reklama

Miejska Górka. I Memoriał Gabrieli Ratajskiej połączony z XX-leciem UKS-u [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miejska Górka. I Memoriał Gabrieli Ratajskiej połączony z XX-leciem UKS-u [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
162
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
SportWyjątkowy dzień za miejskogóreckim UKS-em. Klub zorganizował I Memoriał Gabrieli Ratajskiej. Wydarzenie połączono z obchodami XX-lecia UKS-u, a odbyło się w sobotę (11.01.2025 r.) w hali w Miejskiej Górce.
reklama

17 listopada 2020 roku, po walce z chorobą zmarła Gabriela Ratajska, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Ju-Jitsu i Judo Miejska Górka. W 2010 roku została Działaczem roku Gminy Miejska Górka. Na jej cześć synowie: Kornel i Arnold, a także mąż - Andrzej, przy wsparciu pozostałych przedstawicieli klubu, gminy i sponsorów, zorganizowali I Memoriał Gabrieli Ratajskiej. Wydarzenie było także okazją do uczczenia ważnej rocznicy - 20 lat temu powstał miejskogórecki UKS. 

reklama

Historia Uczniowskiego Klubu Sportowego Ju-Jitsu i Judo Miejska Górka

Klub pojawił się na  sportowej mapie powiatu rawickiego początkowo jako sekcja działająca przy Ośrodku Kultury w Miejskiej Górce. Dwa lata później doszło do przekształcenia. Powstało stowarzyszenie - Uczniowski Klub Sportowy Ju-Jitsu i Judo Miejska Górka.

Korzenie klubu sięgają jednak 1993 roku. Bracia Arnold i Kornel Ratajscy rozpoczęli treningi technik samoobrony, uczęszczając na zajęcia prowadzone przez Piotra Sławińskiego z Rawicza. Na treningi zabrał ich tata - Andrzej. Szybko trafili pod skrzydła głogowskiej centrali modern ju-jitsu. Pod jej egidą odnosili pierwsze sukcesy krajowe, a potem międzynarodowe. Na pomysł utworzenia nowego klubu w Miejskiej Górce wpadli rodzice przyszłych instruktorów - Gabriela oraz Andrzej Ratajscy. Inicjatywę wspierał również ich wujek - Ryszard Ratajski, a także sami mieszkańcy gminy zainteresowani, by ich pociechy spędzały aktywnie czas. 

reklama

Arnold i Kornel Ratajscy przez ponad 10 lat należeli do krajowej czołówki zawodników ju-jitsu i judo. Mają w swoim dorobku wiele tytułów, pucharów i medali zdobytych w mistrzostwach i Pucharze Polski oraz Pucharze Europy. Lista ich sukcesów sportowych jest bardzo długa.

Kornel Ratajski w 2005 roku, w niemieckim Hanau, wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii młodzieżowców. Czynnym sportowcem pozostał do 2011 roku, w którym, we Wrocławiu, wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w ju-jitsu. Arnold Ratajski z powodzeniem kontynuował sportową  karierę do 2019 roku. Na początku czerwca 2018 r.  Arnold odniósł życiowy sukces na Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Gliwicach. Podczas tej prestiżowej imprezy wywalczył złoty medal w kategorii M1 + 85 kg oraz brązowy krążek w wadze +94 kg.  W listopadzie tego samego roku roku zdobył dwa srebrne medale mistrzostw świata - indywidualnie w kat. +94 kg oraz w drużynie. Bracia - jako trenerzy - otrzymali nagrody Ministra Sportu i Turystyki za osiągnięcia sportowe swoich podopiecznych: Arnold w 2009 roku, a Kornel w 2019 r.

reklama

Tysiąc zawodników trenowało w miejskogóreckim klubie

W ciągu dwóch dekad przez miejskogórecki klub przewinęło się ponad tysiąc zawodników. Pierwsza mocna ekipa została wyselekcjonowana po początkowych latach działalności, nastąpił podział na grupy zaawansowania. W gronie najbardziej wytrwałych, którzy w minionych latach rozsławiali klub i miejskogórecką gminę w kraju i poza jego granicami znaleźli się m.in.: Emilia Maćkowiak, Marta Antkowiak, Zuzanna i Patryk Rakowscy, Marlena Janas, Eryk Janas, Adrian Rutkowski, Mikołaj Mencel, Mikołaj Domaniecki, Paulina Skrzypek, Artur Mrówka, Marcin Jędryczka, a z przedstawicieli młodszego pokolenia - Marlena i Łukasz Gryczka, Kinga Dąbrowicz, Oskar Szczęsny, Kacper Hądzlik, Zofia i Wiktoria Wawrzyniak, Franciszek Woźniak, Marcin Janicki, Olaf Lokś, Blanka Szymańska.W 2005 roku w niemieckim Hanau Kornel Ratajski został mistrzem świata młodzieżowców, a w ślady swojego trenera poszli: Marta Antkowiak (mistrzostwo świata wywalczyła w Atenach w 2009 roku), Emilia Maćkowiak (po tytuł najlepszej zawodniczki globu sięgnęła w 2012 roku w kolumbijskim Cali) i Adrian Rutkowski (wicemistrz Europy z Genui w 2012 roku). Ostatni sukces odniosła Zofia Wawrzyniak, która kwietniu 2024 r. zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w kategorii wiekowej U16. Na tych samych zawodach na 7. miejscu uplasował się Franciszek Woźniak.

reklama

Wspaniałymi wynikami w piękną historię klubu wpisał się Michał Łysiak. Do najważniejszych sukcesów można zaliczyć 5. miejsce na mistrzostwach Europy w Grecji U21 oraz 5. miejsce na Mistrzostwach Świata w Abu Dhabi. Zawodnik w swojej sportowej kolekcji ma wiele medali z mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz Pucharów Europy.

Miejska Górka. Sukcesy zawodników UKS-u w Polsce i za granicą

Przez 20 lat miejskogórecki klub nawiązał wiele kontaktów w kraju i poza jego granicami. Uczestniczył nie tylko w zawodach sportowych, ale także licznych pokazach oraz imprezach charytatywnych. Obecnie na zajęcia uczęszcza ponad 100 zawodników w 5 grupach wiekowych trenujących ju-itsu i judo oraz MMA. W 2023 roku do kadry trenerskiej klubu dołączyli Michał Łysiak oraz Jakub Pernak. Michał prowadzi zajęcia judo i ju-jitsu z młodzieżą, natomiast "Perni" zajęcia MMA. Zawodnicy z Miejskiej Górki wywalczyli: dwa medale na Mistrzostwach Świata i jedno piąte miejsce, dwa medale na Mistrzostwach Europy, medal na Pucharze Europy, trzynaście medali na Mistrzostwach Polski, siedemnaście medali na Pucharze Polski, dwadzieścia dwa krążki Mistrzostw Wielkopolski, a także cztery medale na MMA.

Sport kształtuje charakter, uczy wytrwałości, konsekwencji, odwagi. Uczy wygrywać i godnie znosić porażki. Sport to nie tylko magia zawodów, zwycięstw i pięknych wzruszeń. To przede wszystkim twarda szkoła życia. Dla wielu wychowanków Uczniowskiego Klubu Sportowego Ju JItsu i Judo w Miejskiej Górce, to okno na świat i droga do wielkich sukcesów zarówno tych sportowych, jak i w życiu osobistym. Każdy sukces ma wielu ojców. Dzisiejsze 20-lecie naszego klubu nie miało by miejsca, gdyby nie zawodnicy, rodzice, działacze oraz sponsorzy - podkreślił podczas jubileuszu Kornel Ratajski.

Zwrócił się do przede wszystkim do zawodników i ich rodziców:

Szczególnie wam należą się słowa wdzięczności. Pragniemy podziękować  za wspólne lata, wiele pozytywnych emocji, radości oraz niepowtarzalną atmosferę w klubie. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tak wspaniałymi osobami, jakimi jesteście. Dziękujemy rodzicom za współpracę, za okazaną życzliwość za czas spędzony z nami, za Państwa zaangażowanie i otwartość na potrzeby klubu. Dziękujemy naszym sponsorom za nieocenioną pomoc. To dzięki waszemu wsparciu zawodnicy naszego klubu mogą realizować swoje sportowe marzenia, o których nikt z nas nie powinien zapominać.

Gratulacje od samorządowców i dyrektor szkoły dla miejskogóreckiego UKS-u

Sukcesów zawodnikom i wszystkim osobom tworzącym klub życzyli zaproszeni goście. 

Wielu zawodników, nie tylko z gminy Miejska Górka, tutaj trenuje. Jest to szkoła charakteru, dzieci i młodzież uczą się zwyciężać, ale i ponosić porażki - powiedział Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki. - Braciom Ratajskim niezręcznie byłoby to powiedzieć, ale bardzo ich namawiałem, aby jeden z turniejów był w roku nazwany imienieniem ich mamy - Gabrieli. Była bardzo mocno zaangażowana w popularyzację sportu. Dziś pierwszy taki memoriał, ale w następnych latach będą kolejne - zapewnił włodarz.

Gratulacje złożył także starosta rawicki.

Klub na stałe wpisał się na mapę sportową powiatu - mówił Adam Sperzyński. - Bardzo się cieszę, żę w tej historii pojawił się pomysł na świętowanie, czyli ta piękna idea memoriału imienia pani prezes, że sam jubileusz jest związany ze sportowym świętowaniem. Życzę wszystkiego dobrego na kolejne lata. Chciałbym pogratulować zawodnikom, działaczom, trenerom, panu Andrzejowi Ratajskiemu, a także, tu zwracam się do zawodników, waszym najwierniejszym kibicom - rodzicom, którzy was wspierają w karierze i są waszymi największymi fanami - dodał, wręczając list gratulacyjny oraz upominek władzom UKS-u.

Bardzo dobrą współpracę z braćmi Ratajskimi podkreślała dyrektor Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, Jolanta Hryniowska. 

Życzę wam, drodzy zawodnicy, byście poszli w ślady swoich sensejów, którzy podpowiadają wam, jak w życiu warto postępować i, jakimi ludźmi warto być. Są to naprawdę wspaniałe postawy. Wasz sport uczy nie tylko rywalizacji, ale przede wszystkim pokory wobec życia - powiedziała dyrektorka.

Upominek i gratulacje jubilatom złożyli również przedstawiciele głogowskiego klubu, gdzie zaczynali bracia Ratajscy. Z kolei, władze UKS-u podziękowały samorządowcom, dyrektor szkoły i sponsorowi - Nikodemowi Nawrockiemu za wizytę i wsparcie. 

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Andrzej Ratajski.

Pierwszy Memoriał im. Gabrieli Ratajskiej uważam za otwarty - podkreślił. 

Na trzech matach hali w Miejskiej Górce rywalizowali młodzi sportowcy. Wśród nich byli gospodarze, a także, m.in. reprezentanci rawickiej "Szóstki". Do ich poczynań wrócimy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Rawicza, gminy i powiatu rawickiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Rawiczu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama