Reklama

Był kapłanem z inicjatywą

Opublikowano:
Autor:

Był kapłanem z inicjatywą   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

15 września minęło 20 lat od śmierci księdza Alfonsa Salewskiego, byłego rawickiego proboszcza i pierwszego dziekana utworzonego w 1976 roku dekanatu rawickiego. - Był człowiekiem wielkiej dobroci, wyrozumiałym i cierpliwym - wspomina Cecylia Bohdziewicz, która przyjaźniła się wiele lat z kapłanem.

Alfons Salewski urodził się 29 maja 1914 roku w Łęce Mroczeńskiej, koło Kępna. Po ukończeniu w szkoły w Krotoszynie, odbył 2-letnie studia filozoficzne. Po nich Alfons Salewski rozpoczął studia teologiczne w seminarium poznańskim.

Okupacja niemiecka przerwała jednak jego naukę w listopadzie 1939 roku. Po wojnie, pieszo wrócił do Krotoszyna, gdzie został prefektem w szkole ekonomicznej. Z chwilą uruchomienia Seminarium Duchownego w Gnieźnie, kontynuował studia teologiczne.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1945 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej.

Od 1 stycznia 1946 roku był wikariuszem w Parafii Św. Wojciecha w Poznaniu oraz notariuszem w Metropolitalnym Sądzie Duchownym. Pełnił także funkcję zastępczego kapelana więzienia przy ul. Młyńskiej.  (...)

1 kwietnia 1968 został proboszczem parafii rawickiej.

- Dzieł materialnych podjętych i przez niego zrealizowanych jest wiele, przede wszystkim spłacenie długów i remont kościoła, jego wymalowanie, odnowienie ołtarzy, przebudowa wnętrza przystosowująca do odnowionej liturgii posoborowej, konserwacja wieży uszkodzonej przez uderzenie pioruna, czy złożenie nowego nagłośnienia. Również okna witrażowe otrzymały dodatkowe zewnętrzne szyby, co wraz z drzwiami wahadłowymi oraz ogrzewaniem na olej znacznie poprawiło ocieplenie kościoła - wymienia Cecylia Bohdziewicz. Ponadto przełożony został dach na kościele, a teren przykościelny podwyższony i wyłożony płytkami.

Do innych przedsięwzięć ks. Salewskiego należy powiększenie cmentarza oraz jego opłotowanie. Po długich staraniach uzyskał zgodę na wybudowanie na cmentarzu kaplicy, jednakże znacznie mniejszej od zmierzeń i nie w tym miejscu, gdzie proponował.

Dzięki jego staraniom, uregulowane zostały sprawy własnościowe Domu Katolickiego oraz części ogrodu proboszczowskiego. (...) W roku 1979 z jego inicjatywy kościół otrzymał dwa nowe dzwony: „Chrystus Król” z okazji 75. rocznicy wybudowania kościoła oraz „Maryja Królowa Polski” na pamiątkę nawiedzenia parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Został też pierwszym dziekanem nowo utworzonego dekanatu rawickiego. Był nim w latach 1976-1985.

Na emeryturę przeszedł 1 lipca 1989 roku. Jednak pozostał w Rawiczu, w dalszym ciągu pomagając w duszpasterstwie - odprawiał msze święte, uczestniczył w odwiedzinach duszpasterskich.

Ks. Alfons Salewski zmarł 15 września 2000 roku w wieku 86 lat.

Więcej w bieżącym wydaniu Życia Rawicza

Czytaj także o zgodzie na lokalizację nowego cmentarza w Dębnie Polskim - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE