reklama
reklama

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Oczyszczacz powietrza - jak działa? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Działanie oczyszczaczy powietrza jest bardzo proste. Każdy oczyszczacz powietrza posiada wentylator, który wciąga powietrze oraz filtry, które usuwają z niego zanieczyszczenia. Następnie oczyszczone powietrze jest wypuszczane do pomieszczenia. Większe modele można postawić w dowolnym miejscu na podłodze, a te mniejsze zmieszczą się nawet na półce. Przed zakupem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi danego modelu, aby sprawdzić czy posiada on parametry, które spełniają nasze oczekiwania.
reklama

Jakie filtry stosuje się w oczyszczaczach powietrza?

Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają połączenie kilku rodzajów filtrów. Takie zastosowanie daje możliwość wyłapania cząsteczek o różnorodnej wielkości. Podstawowym filtrem, który powinien posiadać każdy oczyszczacz dobrej jakości jest filtr HEPA. To on odpowiada za usuwanie drobnych, wręcz mikroskopijnych cząsteczek oraz bakterii i wirusów. Jest szczególnie zalecany dla alergików oraz astmatyków, a także osób, które mają skłonności do różnego rodzaju przeziębień. Filtr HEPA najlepiej działa w połączeniu z filtrem węglowym, który pochłania szkodliwe substancje. Dzięki niemu filtr HEPA nie jest narażony na zbyt szybkie zużycie. Stanowi on swojego rodzaju barierę ochronną. Jego szczególną cechą jest zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów unoszących się w powietrzu.

Filtr węglowy oraz filtr HEPA są najczęściej wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza. Jednak często możemy spotkać się z dodatkowymi jak np. filtry elektrostatyczne czy filtry wodne.

Jak sprawdzić wydajność danego oczyszczacza powietrza?

To obok filtrów, które posiada dane urządzenie, najważniejszy parametr, który powinniśmy sprawdzić przed zakupem. Szczególnie dla osób, które posiadają większą przestrzeń mieszkalną. W przypadku kawalerek czy niewielkich biur nie ma to większego znaczenia, gdyż praktycznie każde urządzenie posiada wydajność do przefiltrowania powietrza w tej wielkości pomieszczeniu. Poszczególne modele poza opisem, w którym producent deklaruje wydajność danego urządzenia, powinny mieć parametr CADR. To on opisuje przepływ powietrza w danym czasie. Zasada jest prosta, im większe pomieszczenie, tym większej wydajności powinien być filtr.

Czy poziom hałasu jest istotny?

Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza działa szczególnie intensywnie podczas naszego pobytu w domu. Jeżeli domownicy posiadają szczególną wrażliwość na hałas, może okazać się to dla nich uciążliwe. Praktycznie każdy model posiada kilka trybów, dzięki którym możemy regulować intensywność, a co za tym idzie głośność działania danego urządzenia. Podczas wyboru powinniśmy sprawdzić jaką wydajność posiada ono w cichym trybie.

Jakie dodatkowe funkcje mogą być przydatne?

Poza podstawowymi parametrami warto zastanowić się jakie dodatkowe funkcje może posiadać nasze urządzenie, które okażą się przydatne w naszym mieszkaniu. Popularne są urządzenia, które poza oczyszczaczem spełniają także rolę jonizatora powietrza. Połączenie tych dwóch funkcji daje możliwość praktycznie całkowitego usunięcia chorobotwórczych organizmów. Jonizacja umożliwia dodatkowo dotarcie nawet w trudno dostępne zakamarki domowe. Warto zajrzeć na stronę batna24.com, gdzie znajduje się wiele modeli.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama