Reklama

Gmina Pakosław chce pozyskać ponad 30 milionów z drugiej edycji Polskiego Ładu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Gmina Pakosław chce pozyskać ponad 30 milionów z drugiej edycji Polskiego Ładu - Zdjęcie główne

Pakosław | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli gmina dostanie pieniądze z Polskiego Ładu, gruntownie wyremontuje m.in. drogę z Osieka do Pomocna, zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Chojnie, rozbuduje sieć kanalizacyjną oraz odnowi przedszkole w Pakosławiu.

Samorządy mogły złożyć w drugiej edycji naboru do Polskiego Ładu po 3 wnioski. Natomiast, gminy, w których dawniej działały PGR-y (Państwowe Gospodarstwa Rolne) - dwa dodatkowe. Z tej możliwości skorzystał Pakosław, składając pięć wniosków. 

Pięć wniosków Pakosławia do Polskiego Ładu. Ambitny plan, ale czy realny?

Najkosztowniejszy projekt, na jaki gmina stara się o pieniądze to rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Chojnie. Wniosek do Polskiego Ładu opiewa na 12 mln 255 tys. zł. Niewiele mniej, bo 9 mln 100 tys. zł samorząd chce pozyskać na przebudowę drogi pomiędzy Osiekiem a Pomocnem wraz z budową kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz poprowadzeniem wzdłuż trasy ścieżki pieszo-rowerowej. Trzeci wniosek dotyczy inwestycji w sieć kanalizacyjną w tych miejscach w gminie, gdzie jej nie ma, a budowa jest ekonomicznie uzasadniona - w Pakosławiu na terenie powstającego "Osiedla pod Lasem", na ul. Francuskiej oraz w Osieku. Wójt liczy, że na ten cel uda się pozyskać 4 mln 750 tys. zł. 

Niezależnie od tych wniosków, władze Pakosławia skorzystały z możliwości ubiegania się o dofinansowanie dla tzw. gmin popegeerowskich. Na remont drogi z Ostrobudek w kierunku Konar oraz budowę trzech dróg wewnętrznych w Ostrobudkach, Golejewku i Chojnie samorząd chce pozyskać w granicach 2 mln zł. Zaś o 3 mln 332 tys. zł stara się na kompleksowy remont przedszkola w Pakosławiu, łącznie z wymianą dachu, i remontem budynku gospodarczego. 

Wójt przyznaje, że nie spodziewa się, że pieniądze uda się pozyskać na wszystkie inwestycje. Jak mówi, będzie zadowolony, jeśli gmina otrzyma fundusze na dwa zadania.

Wszystkie przedsięwzięcia traktuję równorzędnie, ponieważ są one bardzo potrzebne, choć nie ukrywam, że najbardziej oczekiwalibyśmy na dofinansowanie największych zadań. Wnioski, na które nie zostaną przyznane środki w bieżącym naborze, będziemy ponawiać w następnych edycjach - podkreśla Piotr Skrzypek.

Nadmienia także, że pozytywne rozstrzygnięcia konkursów to dopiero połowa sukcesu.

Wszyscy widzimy, że rynek budowlany jest bardzo niestabilny. Wysokie ceny, problem z pracownikami i dostawą surowców, niepewność jutra nie sprzyjają spokojnej realizacji inwestycji. Czas pokaże, ile z naszych planów uda się urzeczywistnić - dodaje wójt. 

Nie zawsze udaje sie zrealizować wszystkie założenia.

Jestem realistą i zdaję sobie sprawę z tego, że raczej nie otrzymamy pieniędzy na wszystkie zadania. Będziemy się cieszyć jeśli pozytywnie ocenione zostaną przynajmniej dwa wnioski - podsumował Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia. 

Polski Ład - gmina dostała już pieniądze w pierwszym naborze 

Przypomnijmy, w ramach pierwszej, rozdanej puli z Polskiego Ładu do gminy Pakosław trafiło ponad 11 mln 500 tys. zł. Za te pieniądze samorząd chce wybudować kanalizację w Sworowie oraz przeprowadzić termomodernizację budynku szkoły i przedszkola w Chojnie

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy