Przypomnijmy. Powiat wyremontował drogi znajdujące się na terenie czterech gmin: Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław i Rawicz. Umowy z wykonawcami podpisano 27 września 2022r. Inwestycje pochłonęły łącznie prawie 10 mln zł.
Czytaj także: Są pieniądze. Wyłoniono wykonawców na przebudowę i modernizację dróg w powiecie rawickim
Chociaż powiatowa inwestycja miała pokrycie w 95% z dofinansowania z Polskiego Ładu (niespełna 9,5 mln zł), do wkładu własnego dołożyły się gminy, na terenie których drogi się znajdują, czyli Jutrosin (blisko 12 tys. zł), Pakosław (ponad 172 tys. zł), Miejska Górka (ponad 30 tys. zł) oraz Rawicz (ponad 35 tys. zł). Reszta - ponad 200 tys. zł - pochodziła z budżetu powiatu.
Wykonawcami były dwa przedsiębiorstwa. Gostyńska firma DROGBUD miała za zadanie:
- sfrezowanie nawierzchni, poszerzenie, ułożenie warstwy wyrównawczej i ścieralnej, wykonanie poboczy, odtworzenie rowów na odcinku Pakosław - Golejewko (dł. 1,95 km);
- sfrezowanie nawierzchni, ułożenie warstwy wyrównawczej i ścieralnej, wykonanie poboczy pomiędzy Rawiczem a Szymanowem (w tym ul. Kamińskiego) (dł. 0,85 km);
sfrezowanie nawierzchni, ułożenie warstwy wyrównawczej i ścieralnej, wykonanie poboczy na odcinku Pakosław - Osiek (dł. 1,4 km); - ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej pomiędzy Zakrzewem a Żołędnicą (dł. 1,66 km);
- ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej na odcinku Żołędnica - Sarnówka (dł. 0,95 km);
- ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej pomiędzy Dubinem a Szkaradowem (dł. 0,5 km).
Z kolei, rawicka firma MAŻUR odpowiadała za budowę ciągu pieszo-rowerowego, poszerzenie jezdni i ułożenie nawierzchni bitumicznej na ul. Rolniczej w Pakosławiu na odcinku blisko kilometra, a także budowę kanalizacji deszczowej (na niespełna 500 metrach). To zadanie kosztowało blisko 2,2 miliona złotych. Nadzór inwestorski sprawowała firma STARBEM.
[AKTUALIZACJA, 5 stycznia, godz. 11.37]
Jak inwestycję ocenił starosta Adam Sperzyński?
- Oczywiście, podoba mi się każda przebudowa, która polepsza stan dróg - podkreśla Adam Sperzyński. - Firmy - Drogbud i Mażur - sprawdziły się. Myślę, że co do jakości wykonanych prac jesteśmy zadowoleni. Mam nadzieję, że kierowcy również pozytywnie oceniają te zmiany - dodaje.
Samorządowiec wskazuje także plany na przyszłość.
- Z Polskiego Ładu, z naboru tzw. „PGR-owskiego” mamy 4 mln na odcinek Gołaszyn - Gościejewice. Mamy decyzję środowiskową, kompletujemy dokumentację projektową. W pierwszym kwartale chcemy przeprowadzić postępowanie przetargowe - mówi starosta. - Mamy też złożony wniosek o dofinansowanie do Funduszu Dróg Samorządowych - na odcinek Ugoda - Kubeczki. Czekamy na to rozstrzygnięcie. Przygotowujemy się też do kolejnych przedsięwzięć. Mamy już dokumentacja projektową ukończoną, a jesteśmy w trakcie wydawania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na odcinku: Annopol - Miejska Górka. W planach jest też przebudowa odcinka Zaorle - Katarzynowo. Wyłącznie z własnych środków dużych remontów realizować jednak nie będziemy. Czekamy na kolejne nabory z programów rządowych - podsumowuje.