Reklama

Zmarła Helenka Wojtyczka z Jezior

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmarła Helenka Wojtyczka z Jezior - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Wczoraj zmarła 4-letnia Helenka Wojtyczka Jezior. Dziewczynka urodziła się z nieprawidłową strukturą płuc. Jedyną szansą dla niej miała być transplantacja, którą planowano wykonać za granicą. Mieszkańcy powiatu chętnie uczestniczyli w różnych akcjach pomocy dla dziewczynki. Niestety, nie udało się jej uratować.

Helenka Wojtyczka cierpiała na niewydolność oddechową. Miała nieprawidłową strukturę płuc. Oddychał za nią respirator. 17 pierwszych miesięcy życia spędziła w szpitalu, a później udało się załatwić niezbędną opiekę i sprzęt, by mogła wrócić z rodziną do domu.

Cały czas wymagała jednak wspomagania oddechowego oraz dalszej diagnostyki i wielospecjalistycznej opieki: intensywnej rehabilitacji, pulmonologicznej i laryngologicznej. Znajdowała się w programie tzw. wentylacji domowej - całkowicie zależna od wentylacji, respiratora i wysokich stężeń tlenu. Jedyną opcją dla niej miał być przeszczep płuc.

Tylko transplantacja stanowi jedyną realną szansę na życie Helenki - podkreślała kilka miesięcy temu Marzena Wojtyczka, mama dziewczynki.

Szukali pomoc za granicą

Niestety, w Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów u tak małych dziecim, dlatego czyniono starania, by operacja odbyła się w ośrodku w Austrii, który wykonuje transplantacje płuc u dzieci i który deklarował możliwość objęcia Helenki opieką medyczną.

Pragniemy towarzyszyć tam naszemu dziecku, być z nią każdego dnia, a nie wiemy, jak długi będzie to pobyt, dlatego liczymy na pomoc ludzi, którym los Helenki nie jest obojętny - mówili rodzice dziewczynki, dodając, że niestety z powodu epidemii koronawirusa cała procedura przesunęła się o rok.

Akcje charytatywne

Mieszkańcy gminy Jutrosin i całego powiatu chętnie organizowali i uczestniczyli w akcjach, podczas których zbierano środki na leczenie małej mieszkanki Jezior.

W lipcu Helenka skończyła 4 latka. W tym samym miesiącu zachorowała na zapalenie płuc i trafiła do wrocławskiego szpitala. Tydzień temu, we wtorek, udała się do Austrii na konsultacje w sprawie planowanego przeszczepu. 

Helenka była na konsultacji przed wpisaniem na listę transplantacji. Byli w Austrii. Niestety, ten lot okazał się zbyt dużym obciążeniem. Zmarła wczoraj wieczorem we Wrocławiu, po powrocie do kraju - potwierdza osoba z rodziny dziewczynki.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy