Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestcji w gminie Bojanowo jest budowa nowego boiska piłkarskiego oraz modernizacja stadionu lekkoatletycznego. Starania władz o realizację tych przedsięwzięć są prowadzone od lat, ale - póki co - do ich wykonania jeszcze bardzo daleka droga. Brakuje najważniejszego, czyli pieniędzy.
Starania o boisko w Bojanowie są bardzo zaawansowane. Stadion ciągle czeka
Niemal jednocześnie gmina Bojanowo złożyła do rządowego programu Polski Ład wniosek o kwotę 4 mln 802 tys. zł właśnie na budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego w Bojanowie. Niestety, samorząd nie otrzymał wówczas dofinansowania, ale burmistrz Maciej Dubiel zapowiedział, że nie zamierza "składać broni".
W marcu tego roku na profilu społecznościowym gminy burmistrz poinformował, że kolejną szansę na realizację tej potrzebnej inwestycji daje ogłoszony w ostatnich dniach program Ministerstwa Sportu i Turystyki nazwany „Sportowa Polska - Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”.
- W jego ramach chcemy zawnioskować o współfinansowanie budowy pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Jak wynika z regulaminu, możemy się starać o dofinansowanie 50 % wartości inwestycji, szacowanej wstępnie na około 6 milionów złotych. Przy tej wartości zadania nasz wkład własny wynosiłby ok. 3 miliony złotych, więc przystępujemy również do poszukiwania innych źródeł dofinansowania, tak aby wkład własny gminy był jak najmniejszy. Termin naboru to 29 maja. Do tego czasu przygotowana zostanie dokumentacja w formule „zaprojektuj i wybuduj” i złożymy wniosek - przekazał Maciej Dubiel.
Wspólna inicjatywa trzech klubów
To jak ważna jest modernizacja infrastruktury sportowej cały czas podkreślają lokalne kluby, czyli Uczniowski Klub Sportowy "BAF" Bojanowska Akademia Futbolu, Klub Piłkarski "Ruch" Bojanowo oraz Miedzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Szok" zrzeszający lekkoatletów.
Tym razem zdecydowali się na wspólną inicjatywę.
W sobotę (13 kwietnia 2024 roku) o godzinie 16.00 na stadionie im. Brunona Wawrzyniaka rozegrany zostanie mecz Ruch Bojanowo-Sokół Kaszczor. Przedstawiciele klubów zapraszają wszystkich swoich zawodników, rodziców, sympatyków i przyjaciół, by przyszli i zrobili sobie wspólne zdjęcie, które pokaże nie tylko współpracę w kwestii bojanowskiego sportu, ale także to, jak wielu osobom zależy, by warunki jego uprawiania znacznie się poprawiły.
- Konieczność inwestycji w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną powinna w końcu stać się priorytetem dla przyszłych włodarzy aby ratować to co mamy i wspierać nas wszystkich, czynnie i ofiarnie działających i promujących na codzień naszą gminę. Inne gminy już dawno się obudziły, dawno dostrzegły, jak ogromne korzyści ma budowa obiektów sportowych i wspieranie amatorskiego sportu a także rozwoju młodzieży w dobrze pojętej kulturze fizycznej. Zróbmy to dla nich, dla młodych, niech również będą dumni że swojej ukochanej miejscowości Bojanowo - zaznacza Daria Kuczyńska, prezes Bojanowskiej Akademii Futbalu.
Wpólne zdjęcie drużyn, sympatyków i kibiców zaplanowano na przerwę w meczu.
- Pokażmy, jak wielką społecznością jesteśmy razem, wspierając inicjatywę budowy pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Piłka nożna w Bojanowie to nie tylko 130 zawodników czynnie uprawiających tę dyscyplinę, ale również setki kibiców. Oprocz 130 piłkarzy, wspiera nas ok. 50 lekkoatletów z MUKS SZOK Bojanowo. Nowe boisko piłkarskie przy orliku jest również szansą dla modernizacji stadionu miejskiego pod potrzeby lekkoatletów, w postaci nowej bieżni tartanowej. Zaproście rodzinę, znajomych do tej ważnej inicjatywy! - zachęcają z kolei przedstawiciele RUCH-u.
Trener i prezes klubu MUKS SZOK Bojanowo - Maciej Ratajczak - docenia to, że lokalni sportowcy wspierają się wzajemnie i potwierdza, że konieczna jest zarówno poprawa warunków dla młodych lekkoatletów, jak i dla piłkarzy, którzy mają za małe boisko do rozgrywek ligowych.
- Bieżnia jest w tragicznym stanie, sporo na niej nierówności, kamieni, jest twardo, dlatego borykamy się z kontuzjami. W naszym klubie mamy zawodników w najlepszej 10. w Polsce i musimy jeździć na trening na tartan do innych miejscowości. Poprawić trzeba też rozbieg do skoku w dal, piasek. Potrzebne są bieżnie tartanowe przeznaczone głównie do sportów biegowych, skoków w dal, wzwyż, rzutu oszczepem. Pod pojęciem „tartan” kryją się systemy o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Dzięki nim możemy długo i intensywnie eksploatować nawierzchnię w profesjonalnym obuwiu z kolcami lekkoatletycznymi - podkreśla Maciej Ratajczak.
ZOBACZ TAKŻE: