Reklama

Założyłeś firmę i otrzymałeś wezwanie do zapłaty?

Opublikowano:
Autor:

Założyłeś firmę i otrzymałeś wezwanie do zapłaty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać

Nie daj się naciągnąć na fikcyjny obowiązek zapłaty za wpisanie do rejestrów podmiotów gospodarczych, odwołujących się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Od kilku lat na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające początkującym przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie odpłatnych baz danych. Mimo, że pisma te stanowią ofertę handlową (o czym informuje drobny druczek), to ich „urzędowy”, wiarygodny wygląd z pieczątkami, podpisami, powoływaniem się na przepisy prawne i dołączonym wypełnionym drukiem do zapłaty, myli nieświadomych właścicieli nowo powstałych firm. W formularzach żąda się uiszczenia opłat w granicach 100-250 zł we wskazanym czasie. Jak przestrzega Ministerstwo Gospodarki, tego typu oferty nie mają nic wspólnego z publicznym rejestrem CEIDG. „Przekazanie takim firmom danych oraz wniesienie ewentualnych opłat, jest dobrowolną decyzją przedsiębiorcy. Wpis do rejestru - ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez MG jest bezpłatny” - informuje Iwona Hlebko-Zwierz w komunikacie Ministerstwa Gospodarki.

 

Osoba fizyczna dokonująca wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. „Przedsiębiorcom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do prowadzonych przez siebie rejestrów komercyjnych. Fakt figurowania podmiotu w takim rejestrze w żaden sposób nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu przedsiębiorstwa. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON” - przestrzega Ministerstwo Gospodarki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE