Reklama

Hulajnoga elektryczna – co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: (źródło: https://maxelektro.pl/produkt/hulajnoga-elektryczna-motus-scooty-10-lite-2022-zielona,18069)

Hulajnoga elektryczna – co warto o niej wiedzieć? - Zdjęcie główne

Hulajnoga elektryczna Motus Scooty 10 Lite 2022 Zielona | foto (źródło: https://maxelektro.pl/produkt/hulajnoga-elektryczna-motus-scooty-10-lite-2022-zielona,18069)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Hulajnoga elektryczna doskonale sprawdzi się jako środek transportu w mieście, ale stanie się też doskonałą formą rozrywki. Dzięki temu, że nie wymaga użycia siły, a do tego jest ekologiczna i ekonomiczna, podbiła serca zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników

Hulajnoga elektryczna – największe zalety

Hulajnoga napędzana elektrycznie to doskonała alternatywa dla roweru, szczególnie jeśli mamy do pokonania nieduży dystans. Świetnie sprawdzi się jako środek transportu w dużym mieście, ponieważ pozwala na swobodne poruszanie się między punktami, np. można nią dojechać na przystanek, a następnie złożyć i wsiąść do tramwaju. Taki sposób podróżowania sprawia, że stajemy się bardziej mobilni, a poza tym możemy uniknąć korków w mieście, zatłoczonych ulic i nieustającego poszukiwania miejsca parkingowego. Oczywiście na hulajnodze elektrycznej możemy poruszać się też w celach rekreacyjnych.

Dużym atutem takiego pojazdu jest także ekologiczna jazda. Dzięki temu, że hulajnoga jest napędzana za pomocą akumulatora, nie produkuje spalin, co jest korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska.

Hulajnoga elektryczna Motus Scooty 10 Lite 2022 Zielona
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/hulajnoga-elektryczna-motus-scooty-10-lite-2022-zielona,18069)

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci

Hulajnogi elektryczne najłatwiej jest podzielić na te dla dzieci i dla dorosłych. Hulajnogi dziecięce cechują się niewielkimi rozmiarami, mają lekką konstrukcję i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Poza tym takie hulajnogi mają mniejsze koła, zazwyczaj o średnicy 5 lub 6 cali i regulowaną kierownicę, którą można dopasować do wzrostu dziecka. Hulajnogi elektryczne dla dzieci są w stanie przejechać nawet 10 km na jednym ładowaniu, ale nie rozwijają dużych prędkości – zazwyczaj jest to maksymalna prędkość 12 km/h.

Natomiast hulajnogi elektryczne dla dorosłych są większe, cięższe i znacznie lepiej wyposażone. Przede wszystkim mają silniki o większej mocy, które pozwalają rozwijać prędkości nawet do 25 km/h. Ze względu na większe rozmiary, producenci mogą umieścić w hulajnodze akumulator o większej pojemności, który pozwoli na pokonanie co najmniej 20 km na jednym ładowaniu. W najdroższych modelach zasięg może wynosić nawet 60 km. Ze względu na typ sprzętu hulajnogi dla dorosłych możemy jeszcze podzielić na modele do jazdy rekreacyjnej i do jazdy terenowej (off-road).

Hulajnoga elektryczna a prawo o ruchu drogowym

Przez długi czas użytkowanie hulajnóg elektrycznych nie było objęte żadnymi przepisami. Jednak od 20 maja 2021 roku obowiązuje nowe prawo, które zakazuje między innymi jazdy chodnikiem czy we dwójkę na jednej hulajnodze. Poza tym użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Hulajnoga elektryczna Fiat F500-F85P 350PL Różowa
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/hulajnoga-elektryczna-fiat-f500-f85p-350pl-rozowa,2776)

Od ilu lat dozwolona jest hulajnoga elektryczna?

Nie ma określonego wieku, który zezwalałby na jazdę na hulajnodze elektrycznej. Jednak dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogami po drogach publicznych, nawet jeśli będą pod opieką rodziców. Natomiast młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi posiadać odpowiednie uprawnienia, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy dowolnej kategorii. Z kolei osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnego dokumentu, a jedynie znać przepisy ruchu drogowego i ich przestrzegać.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Zgodnie z nowymi przepisami hulajnogą można poruszać się tylko ścieżką rowerową, drogą dla rowerów lub trasą pieszo-rowerową. Jeżeli żadna z tych opcji nie jest dostępna, użytkownicy hulajnóg muszą skorzystać z jezdni, na której ograniczenie prędkości jest nie większe niż 30 km./h. Jeżeli jednak limit przekracza 30 km/h, można poruszać się hulajnogą elektryczną po chodniku. Należy jednak ustępować pieszym i poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości, jaką osiągają piesi (nie jest ona jednak określona w ustawie).

Z jaką prędkością można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Najnowsze przepisy uregulowały również maksymalną szybkość jazdy dla hulajnóg. Wynosi ona dokładnie 20 km/h na wszystkich drogach publicznych.

Czy trzeba jeździć w kasku?

Podobnie, jak w przypadku rowerów, nie ma obowiązku zakładania kasku podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej. Kask jest jednak zalecany dla własnego bezpieczeństwa. Jazda na hulajnodze może się bowiem wiązać z różnymi wypadkami, szczególnie jeśli poruszamy się po zatłoczonym mieście.

Hulajnoga elektryczna Land Rover 10" Silver
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/hulajnoga-elektryczna-land-rover-10-silver,12716)

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?

Hulajnogi z napędem elektrycznym nie są już kojarzone z zabawkami dla dzieci. Takie sprzęty rekreacyjne są sporym wydatkiem, szczególnie modele przeznaczone dla dorosłych. Jeśli zatem mamy wartościową hulajnogę, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. Możemy zainwestować w solidniejsze zapięcie, np. łańcuchy, zapięcia U-lock czy blokadę na tarczę hamulcową. Jeśli chcemy, możemy również wykupić ubezpieczenie przed kradzieżą hulajnogi.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Na rynku nie brakuje hulajnóg elektrycznych, a ich ceny są mocno zróżnicowane. Wiele zależy bowiem od takich parametrów, jak moc silnika, pojemność akumulatora czy jakość zastosowanych materiałów. Są to ważne elementy, ponieważ wpływają na komfort jazdy. Najtańsze modele kupimy za około 700 zł, natomiast ceny najdroższych mogą sięgać nawet 15 000 zł. Jeśli jednak chcemy kupić pojazd, który będzie solidnie wykonany i pozwoli niezawodnie poruszać się po mieście, musimy się liczyć z wydatkiem przynajmniej 1600 zł. Warto również pamiętać, że hulajnogi terenowe będą droższe niż te przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Do polecanych producentów takich hulajnóg należą: Vsett, Techlife, Speedway, Razor, Motus, Xiaomi, Segway czy Fiat.

Jeżeli chcemy kupić hulajnogę przeznaczoną do jazdy terenowej albo wyczynowej, najlepiej odwiedźmy profesjonalny sklep z hulajnogami. Z kolei dobrą hulajnogę do jazdy rekreacyjnej bez problemu dostaniemy w sklepie sportowym oraz ze sprzętem AGD i RTV, np. w Max Elektro.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE