Reklama

Reklama

Czy gmina pomoże strażakom z Chojna kupić samochód?

Opublikowano: wt, 29 gru 2020 13:00
Autor:

Czy gmina pomoże strażakom z Chojna kupić samochód? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Powoli opadają już emocje, które towarzyszyły strażakom z OSP Pakosław przy powitaniu nowego samochodu. Okazuje się, że w kolejce po nowy wóz ustawiają się następni ochotnicy - tym razem z Chojna.

Na ostatniej sesji ich przedstawiciel - Wacław Organistka, pełniący w jednostce rolę naczelnika, na ręce przewodniczącej rady i wójta złożył - w imieniu strażaków wniosek.

Zwracają się w nim o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie gminy na zakup nowego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego wraz ze sprzętem.

„Pozwoli nam to na podniesienie gotowości bojowej OSP Chojno oraz pełniejsze wykorzystanie potencjału ratowniczego druhów. Nasza jednostka stanowi ważne ogniwo w walce z wszelkiego rodzaju zagrożeniami, z jakimi przychodzi mierzyć się strażakom w gminie Pakosław oraz w gminach ościennych: Rawicz i Miejska Górka” - czytamy w piśmie.

Chojeńscy strażacy często uczestniczą w akcjach ratowniczo- gaśniczych. Ponadto zabezpieczają imprezy masowe na terenie powiatu rawickiego. Nie zabrakło ich, m.in. podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Rawiczu, czy akcji pobieraniawymazów przy badaniach covidowych.

„W chwili obecnej ponad 20 druhów ma uprawnienia pozwalające na udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wart odnotowania jest fakt, że niemal wszyscy biorą aktywny udział w działaniach. Należy zwrócić uwagę również na szybki czas reagowania strażaków do wyjazdu podczas alarmowania jednostki” - czytamy we wniosku.

Dodają, że w ich gronie jest aż 8 „zawodowców”, w tym 2 dwóch ratowników medycznych. Ochotnicy podkreślają, że współpracują z ościennymi jednostkami - choćby transportując butle powietrzne i tlenowe z Leszna lub Kościana oraz sprzęt z Wrocławia. Strażacy zwracają uwagę, że zdarzeń na terenie gminy jest coraz więcej. Stąd też, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jak mówią, wskazana jest wymiana starego wozu. - Automatycznie podniesie to również mobilność oraz diametralnie skróci czas dojazdu do miejsca zdarzenia - dodają.

Zdając sobie sprawę, jak trudno jest pozyskać fundusze, strażacy z Chojna sami inicjują akcje, które mogą przynieść dodatkowe dochody, umożliwiające doposażenie jednostki.

- Dzięki zaangażowaniu naszych druhów, udało się zebrać pieniądze i nabyć sprzęt o wartości ponad 30.000 zł - przekazuje Kazimierz Kląskała, prezes OSP Chojno, licząc na wsparcie gminy potrzebne, by kupić nowy pojazd. Jak informuje wójt Piotr Skrzypek, sprawa była szerzej dyskutowana na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji.

- Wszyscy radni są zgodni, że do sprawy wrócą, kiedy pojawią się szanse na pozyskanie środków zewnętrznych - podkreśla.

Zgodnie z decyzją ówczesnego komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pakosławiu, w 2017 roku do Chojna trafił 35-letni wówczas średni samochód o większym potencjale ratowniczym - Star 266, który wcześniej był na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sowach. Z kolei, do jednostki w Sowach przekazano chojeński pojazd - dziś już 42-letni lekki samochód pożarniczy Daimler- Benz.

- Decyzja ta zapadła, ponieważ strażacy z Chojna częściej wzywani są do zdarzeń i bardzo często zabezpieczają różnego rodzaju imprezy. Ponadto w jednostce w Sowach brakuje dyspozycyjnych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia uprzywilejowanych pojazdów - tłumaczyła wówczas Bogumiła Dmyterko z Urzędu Gminy w Pakosławiu.

Wtedy też zapowiadano, że to sytuacja tymczasowa. Po prawie czterech latach prawdopodobnie nastąpi ponownie zamiana pojazdów między jednostkami z Chojna i Sów. - Na ostatnim zarządzie podjęta została decyzja, że w momencie nabycia odpowiedbnich uprawnień przez ochotnika z Sów, samochód z Chojna, według ustalenia z 2017 roku, wróci do tej wsi - informuje Michał Wawrzyniak, wiceprezes zarządu gminnego OSP w Pakosławiu. Dodaje, że samochód star będący na stanie OSP Pakosław początkowo miał trafić do Chojna. Niestety uniemożliwiła to… zbyt mała remiza.

- Zabrakło kilku centymetrów, by star mógł być garażowany w ich remizie. W takiej sytuacji 30 listopada na zebraniu zarządu gminnego druhowie jednomyślnie uznali, że trafi do OSP Sworowo, a bardzo wysłużone auto ze Sworowa na aukcję - tłumaczy Michał Wawrzyniak.

Relację z powitania nowego samochodu strażackiego w OSP Pakosław można obejrzeć TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (22)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Wstyd

  W Nowy Rok do pożaru nie było komu samochodem jechać,bo żadnego kierowcy nie bylo... Może w rowery zainwestować...

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Prezes

  Jak słyszeć KSRG to w hu.... mnie dusi...... Pier.... ony podział na lepszych i gorszych.... W Chojnie się należy auto tak jak w Pakoslawiu...... ... Walczcie o to druhowie... Pozdro

 • rok temu | ocena +0 / -0

  logo

  POZAR komina w miejsiej gorce.Gasilo go 17 strazakow i3 wozy strazackie.Chlopaki sienarobil wiem bo widzialem ich akcje

 • rok temu | ocena +11 / -1

  Prawda

  Auta mają 40 lat tyle samo co trwały rządy PSL-u w gminie

 • rok temu | ocena +14 / -2

  motopompa

  Za poprzedniego wójta wszystko im w remizie pasowało i w ostatnich wyborach głosowali na tego samego

 • rok temu | ocena +7 / -9

  Krawcowa

  Duży przerost formy nad treścią ,pycha i awanturnictwo.

 • rok temu | ocena +12 / -7

  Szeregowiec

  W służbach mundurowych przestrzega się procedur i rozkazów a t ten "generał brygady " to chyba przebieraniec z zabawy andrzejkowej

 • rok temu | ocena +16 / -4

  J23

  Dobrze, że się chłopaki starają o nowe auto, czy jednak jest aż taka potrzeba to inna sprawa. Przecież są jakieś kryteria i procedury przydziału sprzętu do danej jednostki.

 • rok temu | ocena +23 / -8

  Do zdjęć to on pierwszy

  Niech Pan wielki radny z Chojna zafunduje wóz strażacki dla swojej jednostki. Może któryś z Panów z opozycji z którymi owy szanowny radny sobie robił zdjęcia może ktoś z nich zafunduje WÓZ BOJOWY

 • rok temu | ocena +17 / -12

  Pąk

  Kiedyś mieli małego Mercedesa to go prawie spalili w ściernisku między chojnem a Dąbrową

 • rok temu | ocena +33 / -8

  Yyyyy

  I co jeszcze może stolice gminy przenieść z Pakoslawia do Chojna?

 • rok temu | ocena +25 / -11

  Awdan

  A na cholera im ato mowe do czego zeby stalo ?????? Czy moze po to aby sie chwalic nim i fotki pstrykac ..kona i wiadro i doprzodu kazmierz

 • rok temu | ocena +26 / -10

  ...

  Pierwszy, który przybiega powinien odpalić Stara żeby już pompował powietrze do hamulców, a nie że wszyscy wsiadają i piłują zimnego do odcięcia że aż wyje. Star to wytrzyma, ten nowy już nie. Załatwicie silnik szybciutko. Dziękujcie Starowi, że znosi wasze niedorozwinięcie.

 • rok temu | ocena +27 / -7

  Jasiu

  To chcą nowy samochód a nie mają go gdzie wstawić? Nie rozumiem tego.

 • rok temu | ocena +28 / -40

  Koba xxx

  Zawsze strażacy z Chojna byli traktowani jako drugorzędni , w przeciwieństwie do Pakosławia ... im się należy , oni zapracowali na nowy wóz strażacki. !!!! , zapracowali swoją ciężką pracą.