Reklama

Gmina Rawicz chce wyremontować mieszkanie dla repatriantów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Gmina Rawicz chce wyremontować mieszkanie dla repatriantów  - Zdjęcie główne

Gmina Rawicz chce wyremontować mieszkanie dla repatriantów | foto Archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Rawicz w zeszłym roku wyremontowała mieszkanie dla repatriantów z Kazachstanu. Jednak małżeństwo z trójką dzieci osiedliło się w rejonie Starego Sącza. Lokal stoi więc pusty. Mimo tego, gmina - jeśli zgodzą się radni - chce pozyskać pieniądze od wojewody i przygotować kolejne mieszkanie dla rodziny ze Wschodu.

W gminie Rawicz mieszkają dwie rodziny repatriantów. Na przygotowanie dla nich mieszkań gmina pozyskała pieniądze od wojewody. Pierwszy z lokali zajęło małżeństwo z kilkuletnim synem, które przybyło z Kazachstanu w lipcu 2019 roku. Jakiś czas później do Rawicza przyjechała 3-osobowa rodzina, która przed przeprowadzką do Polski mieszkała w rosyjskim Omsku. 

Lokal jest. Rodziny nie ma

Na początku minionego roku  podjęto uchwałę dotyczącą zapewnienia warunków lokalowych trzeciej rodzinie repatriantów. Na jej przyjęcie przygotowano mieszkanie w obrębie Starego Miasta (przy ul. Staszica), o powierzchni blisko 50m2. Remont kosztował około 104 tys. zł brutto. Jak dotąd - rodzina, która mogłaby je zająć, nie dotarła do gminy Rawicz. Kwestię osiedlenia się repatriantów skomplikowała pandemia. 

Jak ustaliliśmy, w 2020 roku ministerstwo zaproponowało nasze miasto jako miejsce do osiedlenia się małżeństwu z trójką dzieci, ale ostatecznie - ze względu na ilość ówczesnych zachorowań na koronawirusa - wybrali oni rejon Starego Sącza, gdzie było bezpieczniej pod tym względem.

Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się kolejnych repatriantów, bo proces osiedlenia się mieszkańców Kazachstanu w Polsce może trwać nawet kilka lat. 

Gmina Rawicz chce być przygotowana na przyjęcie repatriantów

Jeśli radni wyrażą zgodę, to przygotowane zostanie czwarte z myślą o repatriantach. Tym razem, chodzi o lokal ponad 77 m2 znajdujący się w jednej z gminnych kamienic na rynku. Podobnie jak wcześniej, o środki na jego remont  gmina będzie starać się u wojewody. 

To kolejna uchwała,  której celem jest pozyskanie dotacji od wojewody wielkopolskiego na remont i wyposażenie mieszkania z zasobów gminy dla kolejnej rodziny repatriantów wskazanej przez ministerstwo. Warunkiem remontu mieszkania i zasiedlenia rodziny jest otrzymanie dotacji od wojewody. W przypadku odmowy przydzielenia gminie dotacji - nie będziemy podchodzić do tego zadania - komentuje burmistrz Grzegorz Kubik dodając, że jeśli się uda, gmina będzie już przygotowana na kolejnych nowych mieszkańców.  

Podejmując uchwałę - radni zobowiążą też gminę do udzielenia repatriantom wsparcia w zakresie znalezienia zatrudnienia oraz uzyskania niezbędnych świadczeń z pomocy społecznej. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy