reklama

Co to jest grupowe ubezpieczenie na życie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Co to jest grupowe ubezpieczenie na życie? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zazwyczaj możliwość skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie to jeden z popularnych benefitów oferowanych przez część pracodawców. Warto wiedzieć, że również niektóre banki oraz szkoły umożliwiają zakup takiej polisy. Dowiedz się, na jakich zasadach działa grupowe ubezpieczenie na życie.
reklama

Kto może przystąpić do grupowego ubezpieczenia na życie?

W przypadku, gdy ubezpieczenie grupowe jest dostępne u pracodawcy, przystąpić do niego może osoba zatrudniona, oraz jej współmałżonek i dziecko. Natomiast co ważne, jeśli zakończy się umowa o pracę, to jest to tożsame z wypowiedzeniem ubezpieczenia na życie. Oczywiście, pracownik ma prawo do rezygnacji z ubezpieczenia lub w ogóle nieprzystępowania do niego. Co więcej, nie wszyscy pracodawcy oferują tzw. grupówki, warto wtedy podsunąć szefowi pomysł, aby sprawdził oferty na grupowe ubezpieczenie na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl.

reklama

Jeśli chodzi o polisy oferowane w banku, zazwyczaj są one wymagane przy kredycie hipotecznym. Choć prawo nie nakłada na obywateli obowiązku zawierania umowy na ubezpieczenie na życie, to kredytodawca może odmówić pożyczki ze względu na zbyt duże ryzyko. Warto jednak wiedzieć, że tak jak u pracodawcy, tak samo w trakcie trwania kredytu ubezpieczony ma prawo do rezygnacji z polisy i wyboru oferty innego ubezpieczyciela.

Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie?

Jeśli dany pracodawca oferuje u siebie benefit w postaci skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie, to zazwyczaj dokumenty dotyczące przystąpienia do niego znajdują się w pakiecie dla nowego pracownika. Dla już zatrudnionych osób zwykle są dostępne w dziale kadr. Po wypełnieniu wniosku o wykupienie danego wariantu polisy grupowej i podpisaniu prośby o potrącanie składki z wynagrodzenia, pracownik zostaje objęty ochroną w ciągu kilku dni lub od pierwszego dnia następnego miesiąca. Warto pamiętać, że jak w przypadku każdego ubezpieczenia, w grupówce występuje okres karencji. W zależności od zdarzenia może wynosić on od 3 do nawet 12 miesięcy w przypadku np. urodzenia dziecka. Ubezpieczenia grupowe zazwyczaj mają w zakresie ochrony:

reklama

  • śmierć ubezpieczonego,
  • zgon współmałżonka i członków najbliższej rodziny,
  • zapadnięcie na poszczególne choroby,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • urodzenie dziecka.
Co do zasady, szerokość zakresu ochrony i sum ubezpieczenia w dużej mierze zależy od tego, jaką umowę z ubezpieczycielem zawarł pracodawca.

Czy warto wybrać ubezpieczenie grupowe?

Zawarcie umowy na ubezpieczenie grupowe w miejscu zatrudnienia może być dobrym sposobem na zabezpieczenie siebie oraz bliskich. Składki przy takiej polisie zazwyczaj są niższe, niż przy indywidualnej, a do tego są pobierane z wynagrodzenia należnego pracownikowi. Natomiast sumy ubezpieczenia również są niższe, niż przy samodzielnym zawieraniu umowy. Do tego nie ma możliwości zmiany warunków polisy np. przez dodanie zdarzenia do ochrony. Dlatego część osób decyduje się na podwójne ubezpieczenie, czyli indywidualne i grupowe. Jeśli chcesz sprawdzić najlepsze oferty polis na życie, kliknij www.rankingubezpieczennazycie.pl.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama