Reklama

Komu burmistrz Rawicza dziękował, co przypominał i o co apelował?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Rawicz

Komu burmistrz Rawicza dziękował, co przypominał i o co apelował? - Zdjęcie główne

foto Gmina Rawicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza podczas czerwcowej sesji rady miejskiej przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu gminy w 2021 roku. Uzyskało ono akceptację większości radnych. Przy okazji włodarz dziękował swoim pracownikom i zaapelował do mieszkańców.

Rawiccy radni zapoznali się z raportem o stanie gminy, sytuacją w gminnej kasie i udzielili burmistrzowi absolutorium za realizację budżetu w 2021 roku. Decyzja ta nie zapadła jednak jednogłośnie - 12 osób było za, 5 przeciwko, a 1 wstrzymała się od głosu.

Zanim burmistrz Grzegorz Kubik przedstawił sprawozdanie z realizacji budżetu gminy w 2021 roku, kolejny raz przekazał informację o nowym inwestorze, jakim jest holenderski holding z branży technologicznej.

Wiele miesięcy działań, rozmów, starań, udało się zwieńczyć tą dobrą dla mieszkańców wiadomością: po okresie pandemii wzmacniamy pozycję na gospodarczej mapie regionu i kraju. I to z branżą przyszłości, branżą technologiczną. Dzieje się to na terenach, których sens przeznaczenia pod działalność gospodarczą niektórzy z państwa podważali  - mówił Grzegorz Kubik. 

Burmistrz Rawicza: Warto współpracować

W swoim wystąpieniu włodarz gminy zwrócił się do osób, które mają wątpliwości co do jego pracy.

Być może to jest też sygnał, dla niektórych z państwa, że warto zaufać i współpracować, ale przede wszystkim być cierpliwym w działaniu. Bo myślę, że wielu mieszkańców jest po prostu zmęczonych i zażenowanych doszukiwaniem się płci pomnika, opowieściami o upadku inwestycyjnym czy gospodarczym gminy. To nie jest krytyka z mojej strony. To skłonienie do refleksji tych którzy mówią o sobie, że są opozycją, bo walka polityczna to jedno, a drugie to codzienna mozolna praca, nad rozwojem gminy. I to drugie być może jest niewidoczne i nie jest tak klikalne, ale ma największą wartość dla naszych mieszkańców - przekonywał Grzegorz Kubik. 

Jak podkreślał, za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie wspominał sporów, ale to, jak Rawicz się rozwinął, co się zmieniło.

Modernizacja gminnych obiektów, dróg i monitoring centrum 

Burmistrz przypomniał także najważniejsze inwestycje minionego roku. Były to, m.in. modernizacja budynków przy ul. Szarych Szeregów i Buszy, których łączna wartość wynosi ponad 12 mln zł.

Co prawda, nie udało nam się zakończyć budynku przy Szarych Szeregów do końca 2021 roku z powodu problemów na rynku budowlanym - ale inwestycja jest już gotowa i po wakacjach będzie służyła mieszkańcom. W poprzednim roku wyłoniliśmy również firmę, która przebudowuje budynek przy Buszy - z dobrym rezultatem, zaawansowanie prac jest na tyle dobre, że prawdopodobnie w najbliższych miesiącach budynek będzie już gotowy. Stworzymy tam między innymi Centrum Senioralne - relacjonował Kubik. 

W ubiegłym roku wyłoniono też wykonawcę monitoringu na rynku który już został zainstalowany (trwają obecnie odbiory). Rozpoczęły się prace związane z adaptacją budynku w Żołędnicy z przeznaczeniem na przedszkole, zakończono budowę remizy strażackiej w Ugodzie, renowację witraży w Domu Kultury i utwardzenie terenu przy centrum rehabilitacji. 

Przebudowane zostały ulice: Broniewskiego i Saperska, Miodowa na Folwarku, Pelikana, Mały Plac Ćwiczeń, Ludowych Zespołów Sportowych w Dębnie, Sadownicza w Sierakowie, ciąg dróg gminnych Wały Dąbrowskiego i Wały Powstańców oraz skrzyżowanie na rondo. Wybudowano nową ścieżkę pieszo-rowerową w kierunku cmentarza przy Spokojnej oraz przebudowano odcinek drogi Szymanowo-Sarnowa (około 1 km) i drogi w Zielonej Wsi od drogi powiatowej do końca zabudowań. 

Gdyby nie pozyskane z zewnątrz środki, wiele z tych inwestycji by nie powstało. Tylko w 2021 roku pozyskaliśmy 23 mln zł dofinansowań, a na rachunki bankowe wpłynęło 11,6 mln zł. I znów - czy to dużo, czy mało - każdy może ocenić sam. Zachęcam również do prześledzenia wysokości dofinansowań od 2004 roku, czyli momentu, w którym znaleźliśmy się w strukturach Unii Europejskiej. To pozwoli państwu ocenić skuteczność gminy. Ale ta skuteczność ma również swoje finansowe odbicie w wymiarze kredytowym - przyznał burmistrz Rawicza, stwierdzając, że tylko w ten sposób można obecnie realizować inwestycje zamiast odkładać je na odległą przyszłość.

Na co gmina wydaje najwięcej?

Jak podano podczas sesji, na koniec 2021 roku zadłużenie gminy Rawicz wynosiło 37,7 mln zł, a wykonane dochody to 175 mln zł. Dochody bieżące to 157,8 mln zł, na inwestycje wydano 17,4 mln zł.

Nasze źródła dochodów to w największym stopniu: dotacje celowe z budżetu państwa, podatek CIT, podatek PIT, podatek od nieruchomości - te cztery elementy stanowią około 80 proc. dochodów. Rok 2021 zakończyliśmy nadwyżką w wysokości ponad 9,3 mln zł. W roku 2021  wartość majątku gminy wzrosła o 19 mln zł, co jest wynikiem głównie wykonanych inwestycji z udziałem środków zewnętrznych - informował burmistrz

Jak podał, łącznie wydatki opiewały na 165,8 mln zł, w tym wydatki bieżące - 138 mln zł, a majątkowe - 27 mln zł.

A na co wydajemy najwięcej? Niemal jedna trzecia wydatków budżetu przeznaczona jest na oświatę - mówił Grzegorz Kubik. - Wydatki to również coraz droższa energia elektryczna, gaz i wydatki na inwestycje, remonty i utrzymanie dróg, wynagrodzenia. Za przykład wzrostu cen posłużyć może, m. in. rawicki Dom Kultury. Do tej pory za ogrzanie jego budynku gmina płaciła 3 tysiące złotych miesięcznie. Po zmianach cen gazu koszt ten wynosi blisko 12 tys. złotych. A to tylko jeden rodzaj wydatku i jeden obiekt. Takich podwyżek w wielu gminnych obiektach jest dużo więcej na dużo wyższe kwoty - opisywał.

Burmistrz Rawicza apelował i dziękował 

Szef rawickiego samorządu zaapelował także do mieszkańców, by ten trudny dla wszystkich czas przetrwać, zamiast obrzucać się populistycznymi hasłami i internetowym hejtem, który "dzieli ludzi i sieje nienawiść".

Przy okazji sprawozdania, burmistrz podziękował współpracownikom - zarówno z urzędu, jak i podległych jednostek. 

Wykonaliśmy w 2021 roku świetną pracę, którą widać szczególnie, kiedy porównamy miasto i gminę Rawicz dziś z tym sprzed kilku i kilkunastu lat - przekonywał Grzegorz Kubik.  

Nie wszyscy zgodzili się z burmistrzem. Opozycja wytknęła wiele błędów

 Decyzja w sprawie absolutrium nie zapadła jednak jednogłośnie - 12 osób było za, 5 przeciwko, a 1 wstrzymała się od głosu.

- W naszej opinii budżet jest niestabilny, a wskazana w wykonaniu budżetu nadwyżka budżetowa jest wynikiem złego planowania. Przestaliśmy się łudzić, że burmistrz  Kubik panuje nad finansami gminy. Zwracamy uwagę na dużą ilość niezrealizowanych inwestycji, które przeciągają się w czasie i generują kolejne koszty. Ze zdumieniem obserwujemy brak ukończenia projektu Human Smart City,  który ma na celu stworzenie wielowymiarowego, inteligentnego modelu zarządzania miastem. W jego skład wchodzą między innymi czujniki powietrza i monitoring. Tytułem przypomnienia miasto uzsykało fundusze na to zadanie w 2017 r. Rodzi się pytanie ile do tego projektu jeszcze dołożymy I kiedy ostatecznie zostanie zrealizowany. Nie wykonano projektu Gminnego Programu Ochrony nad Zabytkami Gminy Rawicz na lata 2020 – 2023.  Trudno będzie przyjąć do wiadomości fakt, że projekt programu radni ujrzą może u progu jego funkcjonowania. Do dnia dzisiejszego nie potrafimy zrozumieć dlaczego nie zrealizowano w ramach jednej inwestycji modernizacji ulicy Spokojnej na odcinku przy stadionie OSIR. Dla przypomnienia, wykonano tam tylko parking, a droga nadal jest dziurawa jak szwajcarski ser - wyliczał Mariusz Suchanecki w inieniu radnych, którzy zdecydowali się zagłosować przeciwko absolutorium.

Radni nie zapomnieli także o jednej z największych ostatnich inwestycji, która wciąż wzbudza duże emocje.

- W 2021 roku zakończył się proces rewitalizacji nawierzchni rawickiego Rynku. Dzisiaj każdy, kto był wielokrotnie w tym miejscu wyrobił sobie już zdanie o zaletach i wadach rozwiązań projektowych i jego wykonaniu. Jesteśmy zdania, że całościowe betonowanie tak dużych powierzchni jest błędem i liczymy, że moda na beton zwłaszcza w małych gminach, zostanie szybko w Polsce wyparta i zmieniona na rozwiązania bardziej ekologiczne i funkcjonalne, niż ustawianie koryt z nasadzeniami. My niestety musimy dzisiaj z takim rozwiazaniem żyć. Jednym z ostatnich elementów oddanych do użytykowania na Rynku była fontanna. Jak wszyscy wiemy wykonana wadliwie. Do dnia dzisiejszego nie rozumiemy, dlaczego Burmistrz Gminy Rawicz nie wyłączył tej fontanny zaraz po otwarciu, kiedy widział, że woda z niej rozlewa sie po płycie Rynku. Taki stan trwał miesiąc. Jest to niegospodarność - argumentował Suchanecki.

Przypomniał także niesłuszne w jego opinii niewyodrębnienie środków na budżet obywalski, inicjatywę lokalną, fundusz sołecki.

- Nie funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta. Widzimy jak na dłoni, jak życie społeczne w gminie zamiera. Brak jest nowych, oddolnych inicjatyw, budowania lokalnych liderów. Taki stan odpowiada władzy, ale społeczeństwo tego już nie akceptuje. Gmina się społecznie i obywatelsko kurczy. Z uwagi na powyższe Radni Klubu Radnych Samorządni PRA będa dzisiaj głosować przeciw absolutorium z wykonania budżetu Gminy Rawicz za rok 2021 - wyjaśnił.

Mimo że burmistrz Grzegorz Kubik starał się wyjaśniać i odpierać wszystkie zarzuty opozycji, to zdania radni nie zmienili. 

Całą dyskusję w tym temacie można śledzić na stronie gminy Rawicz, gdzie jest dostępna transmisja z obrad ostatniej sesji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE