Reklama

Finał 5.edycji festiwalu Koniugacje w Rawiczu z koncertem Mietka Szcześniaka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Poznaliśmy zwycięzców 5. edycji Festiwalu Artystycznego Koniugacje w Rawiczu. Wyłoniono ich spośród ponad 40 artystów, którzy zgłosili się na przesłuchania. W koncercie finałowym (7 maj 2022r.) w rawickim domu kultury wystąpił gość specjalny - Mietek Szcześniak.

Kolejna, 5. edycja Festiwalu Artystycznego Koniugacje w Rawiczu, już za nami. Kierowany jest on do wykonawców piosenki autorskiej - bez względu na wiek i styl muzyczny.

Ponad 40 artystów zgłosiło się na przesłuchania do festiwalu Koniugacje w Rawiczu

Do eliminacji zgłosiło się ponad 40 formacji, z których na przesłuchania jury wybrało 12. Z nich 7 zakwalifikowano go koncertu finałowego.   

Zwycięzcami poprzednich edycji festiwalu byli: duet Lenda/Kozub, Dawid Gębala, Gabriela Kundziewicz, FmxD czyli Filip Mizia i Kacper Mikołajuk oraz Trzy Tony Gruzu. W tym roku wygrała Agata Fugat z Krakowa.

Przed koncertem galowym, w Sali Piecowej Domu Kultury w Rawiczu odbyły się konsultacje uczestników finałowych prezentacji z jurorami. Członkowie jury udzieli artystom cennych rad interpretacyjnych, dotyczących między innymi doboru tekstów, kompozycji, czy zachowywania na scenie.

Część galową rozpoczął wernisaż wystawy „Muzycy w batiku*”, udostępnionej przez Pracownię Batiku Mamut z Przasnysza. Jeszcze przez tydzień podziwiać można portrety polskich twórców i artystów związanych z muzyką. Wśród nich znajdują się, między innymi, Wojciech Młynarski, Ryszard Riedel, Krzysztof Krawczyk, Kayah, Kora czy Zbigniew Wodecki.

5. edycja festiwalu Koniugacje w Rawiczu. Zwycięzcy wyłonieni

Koncert finałowy prowadził Dariusz Taraszkiewicz, a gościem specjalnym był Mietek Szcześniak, który na zakończenie tego artystycznego wieczoru, wystąpił z recitalem. Był to świetny występ, nagrodzony gromkimi oklaskami przez publiczność. Nie mogło obyć się bez bisu!

Podczas koncertu finałowego swoistym przerywnikiem były fragmenty filmu, obrazującego historię Ruchu Artystycznego Koniugacja, który do życia powołał w 1977 roku, nauczyciel I LO w Rawiczu, Marian Przybył.

Jury (Bogusław Sobczuk - przewodniczący, Mietek Szcześniak, Jowita Augustyniak i Dariusz Taraszkiewicz) przyznało trzy nagrody finansowe: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1000 zł, III miejsce - 500 zł oraz wyróżnienia. Otrzymali je: I miejsce - Agata Fugat, II miejsce - Ciepłe Popołudnie, III miejsce ex aequo - Niesamowita Sprawa i Mikołaj Kłosiewicz, Nagroda Dyrektora Domu Kultury w Rawiczu - Bogumiła Kucharczyk-Włodarek, wyróżnienia - Kacper Siekirka oraz Kilka Czułości.

Tegoroczny Festiwal Artystyczny Koniugacje cechował bardzo wysoki i wyrównany poziom prezentacji - powiedział Dariusz Taraszkiewicz. - Obrazem tego jest liczba przyznanych nagród i wyróżnień. Propozycje były zróżnicowane, zarówno pod względem tekstów, kompozycji i interpretacji, ale łączyło je jedno - ogromna wrażliwość uczestników konkursu. Zaprezentowane piosenki świetnie zinstrumentalizowano, wokal był również na bardzo dobrym poziomie. Nic w tym dziwnego, gdyż niektórzy z uczestników koniugacji mają już za sobą nagrane płyty ze swoimi autorskimi kompozycjami.

 

*Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania trzeba kilkakrotnie powtarzać. 

Batik najbardziej popularny jest w Malezji i Indonezji i innych krajach Azji, gdzie najczęściej do formowania pozycji batiku używa się skór zwierzęcych. W 2009 roku indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy