reklama

Służbowe mieszkanie burmistrza przy prestiżowej ulicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Służbowe mieszkanie burmistrza przy prestiżowej ulicy - Zdjęcie główne

foto D. Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKiedy w połowie XIX wieku w Rawiczu na miejscu wałów powstały planty, najbogatsi rawiczanie coraz chętniej budowali swoje rezydencje wzdłuż miejskiego pasa zieleni. Posiadanie  adresu przy „Stadtgraben” dodawało prestiżu. Nic dziwnego, że niegdyś znajdowało się tam również mieszkanie burmistrza.
reklama

Budynek przy Wałach Księcia Józefa Poniatowskiego 5 (kiedyś Breslauer Stadtgraben) to pochodząca z końca XIX wieku secesyjna kamienica z czworokątną wieżą i mansardowymi oknami, zdobionymi drewnianymi daszkami. Szczególny charakter – jak napisano w przewodniku po rawickiej starówce – nadaje jej dwukondygnacyjna, arkadyjna loggia pełniąca funkcję balkonów.

 

Należała do producentów napojów

Od początku XX wieku była to willa należąca do rodziny Troska. 

- W „willi Troska” - jak zwyczajowo ją nazywano, w kontekście nazwiska właścicieli, wyższy dom z charakterystyczną dwupoziomową loggią - zamieszkała rodzina rawickich potentatów w branży produkcji napojów alkoholowych i wody mineralnej. Już w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku Bertold Sorge, czyli tłumacząc niemieckie nazwisko na język polski - Bertold Troska, był właścicielem jednego z czterech rawickich browarów. Wkrótce firmowy asortyment został rozszerzony - przypomina Marta Hamielec z Muzeum Ziemi Rawickiej. - W usytuowanej przy obecnej ulicy Piłsudskiego fabryce należącej do rodziny Troska zaczęto produkować również wodę mineralną i soki owocowe. Zakład funkcjonował dosyć długo, do lat czterdziestych XX wieku. Zarządzał nim Albert Troska. Z kolei pod szyldem firmy „Troska i Spółka”, z siedzibą przy Rynku, działała Fabryka Wódek i Likierów Deserowych. Jej właścicielem był Paul Sorge, a od około 1924 roku - Franciszek Troska.   

reklama

 

Włodarz Rawicza mieszkał na piętrze

Jak zaznacza Marta Hamielec, z górnego tarasu „willi Troska”, niegdyś gęsto obrośniętego bluszczem i kwiatami, na ulicę i planty spoglądali burmistrzowie przedwojennego Rawicza. Było tam zlokalizowane służbowe mieszkanie włodarzy miasta. Dlatego na najstarszych kartach pocztowych z widokiem willi można zobaczyć stojącą na chodniku przed bramą charakterystyczną, pomalowaną w biało-czarne pasy budkę strażnika miejskiego, strzegącego spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców.

W okresie międzywojennym na piętrze mieszkał Edmund Sławiński – burmistrz Rawicza w latach 1928-1937. Był on inicjatorem zbudowania pływalni (ówczesny basen odkryty) oraz toru saneczkowego na tzw. górkach. Jego zasługa to także założenie Towarzystwa Ogrodów Działkowych. Pełnił funkcję prezesa powiatowej straży pożarnej, Towarzystwa Przyjaciół Korpusu Kadetów, Komunalnej Kasy Oszczędności, Towarzystwa Opieki nad Więźniami i Towarzystwa Miłośników Sportu Pływackiego. 

reklama

 

CZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama