Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Archiwalne wiadomości z Rawicza z początku XXI wieku
Śmierć papieża, strzelanie kurkowe, jaja i gwizdy na Święcie Rawicza. Taki był rok 2005
Gdzie słyszysz śpiew, tam idź Chór Arion śpiewa już prawie 88 lat
Rawicz, 20 lat temu. Rok 2004 na archiwalnych nagraniach
Unikalne nagrania Rawicza sprzed 20 lat. Jak wyglądało i czym żyło miasto w roku 2004?
Poczta zmieniła swoje oblicze Ludzie listy piszą, chociaż coraz mniej
Gąsionki atakują drzewa owocowe Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy 8 lutego 1854 r. zamieścił na swoich łamach porady, jak walczyć z gąsienicami motyli, w gwarze poznańskiej często nazywanymi „gąsionkami”. Ciekawostką jest fakt, że - jak podaje Słownik Języka Polskiego - dawniej tak nazywano również (...)
Uczniowie ZSZ w finale konkursu historycznego W rawickim Zespole Szkół Zawodowych odbył się etap szkolny ogólnopolskiego konkursu historycznego „Polska-Węgry - Historia Przyjaźni”, którego organizatorami są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki. (...)
Najpierw leśniczówka, później bar Dziś nie ma już po nim śladu, ale sporo mieszkańców gminy Miejska Górka wciąż go pamięta. Dzięki ich wspomnieniom i starym fotografiom Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej - w ramach projektu "Wspólnie tworzymy archiwum" przypomina historię dawnego domu Gorszkich. (...)
Rawicz na kasetach VHS. Zobacz ulice w latach 90. Czasem warto zajrzeć do starej szafy i odkurzyć zapomniane pudełko po butach "adidasach" (...)
Więzienie za korzystanie z radia bez zezwolenia „Orędownik powiatu rawickiego” z 7 listopada 1929 zamieścił artykuł „Zgłaszanie do rejestracji radjoodbiorników”. Czytamy w nim, że „wszelkie zakładanie i korzystanie z urządzeń radjotelegraficznych jest wyłącznie zastrzeżone Państwu”. (...)
Kara śmierci za hodowanie tej odmiany gołębia Niedawno w Rawiczu odbyła się wystawa gołębi pocztowych i rasowych oraz żywego inwentarza. Jednak ze względu na ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie rawickim, żywych ptaków i zwierząt nie można było eksponować. Były tylko fotografie. Jadnak nie zawsze hodowanie (...)
Chcesz wystąpić w filmie? Dwa filmy w tym miesiącu będą kręcone w Poznaniu. Chcesz wystąpić na wielkim ekranie? To możliwe! Producenci poszukują statystów. (...)
Jak nie oddasz zboża - grozi Ci kolegium! „Gazetka Rawicka” z października 1953 roku, zamieściła artykuł o realizacji dostaw obowiązkowych* w powiecie rawickim. Tytuł jest bardzo wymowny - „Na froncie walki o chleb”. (...)
Odkrywa tajemnice III Rzeszy Jakub Pomezański z Pleszewa napisał książkę pt. "Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy". Porusza w sumie siedem związanych z naszym województwem historii, w tym m.in. niemieckie ludobójstwo w lesie jedleckim. (...)
Rozporządzenie w zakresie tępienia berberysu „Orędownik Urzędowy powiatu rawickiego” w numerze z 6 lutego 1926 roku, zamieścił „Rozporządzenie policyjne w zakresie tępienia berberysu”. Wydał je ówczesny starosta Metody Stelmachowski. (...)
Wiercenia wokół Rawicza. Miasto nie chciało wody z Niemiec „Orędownik Rawicki” z marca 1938 r. zamieścił ciekawy artykuł o wierceniach w poszukiwaniu wody do użytku mieszkańców miasta. Celem było uniezależnienie się od niemieckiego ujęcia w Świniarach. (...)
„Z niedźwiadkiem na tropach historii” „Z niedźwiadkiem na tropach historii” to nowa muzealna propozycja edukacyjna dla najmłodszych mieszkańców ziemi rawickiej oraz małych turystów odwiedzających nasze miasto. (...)
Niezwykła „chorągiewka” na wystawie Z wieży ratusza zdemontowano wiatrowskaz. Zostanie poddany pracom konserwatorskim, ale póki co można go oglądać w Muzeum Ziemi Rawickiej. To jedna taka okazja, zanim na kolejne kilkadziesiąt lat wróci na swoje miejsce. (...)
Tak obchodzono 1 Maja Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Jak to kiedyś wyglądało obrazuje „Gazetka Rawicka” z maja 1955 (...)