reklama

Rolniku, sprawdź jak zabezpieczyć się przed pożarem upraw i zbiorów

Opublikowano:
Autor:

Rolniku, sprawdź jak zabezpieczyć się przed pożarem upraw i zbiorów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
RolnictwoPołowa lipca za nami. Żniwa w pełni. Na polach pełno maszyn i balotów z sianem. Na to wszystko pogoda przynosi afrykańskie upały. Efektem połączenia wszystkich tych czynników jest zwiększona liczba pożarów na polach. Podpowiadamy, jak ograniczyć ryzyko pożaru podczas zbiorów.
reklama

8 pożarów w dwa tygodnie żniw

Od początku lipca w powiecie rawickim odnotowano 8 pożarów związanych z rolnictwem, od palących się kombajnów, poprzez płonące ścierniska, kończąc na zbożu i balotach. 
W środę, 5 lipca, pomiędzy Kołaczkowicami a Melanowem paliło się ściernisko na powierzchni hektara oraz leżąca na nim słoma. Prawdopodobną przyczyną było zaiskrzenie tłumika kombajnu.
Nazajutrz, w czwartek, 6 lipca, między Niemarzynem a Chojnem doszło do pożaru balotów słomy, luźnej słomy i ścierniska. Spłonęło 16 balotów, a także około hektara ścierniska. Do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku zatarcia łożyska w prasie do balotów. W maszynie uszkodzona została instalacja elektryczna.
Kolejny pożar w trakcie żniw strażacy odnotowali w piątek, 7 lipca, pod Kawczem. Spaleniu uległo około pół hektara zboża - jęczmienia ozimego i około półtora hektara słomy i ścierniska. Do pożaru doszło prawdopodobnie w związku z zaiskrzeniem w układzie wydechowym w kombajnie zbożowym. 
W sobotę, 8 lipca, rawiccy strażacy zostali wezwani do pożaru kombajnu zbożowego między Dłonią a Melanowem. Właściciel kombajnu - przed przybyciem służb - zdołał ugasić pożar. 
Kolejny dzień, który nie obył się bez pożaru związanego ze żniwami to niedziela, 9 lipca. W okolicy Dubina paliło się zboże na pniu na powierzchni około 2.500 metrów kwadratowych. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zaiskrzenie w kombajnie. 
Po jednodniowej przerwie, we wtorek, 11 lipca doszło do dwóch zdarzeń. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło z okolic Rzyczkowa, gdzie zapaliły się dwa baloty, słoma i ściernisko na powierzchni około hektara oraz pasy do prasy. Do pożaru doszło prawdopodobnie na skutek zatarcia łożyska w prasie. Do drugiego zdarzenia w tym dniu doszło niedaleko Konar, gdzie paliło się zboże oraz baloty. W pobliżu znajdowały się budynki. Spaliło się 10 balotów i 10 arów zboża na pniu. Prawdopodobnie do pożaru doszło w wyniku zaiskrzenia w młocarni kombajnu. 
Ostatnie odnotowane zdarzenie pochodzi z poniedziałku, 17 lipca. Straż pożarna dostała zawiadomienie o pożarze zboża na pniu w Nad Stawem. 

Początek żniw bardziej intensywny

Jak przekazał mł. kpt. Roman Sidor z KP PSP w Rawiczu, bilans rozpoczęcia tegorocznych żniw jest gorszy w porównaniu do poprzedniego roku, pożarów było więcej. Chociaż podkreśla, że w większości przypadków winą nie można obarczać rolników.

-  W większości przypadków doszło do zaiskrzenia w hederze, kiedy dostał się do niego kamień, bądź do zatarcia łożysk. Więc nie jest to wina człowieka a maszyny - tłumaczy.

Ubezpieczenia żniw we własnym zakresie

Jak się dowiedzieliśmy, w przypadku pożaru zboża, czy maszyny rolniczej, odszkodowanie jest wypłacane z dodatkowego ubezpieczenia, o które rolnik musi zadbać sam. Natomiast KRUS wypłaca odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz chorobowe tylko jeżeli podczas pożaru rolnik uległ wypadkowi.

Bezpieczeństwo pożarowe podczas żniw

Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników, ale trzeba mieć świadomość, że wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się ognia podczas zbioru płodów rolnych.
Żeby uchronić zboże i sprzęt przed pożarem przede wszystkim należy odpowiednio przygotować pole przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Należy również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami - zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia.
Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie nie tylko prognozy pogody, ale sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
Kiedy jest sucho, a słupki rtęci w termometrach szybują, warto też zadbać o dodatkowe zabezpieczenie prac na polu.

- Proponuję, aby zabezpieczyć się w beczkowóz z wodą, która pomoże szybko rozpocząć gaszenie  zarzewia ognia, a do tego sprzęt do oborania typu traktor z pługiem lub ścierniskowcem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni - sugeruje Roman Sidor.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama