reklama
reklama

Pompa ciepła powietrze-woda – kiedy się sprawdza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Pompa ciepła powietrze-woda – kiedy się sprawdza? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Powietrzne pompy ciepła możemy zaobserwować na coraz większej liczbie domów i tendencja ta będzie się najprawdopodobniej utrzymywać. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są niewielkie koszty związane z ogrzewaniem domu alternatywnymi źródłami energii, ich niewielki wpływ na środowisko i proekologiczna europejska polityka. Warto w tym momencie dowiedzieć się nieco więcej o pompach ciepła, gdyż pomimo ich rosnącej popularności wielu z nas dalej niewiele wie na ich temat. Przyjrzyjmy się zatem powietrznym pompom ciepła i zastanówmy się, kiedy najlepiej sprawdzi się rozwiązanie powietrze-woda.
reklama

Powietrzna pompa ciepła – jak działają te urządzenia?

Żeby lepiej przyjrzeć się kwestii działania systemów opartych o rozwiązanie powietrze-woda, konieczne będzie poznanie ogólnych zasad działania pomp ciepła. Nie musimy się jednak obawiać żadnych technicznych szczegółów, gdyż działanie pomp ciepła jest zdecydowanie prostsze, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Najlepiej jest porównać działanie pomp ciepła do systemów, które doskonale zna każdy z nas, czyli do lodówek. Lodówka w celu schłodzenia naszej żywności oddaje na zewnątrz ciepło ze swojego wnętrza, co pozwala jej utrzymać chłód we wnętrzu. Pompa ciepła robi dokładnie to samo, jednak odwrotnie – jej zadaniem jest dostarczenie ciepła do naszego domu, więc pobiera je z otoczenia, oddając chłód.

Oczywiście temperatura powietrza, nawet tego cieplejszego, jest często niewystarczająca do tego, by ogrzać cały dom. Właśnie dlatego powietrzna pompa ciepła ma jeszcze wbudowaną sprężarkę, której zadaniem jest zwiększenie temperatury powietrza za pomocą energii elektrycznej. W zależności od tego, jaka aktualnie panuje temperatura na dworze, energii elektrycznej będzie potrzebne więcej lub mniej, by otrzymać odpowiednią ilość ciepła.

Powietrze-powietrze i powietrze-woda – czym się różnią?

Powietrzna pompa ciepła może opierać się o system powietrze-powietrze lub powietrze-woda. W obu wypadkach energia cieplna jest pobierana z powietrza, jednak sposób jej dystrybucji w pomieszczeniach opiera się o nieco inne rozwiązanie.

W przypadku systemu powietrze-powietrze konieczne jest działanie wcześniej wspomnianej sprężarki, a sam system ogrzewania działa na zasadzie nadmuchu. W przypadku systemu powietrze-woda energia cieplna jest użyta do ogrzewania wody, która może następnie trafić do grzejników.

Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda – kiedy się opłaca?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta, gdyż powietrzna pompa ciepła sprawdzi się niemal zawsze. Nawet w naszym klimacie, podczas mroźnych zim, pompa ciepła jest w stanie ogrzać bezproblemowo cały dom, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy urządzenie i zsynchronizujemy z nim cały nasz system grzewczy. Co to oznacza?

Pompa ciepła będzie się sprawdzała lepiej, kiedy zamiast klasycznych grzejników mamy w domu ogrzewanie podłogowe. Taki system dystrybucji energii cieplnej jest zdecydowanie bardziej wydajny, jeśli chodzi o energię cieplną pozyskaną z pompy. Jeśli więc planujemy zakup powietrznej pompy ciepła, warto przemyśleć to, w jaki system grzejników czy ogrzewania jest wyposażony nasz dom. Oczywiście pompa ciepła może współpracować także z kaloryferami, jednak wtedy jej wydajność będzie mniejsza.

Powietrzna pompa ciepła najlepiej sprawdzi się wtedy, kiedy ma służyć do ogrzania niewielkiego domu wyposażonego w ogrzewanie podłogowe. Jeśli nasz dom jest duży, można przemyśleć wybór pompy ciepła, która pozyskuje energię z gruntu, gdyż będzie to generowało mniejsze koszty.

Niezależnie od parametrów urządzeń powietrzna pompa ciepła oparta o system powietrze-woda przeważnie będzie opłacalna, wygodna i bezproblemowa. Jej największą zaletą jest łatwość instalacji, zwłaszcza kiedy porównamy ją do pozostałych pomp, które wykorzystują inne dolne źródła ciepła. W przypadku pompy powietrznej nie są konieczne żadne prace gruntowe czy odwierty, samo urządzenie także jest znacznie tańsze. Czy to oznacza, że powietrzna pompa ciepła nie ma wad? Oczywiście, że nie, ale ma ich bardzo mało w kontekście tego, jaką oszczędność dla naszego portfela i środowiska jest ona w stanie wygenerować.

Zobacz więcej na https://www.esoleo.pl/.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama