Reklama

Gmina Miejska Górka stara się o 120 mln zł na dużą inwestycję. Wniosek złożony

Opublikowano:
Autor:

Gmina Miejska Górka stara się o 120 mln zł na dużą inwestycję. Wniosek złożony - Zdjęcie główne

Gmina Miejska Górka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejskogórecki samorząd kolejny raz chce sięgnąć po pieniądze z programu rządowego "Polski Ład" - tym razem na drogę do strefy inwestycyjnej, która jednocześnie stałaby się obwodnicą miasta. Wniosek złożony przez gminę opiewa na 120 mln zł.

Władze Miejskiej Górki już od wielu lat starają o obwodnicę krajowej „36”.  W tej sprawie lobbowano u posłów z naszego terenu, kolejnych ministrów oraz zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Powodem tych starań jest przede wszystkim bardzo duże natężenie ruchu w centrum. Przez wąskie uliczki 3-tysięcznego miasteczka na dobę przejeżdża ponad 7 tysięcy pojazdów.

Jak dotąd jednak - ani GDDKiA, ani minister infrastruktury inwestycji za priorytetową nie uznali. Gmina nie odpuszcza. Inwestycję chce zrealizować we własnym zakresie. Jednak finansowo takiego kosztu nie jest w stanie udźwignąć, stąd wniosek o dofinansowanie w ramach piątej edycji naboru do rządowego funduszu Polski Ład. 

O pieniądze na obwodnicę samorząd stara się w "Polskim Ładzie"

Gmina stara się o pieniądze na drogę dojazdową do strefy przemysłowej, która stałaby się jednocześnie obwodnicą. 

Inwestycja, przez nas opisana, opiewa na kwotę 120 mln zł. Dofinansowanie może stanowić 98% - poinformował na lipcowej sesji burmistrz Karol Skrzypczak.

Samorząd zdecydował się aplikować o środki, gdyż spełnia wszystkie wymogi określone w regulaminie piątej edycji programu.

Jednym z warunków było to, że strefa powinna być ujęta w studium zagospodarowania przestrzennego. My mamy ją wpisaną w ten dokument. Następnie - teren powinien liczyć około 60-70 hektarów, a strefa wytyczona w gminie to obszar 130 hektarów. Ważne było również to, aby minimum połowę jej terenu stanowiły grunty będące własnością Skarbu Państwa lub samorządu - i to również mamy spełnione - opisuje Piotr Poprawa, naczelnik wydziału inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Miejskiej Górce.

Co więcej, dojazd do strefy przemysłowej, która jest wyznaczona od skrzyżowania drogi Annopol - Miejska Górka (jadąc trasą powiatową od stadionu) w stronę Roszkówka, dokładnie pokrywa się z planowaną obwodnicą.

Szanse były duże, ale zmalały. Dlaczego?

 Piotr Poprawa przyznaje, że gmina zdecydowała się składać wniosek, bo początkowo szanse na uzyskanie wsparcia rządowego były naprawdę duże. 

Pierwotnie, zgodnie z warunkami, trzeba było już mieć uchwalone studium i ujętą w nim strefę, ale je zmieniono na zapis, że dopiero można uchwalić. To zwiększyło ilość samorządów, które mogły wniosek złożyć. Tym samym, zwiększyła nam się konkurencja - tłumaczy naczelnik.

Mimo wszystko, władze Miejskiej Górki liczą na to, że może tym sposobem uda się zbudować obwodnicę. Wyniki programu mają być znane jesienią.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE