reklama

GDDKiA o skrzyżowaniu w Jagodni: "Zrealizowano pełne oświetlenie". Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu poinformowała o tym, co wydarzyło się na drogach Wielkopolski w 2022 roku, a także o planach na najbliższy czas. Wśród tego, co zrealizowano, wskazano skrzyżowanie... w Jagodni.
reklama

Skrzyżowanie krajowej "36-tki" z DW434 w Jagodni (gm. Miejska Górka) należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych w powiecie rawickim. Do wypadków - w tym tych najtragiczniejszych - dochodziło tam zarówno w dzień, jak i w nocy. Nocą teren nie jest oświetlony, co oczywiście nie sprzyja bezpieczeństwu kierowców i ewentualnych innych użytkowników dróg.

Jagodnia. Inwestycja za 715.245 zł

W listopadzie 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, która jest zarządcą skrzyżowania w Jagodni, podpisała umowę z wykonawcą oświetlenia tego miejsca, opiewającą na kwotę ponad 715 tys. zł. Termin realizacji - 90 dni od podpisania umowy. Zadanie polegało na zaprojektowaniu i budowie oświetlenia na skrzyżowaniu DK36 z DW434 w... Miejskiej Górce. Każdy, kto przejeżdża przez to skrzyżowanie, widzi jednak tablicę z nazwą "Jagodnia".

reklama

Mijały tygodnie, mijały miesiące, stopniowo zaczęto montaż lamp. Pojawiły się zarówno przy krajowej "36-tce", jak i od strony drogi wojewódzkiej. Prace prowadzone były również na jezdni. Powstały wysepki i wyspa z azylem (od strony Miejskiej Górki). Przy nowo wybudowanej infrastrukturze postawiono zapory i przynajmniej kilkanaście tablic kierujących U-21. Pełniły one - i w sumie cały czas pełnią - rolę ostrzegawczą.

Jagodnia. Kto skręcał w lewo, niewiele widział

Zapora - szczególnie ta przy skrzyżowaniu DK36 z DW434 - dawała się we znaki kierowcom aut osobowych. 


Fot. archiwum portalu

reklama

Kto ustawił się za blisko zapory, a chciał skręcić w stronę Gostynia, nie widział aut nadjeżdżających od strony Miejskiej Górki. Zdarzeń drogowych nie brakowało. Po jednym z wypadków utrudnienia trwały kilka godzin. Mieszkańcy Zakrzewa i Żołędnicy odczuli to, z czym na co dzień mają do czynienia mieszkańcy Sarnówki. 

W ostatnich tygodniach zapory (na wysokości przystanków autobusowych i przy skrzyżowaniu) usunięto. Pozostały tablice kierujące. Lampy również stoją. Oświetlenie nadal jednak nie działa. 

GDDKiA podsumowała 2022 rok

reklama

- Poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu to priorytet - czytamy w komunikacie poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Na początku 2023 roku GDDKiA przedstawiła ubiegłoroczne działania na drogach, których celem była właśnie poprawa bezpieczeństwa:

  • DK36 Krotoszyn - Ostrów Wielopolski - rozbudowa drogi na odcinku 1,9 km,
  • przebudowa pięciu skrzyżowań na DK10 w Śmiłowie; DK11 w Kierzkowicach, Garbatce i Jaraczu, oraz na DK36 w Krotoszynie,
  • wykonano dwie drogi pieszo–rowerowe o łącznej długości 9,2 km: DK32 Granowo - Strykowo (3,5km) i DK12 Kąkolewo - Garzyn (5,7 km),
  • DK36 Miejska Górka zrealizowano pełne oświetlenie skrzyżowania wraz wykonaniem elementów BRD,
  • w 117 lokalizacjach zamontowaliśmy doświetlenia przejść dla pieszych (już działa w Sarnówce czy Miejskiej Górce - przyp. red.), a dla wykonania kolejnych 140 doświetleń zawarliśmy umowy, których realizację planujemy zakończyć w 2023 r.
  • wykonanie ponad 13,3 km remontów dróg i nakładek na ciągach DK12 i DK25,
  • DK11 Siemianice montaż wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. 
Skontaktowaliśmy się z rzeczniczką poznańskiego oddziału GDDKiA, czy w komunikacie nie doszło do pomyłki, czy zrealizowano pełne oświetlenie skrzyżowania wraz z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego? Przecież w Jagodni - mimo że latarnie stoją - jak było ciemno, tak ciemno jest. Odpowiedziała, że nie doszło do pomyłki. Jednocześnie dodała:

reklama

- Oświetlenie będzie działało w momencie podłączenia do sieci przez gestora. Ustawione oznakowanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego - odpowiedziała Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

Kiedy włączą lampy w Jagodni?

Zadzwoniliśmy do firmy Enea. Zapytaliśmy, kiedy w planach jest włączenie lamp. Odpowiedź otrzymaliśmy od Mateusza Gościniaka, rzecznika prasowego firmy Enea Operator.

- Obecnie trwają prace związane z realizacją umowy przyłączeniowej dla zasilania oświetlenia ulicznego w miejscowości Jagodnia w gminie Miejska Górka. Zgodnie z zawartą z Klientem umową przyłączeniową zostaną zrealizowane do 7 czerwca 2023 roku - odpowiedział w e-mailu Mateusz Gościniak. - Projektowane złącze kablowo-pomiarowe zostanie zabudowane w pasie drogi, co oznacza, że wymagane są dodatkowo uzgodnienia dot. organizacji ruchu oraz zgoda na umieszczenie urządzenia w pasie drogi krajowej. Niezbędne prace budowlane planujemy wykonać w marcu. Mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro mieszkańców będziemy starali się zrealizować zadanie możliwie jak najszybciej, dopełniając jednak wszelkich obowiązków formalno-prawnych - podsumował. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama