Pomimo niezliczonej ilości zalet, budynki z drewna mają również wady. Dlatego, zanim zbierzesz budżet na upragniony dom drewniany i przejdziesz do etapu jego budowy, dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw. Cały proces ułatwi Ci ta lista plusów i minusów.
Plusy domów drewnianych
Bez wątpienia, domy z drewna to konstrukcje, które szczycą się wieloma zaletami. Ten rodzaj mieszkalnictwa zapewnia wiele korzyści nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska. Oto najważniejsze z nich:
- Niezwykłe właściwości izolacyjne:
Drewno jest naturalnym izolatorem, co oznacza, że działa jako osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu, w obliczu nagłych wzrostów i spadków temperatury lub wilgotności, wewnątrz domu pozostaje przyjemna i komfortowa temperatura przez cały rok.
Konstrukcje drewniane są znacznie tańsze niż budynki z bardziej konwencjonalnych materiałów. Dzieje się tak, przede wszystkim ze względu na krótki czas budowy (4-7 tygodni) i tego, że materiał jest pozyskiwany lokalnie.
- Pozytywny wpływ na zdrowie:
Dzięki temu, że
gotowe domy całoroczne z drewna są zbudowane z naturalnego materiału, to otoczenie zawsze sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Naturalna barwa i zapach drewna obniżają tętno, ciśnienie krwi oraz działają kojąco na układ nerwowy.
Domy drewniane zmniejszają również negatywny wpływ człowieka na środowisko, ponieważ drewno jest ekologicznym, zrównoważonym i odnawialnym materiałem budowlanym. Ponadto, ten surowiec ma zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery.
Wiele osób często uważa, że tego typu budynki nie są trwałe. Prawda jest jednak taka, że domy drewniane są odporne nawet na trzęsienia ziemi. Przy odpowiedniej konserwacji, grube kłody mogą przetrwać nawet 100 lat.
Minusy domów drewnianych
Mimo, że domy drewniane w porównaniu z zaletami mają tylko niewiele wad, to łatwo jest je zlekceważyć, co może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Oto minusy domów z drewna:
- Kurczenie się i pęcznienie:
Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że będzie adsorbować otaczającą parę wodną i wilgoć poniżej punktu nasycenia włókien. To natomiast prowadzi do kurczenia się i pęcznienia drewnianej struktury
Drewno może ulegać degradacji biotycznej spowodowanej przez takie szkodniki jak grzyby, bakterie i owady oraz degradacji abiotycznej, której czynnikami są słońce, wiatr, woda, niektóre chemikalia i ogień.
Drewno składa się ze związków organicznych, które zawierają w sobie głównie węgla i wodór. W połączeniu z tlenem i bardzo wysoką temperaturą drewno może zacząć się palić nawet bez bodźca jakim jest iskra. Ze względu na te właściwości, drewno jest klasyfikowane jako materiał łatwopalny.
Wszystko ma swoje plusy i minusy, to samo dotyczy domów drewnianych. Niewątpliwie, zalety drewna sprawiają, że jest ono szeroko stosowanym materiałem budowlanym – jest mocne i ma dobrą wytrzymałość i właściwości izolacyjne. Jednak pamiętaj, że istnieją też wady drewna jako materiału na dom.