reklama

W Pomocnie, na rozstaju dróg, stoi krzyż. To on jest początkiem i końcem wsi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: M. Urbanowicz

W Pomocnie, na rozstaju dróg, stoi krzyż. To on jest początkiem i końcem wsi - Zdjęcie główne

foto M. Urbanowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW przyszłym, 2025, roku Pomocno będzie obchodziło jubileusz 650-lecia istnienia. Jak się okazuje, ta mała miejscowość, licząca zaledwie 38 domów, ma wiele do opowiedzenia. Jedną z historii prezentuje krzyż, stojący na rozstaju dróg.
reklama

Coraz więcej historii i wspomnień zanika razem z ludźmi, którzy odchodzą z tego świata. Część opowieści o Pomocnie udało się ocalić od zapomnienia jednej z mieszkanek wsi, Dorocie Maćkowiak-Piechowitz, która zebrała wspomnienia mieszkańców i opracowała historię najstarszego we wsi krzyża. Autorka przyznała, że historia ponad 100-letniego krzyża stała się inspiracją do dalszych poszukiwań.

Symbolika krzyża

Jak wyjaśnia Dorota Maćkowiak-Piechowitz, krzyże były stawiane przy drogach, rozstajach dróg czy na rogatkach wsi. Zanim stały się znakiem kultu religijnego, były znakiem granicznym, wyznaczającym początek lub koniec danej miejscowości. 

Krzyż w Pomocnie

Autorka opracowania wspomina, że jej rozmówcy podkreślali, iż krzyż z Pomocna był z nimi zawsze.

reklama

- Towarzyszył nam w chwilach szczęścia i smutku - przekazywali.

Na krzyżu umieszczano figurę Jezusa, tzw. pasję, a nad jej głową - daszek.

Dorota Maćkowiak-Piechowitz opowiada, że krzyż został postawiony w celu zaznaczenia granicy miejscowości Pomocno - wyznaczał początek i koniec wsi, ale jest też symbolem religii chrześcijańskiej. Ponadto, przy krzyżu posadzono drzewo - lipę, która w wierzeniach ludowych miała chronić przed uderzeniem pioruna.

- Krzyż był bardzo ważny dla mieszkańców Pomocna. Stał przy gościńcu prowadzącym do Osieka, którym mieszkańcy Pomocna podążali do pracy w folwarku Osiek oraz do kościoła na Borku - relacjonuje autorka opracowania.

Dodaje, że zgodnie ze zwyczajem, nowożeńcy wracający z kościoła gościńcem osieckim byli witani przy krzyżu i wprowadzani do wioski, a zmarli mieszkańcy Pomocna byli odprowadzani do krzyża i tam żegnani pieśnią żałobną. W zwyczaju było, iż z każdego domu, jeden przedstawiciel uczestniczył w pożegnaniu zmarłego mieszkańca. Sprzed krzyża wyruszały też korowody dożynkowe, a ludzie zbierali się na nabożeństwa majowe i procesje.

reklama

- Wszystko co ważne dla mieszkańców Pomocna zaczynało się przy krzyżu - podkreśla.

Przywiązanie mieszkańców Pomocna do krzyża

Jak opowiada Dorota Maćkowiak-Piechowitz, w 1939 krzyż został zdemontowany i ukryty w gospodarstwie państwa Szymkowiaków, gdzie przetrwał cały okres wojny.

- Po wojnie z inicjatywy sołtysa Władysława Łukaszyka i mieszkańca Pomocna, pana Spychały, pozyskano materiał na nowy krzyż - była to akacja, z której miejscowy cieśla, Stanisław Maciejak, wystrugał nowy, a mieszkańcy Pomocna ustawili go w dawnym miejscu, w którym stoi do dnia dzisiejszego - prezentuje.

Podkreśla, że wokół krzyża przez cały rok jest utrzymywany porządek, krzyż jest dekorowany flagami i wstęgami, ozdabiany kwiatami.

reklama

- Krzyż ten jest cząstką historii Pomocna - pamięta o czasach trudnych ale i o tych radosnych - jest też dla mieszkańców Pomocna symbolem patriotyzmu - podsumowała.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama