Swoje prace, w różnych technikach, ale oparte o tradycyjne hafty hafty hazackie, pokazało 13 pań. Wernisaż ubarwiła kapela „Wisieloki”, pod wodzą Michała Umławskiego.
- Czterdzieści lat temu, Anna i Franciszek Brzeskotowie ruszyli przez ziemię rawicką, by ocalić od zapomnienia tradycyjne hafty hazackie - mówiła Grażyna Konopka, szefowa „Wisieloków”, prowadząca warsztaty w Muzeum Ziemi Rawickiej. - Był to praktycznie ostatni moment, aby tego dokonać. Efektem ich pracy są dwa katalogi haftów hazackich - pierwszy wydany w 1983 r. i drugi - w 2019 r.
Grażyna Konopka wyjaśniała, że hafty hazackie są ewenementem na skalę kraju, a cechuje je wykonanie białą nitką. Jeżeli pojawia się kolor, to najczęściej zielony.
Wystawa jest uzupełnieniem ekspozycji malarstwa Doroty Maćkowiak-Piechowitz „Kolory życia”, której wernisaż odbył się w ramach Rawickiego Festiwalu Teatralnego. Można o tym przeczytać TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.