reklama
reklama

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło na Hazy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Druhny i druhowie z Gromady Zuchów im. Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Wsi przekazali mieszkańcom Hazów Betlejemskie Światło Pokoju.
reklama

W czwartek, 15 grudnia 2022r. zuchy z Hazów pojawiły się w Zielonej Wsi, Ugodzie, Zawadach, Stwolnie, Wydawach, Łąkcie i Sikorzynie z lampionami niosącymi Betlejemskie Światło Pokoju. Dzieci podzieliły się ogniem z mieszkańcami - płomyki trafiły do domów, gdzie będą podsycane aż do świąt.

Światełko, które dotarło aż na Hazy zostało odebrane od harcerzy z Leszna. Podczas przekazywania ognia zuhy śpiewały kolędy i świąteczne piosenki oraz częstowały gorącą herbatą i domowej roboty piernikami. Kto nie zdążył odpalić swojego lampionu w czwartek, będzie jeszcze miał okazję zrobić to we wtorek (20.12.2022) w kościele w Zielonej Wsi podczas tegorocznych jasełek.

Zuchy z Hazów jako pierwsze w okolicy roznoszą iskierki pokoju. Po nich płomyk z Betlejem będą przekazywać pozostali rawiccy harcerze. W czwartek, 22 grudnia około 18.30 światło będzie przekazywane w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. Wszystkim, którzy przyjdą po światełko harcerze obiecują mały poczęstunek - herbatę i pierniki.  

Co symbolizuje Betlejemskie Światło Pokoju?

Jest to coroczna akcja organizowana przez skautów i harcerzy. Polega na przekazywaniu przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Akcję zapoczątkowała w 1986 austriacka telewizja i radio publiczne, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów akcja objęła prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów, a następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

źródło: wikipedia.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama