Reklama

Plusy i minusy domów drewnianych: co warto wiedzieć przed budową

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Plusy i minusy domów drewnianych: co warto wiedzieć przed budową - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Wiele osób zakochuje się w domach drewnianych od pierwszego wejrzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one najlepszym przykładem, że można żyć wygodnie i w zgodzie z naturą. Domy z drewna są również niezwykle piękne i mają o wiele więcej zalet niż inne, bardziej konwencjonalne rodzaje konstrukcji. Dlatego są idealne dla tych, którzy mimo napiętego budżetu nie chcą rezygnować z życia w pięknym otoczeniu.

Pomimo niezliczonej ilości zalet, budynki z drewna mają również wady. Dlatego, zanim zbierzesz budżet na upragniony dom drewniany i przejdziesz do etapu jego budowy, dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw. Cały proces ułatwi Ci ta lista plusów i minusów. 

Plusy domów drewnianych

Bez wątpienia, domy z drewna to konstrukcje, które szczycą się wieloma zaletami. Ten rodzaj mieszkalnictwa zapewnia wiele korzyści nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska. Oto najważniejsze z nich:

  • Niezwykłe właściwości izolacyjne: 
Drewno jest naturalnym izolatorem, co oznacza, że działa jako osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu, w obliczu nagłych wzrostów i spadków temperatury lub wilgotności, wewnątrz domu pozostaje przyjemna i komfortowa temperatura przez cały rok.

  • Ekonomiczność: 
Konstrukcje drewniane są znacznie tańsze niż budynki z bardziej konwencjonalnych materiałów. Dzieje się tak, przede wszystkim ze względu na krótki czas budowy (4-7 tygodni) i tego, że materiał jest pozyskiwany lokalnie.

  • Pozytywny wpływ na zdrowie: 
Dzięki temu, że gotowe domy całoroczne z drewna są zbudowane z naturalnego materiału, to otoczenie zawsze sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Naturalna barwa i zapach drewna obniżają tętno, ciśnienie krwi oraz działają kojąco na układ nerwowy.

  • Korzyści dla środowiska: 
Domy drewniane zmniejszają również negatywny wpływ człowieka na środowisko, ponieważ drewno jest ekologicznym, zrównoważonym i odnawialnym materiałem budowlanym. Ponadto, ten surowiec ma zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery.

  • Duża trwałość: 
Wiele osób często uważa, że tego typu budynki nie są trwałe. Prawda jest jednak taka, że domy drewniane ​​są odporne nawet na trzęsienia ziemi. Przy odpowiedniej konserwacji, grube kłody mogą przetrwać nawet 100 lat.

Minusy domów drewnianych

Mimo, że domy drewniane w porównaniu z zaletami mają tylko niewiele wad, to łatwo jest je zlekceważyć, co może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Oto minusy domów z drewna:

  • Kurczenie się i pęcznienie:
Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że będzie adsorbować otaczającą parę wodną i wilgoć poniżej punktu nasycenia włókien. To natomiast prowadzi do kurczenia się i pęcznienia drewnianej struktury

  • Naturalny rozkład:
Drewno może ulegać degradacji biotycznej spowodowanej przez takie szkodniki jak grzyby, bakterie i owady oraz degradacji abiotycznej, której czynnikami są słońce, wiatr, woda, niektóre chemikalia i ogień.

  • Łatwopalność
Drewno składa się ze związków organicznych, które zawierają w sobie głównie węgla i wodór. W połączeniu z tlenem i bardzo wysoką temperaturą drewno może zacząć się palić nawet bez bodźca jakim jest iskra. Ze względu na te właściwości, drewno jest klasyfikowane jako materiał łatwopalny.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, to samo dotyczy domów drewnianych. Niewątpliwie, zalety drewna sprawiają, że jest ono szeroko stosowanym materiałem budowlanym – jest mocne i ma dobrą wytrzymałość i właściwości izolacyjne. Jednak pamiętaj, że istnieją też wady drewna jako materiału na dom. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE