Reklama

W remizach można hodować bażanty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: bazanty.pl + pxhere.com

W remizach można hodować bażanty - Zdjęcie główne

foto bazanty.pl + pxhere.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Orędownik powiatu rawickiego” z 28 lipca 1932 r. zajął się zdefiniowaniem i oznaczaniem bażantarni. Problem był widocznie dość istotny, co wiązało się z prawem łowieckim.

Reklama

Zdefiniowanie bażantarni, gdzie można „dokonywać odstrzału bażantów bez jakiejkolwiek kontroli” okazało się „bardzo trudne”. Czytamy, że „każdy obiekt, mający być za taki uznany, trzeba traktować indywidualnie”.

Wytyczne były następujące: „Za bażantarnię uważać można czy to park, czy to lasek, czy remizę, mających obszaru najwyżej 50 hektarów, na którym hoduje się sztucznie co najmniej 200 bażantów każdego roku”.

Te „wytyczne” obwarowane zostały dodatkowymi warunkami. Najważniejsze z nich, to że właściciel lub dzierżawca łowiska powinien posiadać na ten cel co najmniej 100 ha oraz przechodzić coroczne kontrole przez starostwo.

Oczywiście użyte sformułowanie „remiza”, nie odnosi się do rodzaju budynku służącego do magazynowania sprzętu przeciwpożarowego. Remiza (zwana remizą śródpolną) w pojęciu łowieckim, to niewielki teren wśród pól, porośnięty krzewami lub drzewami. Jest to dzienna, chwilowa ostoja niewielkich zwierząt futerkowych, jak: zające, króliki, czy myszy, oraz drobnego ptactwa łownego - bażantów, czy kuropatw.

Obecnie tak ścisłej definicji bażantarni nie ma. Hodowla bażantów w Polsce ma na celu produkcję mięsa, wychów osobników do reintrodukcji* oraz chów w celach łowieckich. W środowisku naturalnym występuje około 462 tysięcy sztuk ptaków. W Polsce hodowany jest bażant łowny, zwany również obrożnym, właściwym i szlachetnym.

Bażanty cechuje widoczny dymorfizm płciowy. Samce są kolorowo ubarwione, pióra są jaskrawe, pstre i mają metaliczny połysk. Głowa jest zielona, szyja fioletowa, kark pomarańczowy, pierś czerwona, obroża jest biała, a ogon długi na 42 - 53 cm. Samica jest beżowo-brązowa, na tułowiu występują ciemne plamy otoczone rudą kreską. Pisklęta i młode bażanty mają podobne ubarwienie do samic.

W hodowli bażantów wyróżnia się chów otwarty i zamknięty. Chów otwarty polega na utrzymywaniu ptaków na ogrodzonym łowisku, posiadającym wolierę, w której ptaki przystosowują się do warunków środowiska oraz która chroni je przed drapieżnikami. Oprócz tego teren powinien być zadrzewiony i zakrzaczony tak, by bażanty miały możliwość tworzenia kryjówek oraz posiadania grzęd. Karmidła muszą być zadaszone. Na obszarze łowiska można zamontować ambony obserwacyjne, umożliwiające odstrzał drapieżników.

Źródła: Wikipedia, https://www.rynek-rolny.pl/

Co ciekawe, słowo bażant ma również inne znaczenia w tzw. slangu miejskim.

 1. Określenie osoby uważanej za durnia.

 • Określenie osoby, której gęba nigdy się nie zamyka.

 • Zajaranie blunta (skręt z marihuany).

 • Elegancik.

 • Bażant na oko to potoczne określenie uderzenia, w którym łokieć kieruje się na okolice oczu rywala.

 • Student wojskowej wyższej szkoły oficerskiej.

 • *Reintrodukcja - w biologii termin określający ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin. Jest środkiem (ostatnim “etapem”) restytucji gatunku, czyli odbudowania jego populacji.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy