reklama

130-lecie OSP Bojanowo i przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

130-lecie OSP Bojanowo i przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
114
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUroczysty przebieg miała dzisiejsza uroczystość (21.12.2024 r.) w Bojanowie. W jej trakcie świętowano 130-lecie miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Oficjalnie przekazano także średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Dowódcą uroczystości był Paweł Swojak, naczelnik OSP Bojanowo, a spikerem - mł. asp. Rafał Spychalski z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu.
reklama

W apelu wzięli udział: Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, lokalni samorządowcy, proboszcz parafii w Bojanowie, strażacy zawodowi i ochotnicy z powiatu rawickiego i ościennych, a także mieszkańcy Bojanowa. 

Historia OSP Bojanowo

Pierwsze informacje o ochronie przeciwpożarowej na terenie miasta Bojanowa pochodzą z 1774 roku. Jednostka posiadała wówczas aż 14 sikawek. Były to sikawki podręczne, tzw. szpryce. Po ogromnym pożarze, który zniszczył większość miasta, mieszkańcy utworzyli w 1894 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Bojanowie. Po odzyskaniu niepodległości w 1921 roku odbyło się pierwsze walne zebranie OSP w Bojanowie. 

Ważną datą jest rok 1926, kiedy prezesem i naczelnikiem zostaje Polak, burmistrz Karol Krawczyk. W 1935 roku powstaje żeńska Ochotnicza Straż Pożarna z kierowniczką Ireną Szubówną na czele. 10 lipca 1955 roku zorganizowano jubileusz 60-lecia. Oddano wówczas do użytku nowo wybudowaną remizę strażacką. Prace przy jej budowie rozpoczęto już w 1950 roku. We wrześniu 1955 roku zakupiono nowy wóz bojowy. W 70-lecie powstania OSP mieszkańcy Bojanowa ufundowali dla strażaków sztandar, który został im wręczony 12 lipca 1964 roku. 

reklama

W kolejnych latach następował wzrost aktywności OSP. W latach 1977-1980 drużyny młodzieżowe Bojanowa brały udział w krajowych konkursach "Młodzież Zapobiega Pożarom". Jednostka brała udział w gaszeniu pożaru w zakładzie Stomil w Poznaniu, gaszeniu pożaru obszarów leśnych w okolicach Szprotawy, a także likwidacji erupcji gazu na wiertni w Rawiczu. 

17 lutego 1995 roku OSP Bojanowo zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wówczas jednostka posiadała samochód ciężki, gaśniczy marki Jelcz i lekki z motopompą, marki Żuk. W 2001 roku jednostka wzbogaciła się w o nowy średni samochód pożarniczy typu Star, który zastąpił wysłużonego Żuka. We wrześniu 2009 roku OSP Bojanowo obchodziło 115-lecie. Zawiązał się komitet fundacji nowego sztandaru dla jednostki. Pożegnano stary sztandar, a nowy - został odznaczony Złotym Znakiem Związku i poświęcony na uroczystej mszy w kościele w Bojanowie.

reklama

17 października 2019 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Bojanowie otrzymała nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy - Iveco. Ten pojazd zastąpił Jelcza. W listopadzie 2024 roku do jednostki trafił nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód został zbudowany na podwoziu marki Renault z napędem na cztery koła. Posiada autopompę oraz  zbiornik wody o pojemności 3.500 litrów. Jednostka wzbogaciła się też przy tej okazji o środki łączności środki ochrony osobistej - hełmy bojowe, buty, rękawice, sprzęt hydrauliczny oraz agregat prądotwórczy. Koszt zakupu pojazdu wyniósł prawie 1,1 miliona złotych, z czego ponad 900 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków unijnych, a kwota około 160 tysięcy złotych, to środki finansowe gminy Bojanowo.

reklama

Jednostka liczy 33 czynnych strażaków, którzy mogą brać udział w działaniach ratownicych i 4 członków wspierających. 

Uroczyste przekazanie kluczyków i dowodu rejestracyjnego do auta OSP Bojanowo

Pozyskania samochodu gratulował wiceminister Wiesław Szczepański. Przekazał kluczyki Bogdanowi Kreczmerowi, prezesowi OSP Bojanowo. Dowód rejestracyjny wręczała Paulina Wolsztyniak, burmistrz Bojanowa. Gratulacje złożyli także: Grzegorz Marszałek, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu i bryg. Jakub Stryjak, Komendant Powiatowy PSP w Rawiczu. 

reklama

Bogdan Kreczmer przekazał kluczyki i dokumenty kierowcy, Patrykowi Kreczmerowi. Ten wsiadł za kierownicę. Włączył sygnały dźwiękowe i błyskowe. 

Dziś jest dzień szczególny. Dzień, który z pewnością zapisze się w historii gminy Bojanowo jako symbol troski o bezpieczeństwo i przyszłość naszej wspólnoty - mówiła Paulina Wolszytniak, burmistrz Bojanowa. - Mamy zaszczyt i przyjemność powitać nowy samochód strażacki, który zasili szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanowie i jeszcze skuteczniej pomoże w działaniach na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców zarówno naszej gminy, jak i powiatu rawickiego. Ochotnicza Straż Pożarna w Bojanowie to nie tylko jednostka, ale symbol naszej solidarności, odpowiedzialności i gotowości do pomocy w każdej sytuacji kryzysowej. Drodzy strażacy, dzięki waszej odwadze, poświęceniu i determinacji podczas ratowania życia, gaszenia pożarów, walki z klęskami żywiołowymi i udzielaniu pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, możemy wszyscy czuć się bezpieczni. Nowy pojazd, który zostaje wam przekazany, nie jest tylko sprzętem samym w sobie, ale jest również dowodem na to, jak ważną rolę pełnicie w naszej małej, lokalnej społeczności - dodała, wskazując, że jest dumna z tego, że gmina wspiera jednostkę OSP Bojanowo.

Burmistrz Paulina Wolsztyniak podziękowała wiceministrowi Wiesławowi Szczepańskiemu za okazane wsparcie przy pozyskaniu samochodu, a także Grzegorzowi Marszałkowi, bryg. Jakubowi Stryjakowi, Rafałowi Sołtysiakowi, prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i Bogdanowi Kreczmerowi. Z kolei, pamiątkowe stauetki i podziękowania za wieloletnią oddaną służbę w jednostce w Bojanowie odebrało jedenastu zasłużonych druhów. 

Samochód poświęcił ks. por. Tomasz Nowak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie. 

Gratulacje i życzenia od gości w dniu jubileuszu OSP Bojanowo

Głos zabrali zaproszeni goście.

Spotykamy się w dniu szczególnym. Podwójne święto dla państwa - podkreślił Wiesław Szczepański, wskazując na jubileusz jednostki i powitanie nowego auta. - 130 lat to sześć pokoleń dorosłych osób, które służyły w tej Ochotniczej Straży Pożarnej, które ratowały mienie i dobytek, ale również kształtowały polskość na tych ziemiach. Za to wszystko, co robiliście przez lata, chcę serdecznie podziękować. (...)  Ten samochód jest przykładem powiązania środków samorządowych, unijnych i Bojanowa. Gdyby nie decyzja radnych i pani burmistrz, myślę, że nie byłoby tego samochodu, choć mam nadzieję, że kolejne samochody trafią do gminy Bojanowo. Gdyby budżet był zasobny, świętowalibyśmy drugi samochód. Drugi samochód świętowała Cielcza, która ten samochód od państwa odebrała, a był na wyciągnięcie ręki. Mam nadzieję, ze w kolejnych latach kolejny samochód zawita do gminy Bojanowo - dodał.  

Wiceminister dostrzegł także, że nowoczesne auto w remizie się nie zmieści. Życzył rozbudowy. 

O drodze do pozyskania auta przez OSP Bojanowo mówił Grzegorz Marszałek, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Wskazał, że gminę samochód kosztował jedynie 15% wartości przetargowej. Zauważył, że nie tylko bojanowianie otrzymali takie auto.

To wielka radość, że na teren województwa wielkopolskiego, ze środków unijnych - z KPO, wjechało jedenaście średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Oto mamy nowe auta. W tym rozdaniu miało być również 10 lekkich samochodów. To dzieło nie zostało zrealizowane przez Oddział Województwa Wielkopolskiego nie dlatego, że jesteśmy nieudolni, ale że nikt się nie zgłosił z wykonawców do realizacji tego zadania - dopowiedział, wskazując, że samochody, dzięki przychylności marszałka województwa wielkopolskiego, mają trafić do jednostek OSP w 2025 roku.

Głos zabrał także starosta i przewodniczący rady powiatu.

Wiem, że ten pojazd będzie służył nie tylko w tej gminie i naszym powiecie, ale i poza terenem naszego powiatu - mówił starosta Adam Sperzyński. - Wszystkim strażakom życzę, tylu powrotów ilu wyjazdów, żeby pojazd wam dobrze służył, żebyście też udzielali dzięki niemu pomocy wiele razy. Jedno jest pewne, jednostka OSP Bojanowo jest bardzo aktywna. To wzmocnienie sprzętowe jest bardzo potrzebne -  dodał. - 40 lat na terenie gminy mieszkam. Mogę powiedzieć, patrząc na twarze dorosłych strażaków, że pamiętam ich jako dzieci. (...) Wymiana pokoleń i ten fundament, który został 130 lat temu poczyniony, przynosi korzyści nam wszystkim. W prostej linii mieszkam 300-400 metrów od remizy. Wielokrotnie słyszę te syreny, które wyją na ratunek i jak szybko do akcji przystępują druhowie z OSP Bojanowo - podkreślił Maciej Jagodziński, dziękując druhom za działania, które podjęli, gdy sam uczestniczył w wypadku.  

Gratulacje druhnom i druhom z Bojanowa składali również: burmistrz Jutrosina Romuald Krzyżosiak i wójt Pakosławia Piotr Skrzypek, bryg. Jakub Stryjak, ks. prob. Tomasz Nowak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu Rafał Sołtysiak, a także prezes Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jutrosinie Stanisław Janiak. Goście wręczali prezesowi OSP Bojanowo drobne upominki. Z kolei, kwiaty od samorządowców z Jutrosina i Pakosławia otrzymała burmistrz i jej zastępczyni. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama