Reklama

Co z halą sportową w Sierakowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Burmistrz Grzegorz Kubik

Co z halą sportową w Sierakowie? - Zdjęcie główne

foto Burmistrz Grzegorz Kubik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Otwarta w 2003 roku sala sportowa w Sierakowie została w trybie natychmiastowym zamknięta pod koniec 2021 roku. Do dziś nie można z niej korzystać. Jakie prace trzeba wykonać, by znów była dostępna?

 
Decyzję o zawieszeniu działalności obiektu podjął Andrzej Szyszko - dyrektor podstawówki, przy której znajduje się obiekt. Powodem były niepokojące wyniki corocznej kontroli budynku. Miało z niej wynikać, że stan niektórych elementów konstrukcji może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników sali. Informację tę dyrektor przekazał do władz gminy oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rawiczu. Gmina otrzymała ekspertyzę dotyczącą elementów konstrukcyjnych sali - szczególnie drewnianych, na których opiera się cała konstrukcja.
 
W efekcie - decyzją nadzoru budowlanego - z powodu wad wykonawczych powodujacych osłabienie nośności dachu, co skutkuje zagrożeniem dla osób korzystajacych z sali, została ona wyłączona z użytkowania. 
 
Władze gminy stwierdziły, że należy jak najszybciej wykonać diagnozę obiektu i sprawdzić, co trzeba w nim poprawić, by był dostępny, a przede wszystkim bezpieczny.

Gmina czeka na szczegółową analizę stanu sali w Sierakowie

Jak przekazał Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza, na jednej z sesji pod koniec minionego roku, dokument mówiący o tym, co należy wykonać jest gotowy i zaakceptowany przez gminę. Przygotowała go firma MD - Projekt z Leszna za 98 tys. 400 zł. Miała ona opracować dokumentację projektową i kosztorysową wraz z obliczeniami dla zakresu niezbędnych prac.
- Projektanci dokonujący różnych analiz zastanawiali się, jakie należy zastosować rozwiązania. Konsultowano je zarówno z inżynierami firmy, która wykonywała całą konstrukcję drewnianą i z wieloma innymi. Ostatecznie, projektanci idą w rozwiązanie podwójne - przekazał w listopadzie  burmistrz Grzegorz Kubik.
- Pierwsza część to jest praca wewnątrz budynku związana ze wzmocnieniem tych nieposkręcanych właściwie konstrukcji drewnianych - w postaci klamr łączących poszczególne słupy na całej szerokości. Drugi element to są działania na zewnątrz, czyli zabezpieczenie wystających drewnianych części przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych - wyjaśniał.

Ile będzie kosztować remont sali w Sierakowie?

- Czekamy na końcowe dokumenty. Zaproponowaliśmy mu, żeby podzielił projekt na dwa etapy:  prace naprawcze dachu pozwalajace na przywrócenie obiektu do użytkowania oraz termomodernizacja obiektu i zabezpieczenie przed korozją atmosferyczną - przypomina burmistrz Grzegorz Kubik. Zastrzega jednak, że przedstawiane rozwiązania mogą zaskutkować tym, że zmieni się konstrukcja oraz wygląd dachu.
 
- Koszt wszystkich prac nie został nam jeszcze ostatecznie przedstawiony przez projektanta. Wstępnie szacował go na ponad… 3 mln zł, dlatego już teraz szukamy możliwości dofinansowania inwestycji - dodaje Grzegorz Kubik.
Koszt wszystkich prac nie został nam jeszcze ostatecznie przedstawiony przez projektanta. Wstępnie szacował go na ponad… 3 mln zł, dlatego już teraz szukamy możliwości - mówi burmistrz.
 
 
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE