reklama

Grupa "Żarno" na wycieczce. Co ciekawego zobaczyli miejskogóreczanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Grupa "Żarno" na wycieczce. Co ciekawego zobaczyli miejskogóreczanie? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOśrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce zorganizował dla działającej przy instytucji grupy rekonstrukcyjnej „Żarno” jednodniową wycieczkę autokarową do Dobrzycy i Gostynia.
reklama

Grupa Rekonstrukcyjna „Żarno” działa przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce. Sekcja prezentuje różne czynności przy użyciu dawnych narzędzi i urządzeń gospodarskich oraz rolniczych, m.in. pranie na tarze, maglowanie, szatkowanie kapusty, młócenie zboża, ostrzenie noży, wyrób masła, cedzenie mleka, czy mielenie kawy w zabytkowym młynku. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, jakie mają miejsce w gminie Miejska Górka oraz w okolicy. 

Tym razem - 8 sierpnia 2023 r. - członkowie sekcji wybrali się na krótką wycieczkę, podczas której to oni oglądali różne ciekawe miejsca i przedmioty.

Najpierw Grupa Rekonstrykcyjna "Żarno" udała się do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, mieszczącego się w murach klasycystycznego pałacu. Jak relacjonują organizatorzy wyjazdu, wnętrza zdobione pejzażami, oryginalne XVIII – wieczne polichromie i zabytkowe meble zrobiły na zwiedzających ogromne wrażenie. Wizyta w muzeum była okazją do obejrzenia prezentowanej tam wystawy czasowej pt. „Myśliwskie pasje ziemian” opowiadającej o tradycjach łowieckich polskiego dworu. Wystawa została udostępniona z zasobów Muzeum w Łańcucie, Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.
 
Po zwiedzaniu uczestnicy wycieczki udali się na spacer po zabytkowym parku, gdzie podziwiać mogli Pantenon, wolierę z ptakami ozdobnymi i pomniki przyrody, m.in. jeden z największych platanów w Europie.
 
Następnie turyści wybrali się do Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu, gdzie podziwiali wspaniałe rzeźby, freski i złocone ołtarze świętogórskiej bazyliki. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia podziemi, w których znajdują się ciała zmarłych z rodziny fundatorów świątyni.
 
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama