowe Seniorki” w programie Dzień Dobry TVN. Wśród nich rawiczanka - Zdjęcie główne

Rawiczanka Hania Kunicka (pierwsza po prawej) jest aktualną Miss Wielkopolski Trzeciego Wieku i Wielu Wyzwań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W programie Dzień Dobry TVN wystąpiły "Tęczowe Seniorki", działające w ramach poznańskiej Fundacji Barak Kultury. Jedną z nich jest Hania Kunicka z Rawicza, ubiegłoroczna Miss Wielkopolski Trzeciego Wieku i Wielu Wyzwań.

"Tęczowe Seniorki" - na czym polega ich działalność?

„Tęczowe Seniorki” to rezydentki Fundacji Barak Kultury. Wszystko zaczęło się z inicjatywy szefa fundacji, Przemysława Prasnowskiego. W październiku 2022 roku podczas pokazu mody, zorganizowanego w Galerii Posnania, zainicjował akcję „Nitką do tęczy”. Seniorki były głównymi bohaterkami wydarzenia.
 

„Tęczowe Seniorki” przełamują stereotypy, walczą z dyskryminacją, promują równość i tolerancję (szczególnie dla ruchu LGBT). Żyją między pokoleniowo - czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach, ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami, biorą udział w marszach, są obecne podczas rożnych wydarzeń kulturalno - społecznych. Jest ich sześć, w wieku 60+, każda z nich ma przypisany strój w konkretnym kolorze tęczy - czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym. W tym gronie jest też rawiczanka, Hania Kunicka. Pomysł na stroje i turbany był dziełem Barbary Fialkowskiej, a uszyła je dokładając swoje propozycje, „fioletowa” Terenia.

„Tęczowe Seniorki” w Dzień Dobry TVN. Wśród nich Hania Kunicka z Rawicza

Panie wystąpiły niedawno w programie Dzień Doby TVN (nagranie można obejrzeć TUTAJ), gdzie mówiły o podejmowanych przez siebie inicjatywach. Pomysłodawcą nagrania do programu (odbyło się w Poznaniu) był Radosław Męczykalski, student dziennikarstwa na UAM, redaktor naczelny radia „Meteor”. „Dowodził” również całą ekipą biorącą udział w tym wydarzeniu. 
 

Rawiczanka Hania Kunicka, ubiegłoroczna Miss Wielkopolski Trzeciego Wieku i Wielu Wyzwań (więcej o tym wydarzeniu TUTAJ) ma przypisany kolor niebieski.

- Podczas nagrania panowała świetna atmosfera - podzieliła się wrażeniami Hania Kunicka. - Bardzo mi się podobało!

"Tęczowe Seniorki" łamią stereotypy

W Dzień Dobry TVN panie opowiadły o swej działaności i motywach działania.

-  W Polsce, ale może nie tylko w Polsce, osoby w naszym wieku, takim dość zdecydowanym i doświadczonym, kojarzą się z brakiem tolerancji, taką trochę zaściankowością - mówiła „żółta” Barbara Fiałkowska, szefowa „Tęczowych Seniorek”. - Chciałyśmy pokazać, że wszystkie różnorodności, mają prawo do tego żeby żyć jak chcą. 

- Trzeba było lat, żebyśmy dojrzeli do tego - powiedziała „pomarańczowa” Elżbieta odnosząc się do zmian w nastawieniu społecznym do LGBT. 

- W miłości to jest tak, nie ma ona płci, trzeba kochać bliźniego, jak siebie samego - zauważyła Hania Kunicka.  

Swoją historię przedstawiła również stażystka „Tęczowych Seniorek”, Kalina Hajduga. 

- Pochodzę z mniejszej miejscowości, co miało nie tylko wpływ na to, jak musiałam funkcjonować w społeczeństwie, ale również wpływ na to, że mnie samej pojawiały się wątpliwości, czy ze mną jest wszystko w porządku. Bałam się głośno o tym mówić, nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim wsparciem od osób starszych, jak od „Tęczowych Seniorek”. Raczej było to stereotypowe szkalowanie.        

- Niech żyje kolorowy świat! - rzuciła na koniec koniec „fioletowa” Terenia.    

O samej Hani Kunickiej, projektantce mody, wolontariuszce, ciągle aktywnej emerytce i jej niecodziennych zainteresowaniach można przeczytać TUTAJ

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy