Reklama

Czerwone pojemniki na elektroodpady stanęły w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto firma MB Recycling

Czerwone pojemniki na elektroodpady stanęły w Rawiczu - Zdjęcie główne

foto foto firma MB Recycling

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminach, które dołączyły do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, pojawiają się już czerwone kontenery na elektrośmieci, zapewniające wygodę w pozbywaniu się niedziałających, zepsutych urządzeń.

Elektryczne Śmieci - co to za system?

Elektryczne Śmieci to ogólnopolski system zbierania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych od mieszkańców, firm oraz miast. Projekt, który przygotowała i koordynuje spółka MB Recycling umożliwia pozbywanie się różnego rodzaju elektrycznych śmieci, od suszarki do włosów, telefonu komórkowego czy laptopa, po sprzęty wielkogabarytowe, a także urządzenia biurowe, jak drukarki czy kserokopiarki. Małe urządzenia można oddać do specjalnych czerwonych pojemników, dostępnych w miastach, w dogodnych dla mieszkańców miejscach, a lodówki, kuchenki, telewizory, czy drukarki - zamawiając bezpłatny odbiór niechcianego sprzętu.

Nowe, czerwone kontenery. Do czego?

Zgodnie z zasadami działania systemu Elektryczne Śmieci, kolejnym efektem podpisanego porozumienia są nowe pojemniki, które pojawiają się w miastach, ale nie tylko. To charakterystyczne czerwone kubły, zwane też kontenerami, które służą do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

Mieszkańcy do pojemników mogą wrzucać elektroodpady, których wielkość nie przekracza 50 cm (dokładnie 40x50x20). W ten sposób ze strychów, piwnic czy szaf będzie można pozbyć się np. zużytych, zepsutych laptopów, suszarek do włosów, mikserów, mniejszych ekspresów do kawy, elektrycznych szczoteczek do zębów, telefonów komórkowych itp.

Pojemniki miały się pojawiać w gminach sukcesywnie – za ich montaż odpowiedzialna jest spółka MB Recycling. Na terenie należącym do KZGRL ma ich być 35, czyli przynajmniej jeden w każdej gminie. W niektórych większych miastach (Gostyń, Leszno Rawicz) pojawi się kilka takich kontenerów. 

W powiecie rawickim jedyną gminą z czerownymi pojemnikami jest Rawicz. Już stanęły one w wyznaczonych miejscach.

Gdzie można je znaleźć?

  • Rawicz - ul. Spokojna 1 B
  • Rawicz - Wały Tadeusza Kościuszki 16
  • Rawicz - ul. Karola Marcinkowskiego 8B
  • Rawicz - ul. Różana 3
  • Rawicz - ul. Leśna 2
  • Rawicz - ul. Kmicica 4
  • Rawicz - ul. Bohaterów Westerplatte 5
  • Rawicz - ul. Michała Wołodyjowskiego 26

Co z pralką i lodówką?

Zdarza się, że zepsuje się pralka czy lodówka. Mamy też zużyty monitor komputerowy czy telewizor. Co wtedy? Niekoniecznie PSZOK. Odbiór większych odpadów, takich jak pralki, lodówki, kuchenki czy telewizory następować będzie bezpośrednio z gospodarstwa domowego mieszkańca gminy, należącej do związku, o co mają zadbać jego partnerzy - MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko. Wystarczy skontaktować się z nimi telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 572 102 102.  Numer "alarmowego telefonu" jest podany również na czerwonych pojemnikach. Odbiór elektrośmieci i odpadów RTV AGD można też zamówić przez internet. Należy wtedy wypełnić formularz kontaktowy na stronie elektrycznesmieci.pl KLIK.
Co ważne, odbiór jest BEZPŁATNY, a jedynym obowiązkiem po stronie mieszkańca będzie odłączenie urządzenia od mediów, takich jak woda, prąd, gaz.

Mieszkańcy mają zatem teraz kilka możliwości. Mogą wystawić duże odpady RTV i AGD przy zbiórce wielkogabarytowych śmieci, które odbywają się 2 razy w roku. Przez cały czas możemy też dowieźć zużyte elektrośmieci do PSZOK-u. Kolejna opcja to pojemniki nia mniejsze elektrośmieci albo telefon do partnerów KZGRL w sprawie odbioru tych większych.  

Elektryczne śmieci zostaną odebrane i co dalej?

- Wszystkie trafiają do naszych, profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskujemy z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Odzyskane w ten sposób surowce wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów - informuje spółka MB Recycling.
Z odzyskanych części tworzone są również niepowtarzalne ule z recyklingu, potrzebne do budowania miejskiej pasieki.

- To nasz nowatorski, społeczny projekt wspierający zurbanizowane ekosystemy, dla zdrowia człowieka i ochrony środowiska naturalnego - promuje swoje działania spółka MB Recycling. 
Zarząd KZGRL liczy, że porozumienie podpisane z MB Recycling oraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko pozwoli mieszkańcom pozbywać się odpadów w sposób łatwy i szybki. 

- I - co ważne - zgodny z obowiązującymi wymogami - zaznacza Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu związku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE