Reklama

Czy w Rawiczu można znaleźć schron? Powstała specjalna aplikacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy w Rawiczu można znaleźć schron? Powstała specjalna aplikacja - Zdjęcie główne

gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Straż Pożarna uruchomiła w czwartek, 6 kwietnia, aplikację dzięki której można znaleźć schron, miejsce ukrycia lub doraźnego schronienia. Czy takowe są także na terenie powiatu rawickiego?

Reklama

Aplikacja "Schrony" pokazuje wszystkie miejsca wykazane w niedawno przeprowadzonej inwentaryzacji, którą objęto wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej. Spisem nie objęto obiektów prywatnych.

- W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia - ponad 47 mln osób - poinformował w czwartek (6 kwietnia) komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

W Rawiczu nie ma ani jednego schronu

Profesjonalnych schronów, spełniających założone parametry jest w Polsce zaledwie 2 tys. W powiecie rawickim nie ma ani jednego. Możemy się schronić jedynie w tzw. "ukryciach", jak np. wyposażone piwnice lub znaleźć "miejsce doraźnego schronienia". Takich w Rawiczu i w całym powiecie jest kilkaset, a dokładniej 496:

  • gmina Bojanowo - 46
  • gmina Jutrosin - 18
  • gmina Miejska Górka - 16
  • gmina Pakosław - 14
  • gmina Rawicz- 402
 

- To nie są typowe schrony, ani ukrycia, ale w większości tzw. miejsca doraźnego schronienia, czyli główie garaże podziemne, piwnice i różnego rodzaju podpiwniczenia - wyjaśnia bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

Aplikacja pokaże miejsce schronienia

Program udostępniony przez Państwową Straż Pożarną jest oparty na mapie, na której ikonkami są zaznaczone trzy rodzaje schronień. Po wybraniu interesującej nas lokalizacji i najechaniu na wybraną ikonkę, otrzymujemy informację o adresie i rodzaju schronienia. Aplikacja "Schrony" jest przygotowana zarówno na komputery stacjonarne, jak i na urządzenia mobilne. Można ją odszukać POD TYM ADRESEM. Według zapowiedzi, wkrótce będzie można ją pobrać na telefony z systemem Android i iOS.

Czym są schrony, a czym inne ukrycia?

Miejsca doraźnego schronienia to są to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły - miejsca, w których konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. 

Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.

Natomiast, schron jest budowlą ochronną o budowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy